Konfiguracja studia

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
jazzooo
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 14 sie 2005, 00:00

Re: Konfiguracja studia

Post autor: jazzooo » wtorek 16 sie 2005, 19:24

...

**********************

Nie licz na konkrety, bo niczego się tu nie dowiesz. Zawsze otrzymasz odpowiedź: "Uzyj wyszukiwarki" bądź " zrób tak, że by brzmiało dobrze". Ja też nigdy nie otrzymałem konkretnej informacji na zadane przeze mnie pytanie na tym forum. Jedynie kpiny i szyderstwa.

...

**********************



:) no to widze że nie jestem sam, czytam od dawna te posty i od dawna sie zajmuje muzyką, ale nigdy nie zadawałem pytań na forum bo zawsze jest tak samo " ZERO KONKRETÓW, KPINU I SZYDERSTWA"

Pozdrawiam
[addsig]

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Konfiguracja studia

Post autor: matiz » wtorek 16 sie 2005, 20:33

czy są jeszcze ludzie którzy bezinteresownie pomagają innym? czy tylko tacy co potrafią drwić? Czemu nikt nie potrfi odpowiedzieć na proste pytanie? Niestety Polska żeczywistość " sam wiem ale nikomu nie poweim..."



W zasadzie moge przyznac racje... ale niestety nie w tym konkretnym przypadku. Oczekujesz bowiem odpowiedzi na "proste pytanie", ktore w Twoim wykonaniu brzmi tak:



jak to ma być podłączone, chodzi mi o to że ja to już mam po podłączane jakoś ale nie jestem pewnien czy to ma być właśnie tak jak to zrobiłem



Wybacz, ale ja, choc pare studiow "podlaczalem", przy takim ptaniu wymiekkam... Wymieniles sprzet, jaki posiadasz, ale ani slowa o polaczeniach... jak ktos ma pomoc? Napisz chociaz, co chcesz uzyskac i dlaczego nie mozesz sobie z tym poradzic... Poza tym calym pieknem nowoczesnych systemow jest IMO to, ze moga byc polaczone na wiele sposobow, w zaleznosci od upodoban uzytkownika i potrzeb pozostalych wykonawcow. Tu... nic nie wiemy...




Awatar użytkownika
jazzooo
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 14 sie 2005, 00:00

Re: Konfiguracja studia

Post autor: jazzooo » wtorek 16 sie 2005, 20:56

Wybacz, ale ja, choc pare studiow "podlaczalem", przy takim ptaniu wymiekkam... Wymieniles sprzet, jaki posiadasz, ale ani slowa o polaczeniach... jak ktos ma pomoc? Napisz chociaz, co chcesz uzyskac i dlaczego nie mozesz sobie z tym poradzic... Poza tym calym pieknem nowoczesnych systemow jest IMO to, ze moga byc polaczone na wiele sposobow, w zaleznosci od upodoban uzytkownika i potrzeb pozostalych wykonawcow. Tu... nic nie wiemy...



...

**********************



Bardzo dziękuję za odpowiedź, nareszcie!!!. Po co w takim razi pisać jakiekolwiek pytanie skoro np: dla ciebhie jest ono tak banalne, więc czemu nie odpiszesz mi na nie nakierowując co i jak mam ci opisać abyś mógł mi pomóc???, czy tak trudno napisć że źle opisałem mój problem.

Ale dziękuje za podpowiedź i już konkretyzuje swoją wypowiedź.

Sprzęt o którym pisałem wcześniej chce tak podłączyć abym przy nagraniu wokalu nagrywał czysty wokal bez efektu, ale żeby wokalista miał wokal z efektem i to co sobie życzy z pozostałych nagranych śladów. Czy jest to możliwe w samym Cubase? czy potrzeba mi do tego jakieś urządzenie?, na razie tyle. Bardzo dziękuje i pozdrawiam.
[addsig]

Awatar użytkownika
Feefrock
Posty: 720
Rejestracja: sobota 12 mar 2005, 00:00

Re: Konfiguracja studia

Post autor: Feefrock » wtorek 16 sie 2005, 21:11

Bardzo dziękuję za odpowiedź, nareszcie!!!. Po co w takim razi pisać jakiekolwiek pytanie skoro np: dla ciebhie jest ono tak banalne, więc czemu nie odpiszesz mi na nie nakierowując co i jak mam ci opisać abyś mógł mi pomóc???, czy tak trudno napisć że źle opisałem mój problem.

Ale dziękuje za podpowiedź i już konkretyzuje swoją wypowiedź.

Sprzęt o którym pisałem wcześniej chce tak podłączyć abym przy nagraniu wokalu nagrywał czysty wokal bez efektu, ale żeby wokalista miał wokal z efektem i to co sobie życzy z pozostałych nagranych śladów. Czy jest to możliwe w samym Cubase? czy potrzeba mi do tego jakieś urządzenie?, na razie tyle. Bardzo dziękuje i pozdrawiam.

...

