Czy SPDIF = ADAT?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
Feefrock
Posty: 720
Rejestracja: sobota 12 mar 2005, 00:00

Czy SPDIF = ADAT?

Post autor: Feefrock » sobota 06 sie 2005, 10:01

Chcę dokupić Behringera ADA8000. Moja karta ma we/wy SPDIF. Czy złącze SPDIF jest tożsame z ADAT? Spotkałem się już z takimi urządzeniami, tylko nie wiem czy to jest wyjątek czy reguła? Pomocy

Awatar użytkownika
devil
Posty: 849
Rejestracja: środa 05 mar 2003, 00:00

Re: Czy SPDIF = ADAT?

Post autor: devil » sobota 06 sie 2005, 10:21

...Chcę dokupić Behringera ADA8000. Moja karta ma we/wy SPDIF. Czy złącze SPDIF jest tożsame z ADAT? Spotkałem się już z takimi urządzeniami, tylko nie wiem czy to jest wyjątek czy reguła? Pomocy ...

**********************

niestety nie,

spdif moga byc optyczne albo coaxialne.

optyczne wygladaja jak adat i wykorzystuje sie ten sam kabel swiatlowodowy,lecz pracuja w standarcie toslink (stereo)

a te drugie maja postac chinch.

chca podlaczyc ADA8000 musisz meic karte z wejscie ADAT (musi to byc wyraznie napisane). W rozsadnych cenach to np EMU1212m, Marian Marc X.
Proszę zanotować! "odmawia wypisania spisu sprzętu studyjnego w sygnaturce"

Awatar użytkownika
Feefrock
Posty: 720
Rejestracja: sobota 12 mar 2005, 00:00

Re: Czy SPDIF = ADAT?

Post autor: Feefrock » sobota 06 sie 2005, 10:36

niestety nie,

spdif moga byc optyczne albo coaxialne.

optyczne wygladaja jak adat i wykorzystuje sie ten sam kabel swiatlowodowy,lecz pracuja w standarcie toslink (stereo)

a te drugie maja postac chinch.

chca podlaczyc ADA8000 musisz meic karte z wejscie ADAT (musi to byc wyraznie napisane). W rozsadnych cenach to np EMU1212m, Marian Marc X....

**********************

Wielkie dzięki. Temat zamkniety. Wszystko jasne.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Czy SPDIF = ADAT?

Post autor: Zbynia » sobota 06 sie 2005, 12:12

moment - spdif moze rowniez obslugiwac 8 kanałów(kino domowe) - rozni sie protokolem

czesc kart ma mozliwosc ustawienia parcy lacza spdif(tylko optycznego bo adat jest optycznym) - czy ma dzialac jako spdif czy jako adat

Awatar użytkownika
devil
Posty: 849
Rejestracja: środa 05 mar 2003, 00:00

Re: Czy SPDIF = ADAT?

Post autor: devil » sobota 06 sie 2005, 14:03

...moment - spdif moze rowniez obslugiwac 8 kanałów(kino domowe) - rozni sie protokolem

czesc kart ma mozliwosc ustawienia parcy lacza spdif(tylko optycznego bo adat jest optycznym) - czy ma dzialac jako spdif czy jako adat...

**********************

hmm... cos mi tu nie gra.

Moje wejsce ADAT w EMU tez mozna przelaczcy na spdif, wlasnie po to aby moc podlaczyc spdif (optyczne) a nie coaxialne, lecz (moze sie nie znam) pierwsze slysze, aby spdif oblusgiwalo dzwiek 8 kanalowy przy nagrywaniu.

Oczywiscie sa inne standardy 8 kanalowe (R-Bus i inne), ale z tego co ja wiem, to spdif jest tylko stereo,

poprawcie mnie jezeli sie myle ? :D



Pozdrawiam

Proszę zanotować! "odmawia wypisania spisu sprzętu studyjnego w sygnaturce"

Awatar użytkownika
szkudlik
Posty: 1732
Rejestracja: czwartek 26 lut 2004, 00:00

Re: Czy SPDIF = ADAT?

Post autor: szkudlik » sobota 06 sie 2005, 14:25

Nieporozumienie polega na tym, ze ADAT oraz SPDIF MOGĄ (nie muszą!) uzywać tego samego typu złącza światłowodowego.



SPDIF może pracować po światłowodzie ze złączem TOSLINK (tzw. optical) albo po kablu miedzianym współosiowym o ipedancji 50ohm ze złączami CINCH (coaxial). Profesjonalna odmiania SPDIFa (ok, nazwimy to tak), czyli AES/EBU pracuje takze po skrętce 110ohm wykorzystując złącza XLR.



ADAT jest specyfikowany tylko i wyłącznie na złącze światłowodowe TOSLINK.



Z oszczędności producenci więc wykorzysują to samo fizyczne zącze TOSLINK raz jako SPIF a raz jako ADAT. Poza tym te dwa standardy nie mają nic a nic ze zobą wspólnego.



Co do transmisji większej ilości kanałów przez SPDIF. Jest to możliwe, konkretnie złącze to może przepchac nierozkodowany dzwięk AC3/DolbyDigital. Nie ma to jednak nic wspólnego z ADATem i nie da sie wykorzystać w nagraniach (chociażby dlatego ze to słynne Dolby robi kompresje stratną, a kodery/dekodery do tanich nie należą, głównie ze względu na koszmarne opłaty licencyjne)


[addsig]
Ilu realizatorów potrzeba żeby wkręcić żarówkę?

Czterech, jeden wkręca a trzech mówi że by to zrobiło lepiej

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Czy SPDIF = ADAT?

Post autor: Zbynia » sobota 06 sie 2005, 18:30

daletogo napisalem kino domowe - spdif obsluguje dzwiek wielokanalowy czy to w formacie dolby czy dts - do osmiu kanalow - jednak profesjonalnie tego wykorzystac sie raczej nie da

ODPOWIEDZ