**********************

Ja ten problem rozwiązuję tak, że nagrywam czysty sygnał przez mikser do komputera. Z toru wysyłam auxem na zewnętrzny efekt i powracam z efektu na oddzielny kanał w mikserze. Wokaliście daję sygnał z auxu na czystym kanale + sygnał z auxu kanału będącego powrotem efektu. Resztę z miksu dostaje kolejnymi auxami kanałów na które wypuszczam sygnał z komputera wyjściem karty.


Awatar użytkownika
jazzooo
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 14 sie 2005, 00:00

Re: Konfiguracja studia

Post autor: jazzooo » wtorek 16 sie 2005, 21:28

**********************

Ja ten problem rozwiązuję tak, że nagrywam czysty sygnał przez mikser do komputera. Z toru wysyłam auxem na zewnętrzny efekt i powracam z efektu na oddzielny kanał w mikserze. Wokaliście daję sygnał z auxu na czystym kanale + sygnał z auxu kanału będącego powrotem efektu. Resztę z miksu dostaje kolejnymi auxami kanałów na które wypuszczam sygnał z komputera wyjściem karty.



...

**********************

OK, dzięki czyli moge też zrobić tak że wysyłam sygnał z mikrofonu do Focusrita z nigo jednym wyjściem do kompa a drugim do miksera, bo nie chce żeby mikser dobarwiał mi wokal, potem na mikser podaje sygnał z karty dzwiękowej i tym sposobem też wokalista dostanie to czego chce?, a nie musze kupować czegoś specjalnego do słuchawek?

Wielkie dzięki za nakierowanie
[addsig]

Awatar użytkownika
jazzooo
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 14 sie 2005, 00:00

Re: Konfiguracja studia

Post autor: jazzooo » wtorek 16 sie 2005, 21:30

...**********************

A czy da sięominąć całkowicie mikser? tzn. czy moge to zrobić programowo, że jakoś zapinam jakiś plugin na wyjściu i to się nie nagrywa a wokal dostaje to chce?
[addsig]

Awatar użytkownika
Feefrock
Posty: 720
Rejestracja: sobota 12 mar 2005, 00:00

Re: Konfiguracja studia

Post autor: Feefrock » wtorek 16 sie 2005, 22:08



...

**********************

OK, dzięki czyli moge też zrobić tak że wysyłam sygnał z mikrofonu do Focusrita z nigo jednym wyjściem do kompa a drugim do miksera, bo nie chce żeby mikser dobarwiał mi wokal, potem na mikser podaje sygnał z karty dzwiękowej i tym sposobem też wokalista dostanie to czego chce?, a nie musze kupować czegoś specjalnego do słuchawek?

Wielkie dzięki za nakierowanie

...

**********************

Można i tak. Nie znam Cubase, więc nic nie doradzę jak to zrobić sprzętowo. Ja pracuję w środowisku Cakewalka a tam nie da się tego zrobić sprzętowo, ponieważ nie mozna w czasie rzeczywistym odsłuchiwać pluginów. W Cubasie jest taka opcja podobno


Awatar użytkownika
Feefrock
Posty: 720
Rejestracja: sobota 12 mar 2005, 00:00

Re: Konfiguracja studia

Post autor: Feefrock » wtorek 16 sie 2005, 22:10



programowo oczywiście miało być


Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Konfiguracja studia

Post autor: matiz » wtorek 16 sie 2005, 23:00

Sprzęt o którym pisałem wcześniej chce tak podłączyć abym przy nagraniu wokalu nagrywał czysty wokal bez efektu, ale żeby wokalista miał wokal z efektem i to co sobie życzy z pozostałych nagranych śladów. Czy jest to możliwe w samym Cubase? czy potrzeba mi do tego jakieś urządzenie?, na razie tyle.



Nic wiecej nie potrzebujesz. Sytuacja jest dosc prosta. Jak rozumiem, sa dwa problemy - proporcje i efekty (czyli w sumie poglos). Dosc duzo zalezy od tego, jak bardzo "upierdliwy" jest wokalista i jak mocny masz komputer. Niezalezny odsluch realizuje sie dosc latwo - Cubase ma przeciez sendy, i to nawet stereo . Przy ich pomocy robisz inny miks dla wokalisty i wysylasz to na inne wyjscia karty, a stamtad do sluchawek. Klopotem moze byc odsluchiwanie tego miksu - warto miec na przyklad "zrownoleglone" sluchawki w rezyserce. Na takie okolicznosci warto tez zgrac sobie wstepnie podklad na dwa slady w proporcjach akceptowalnych przez wokaliste, bo ustawianie kilkudziesieciosladowego podkladu za pomoca sendow to nie jest najlepszy pomysl, a poza tym - jest jeszcze problem efektow. Aby wokalista mogl dostac efekt do sluchawek, komputer musi go "uciagnac", a wiec im mniej sladow tym lepiej. W wiekszosci przypadkow mozna sobie poradzic z takim samym miksem dla wokalisty i do rezyserki - oczywiscie wtedy Ty musisz sie naginac do dziwnych proporcji wokalisty (duzo wokalu, malo podkladu), nigdy odwrotnie. W pracy z "zywym elementem wykonawczym" bardzo istotne jest minimalizowanie opoznien, bo wplywaja one moze nie na rownosc, ale na pewno na samopoczucie wykonawcy. Zeby opoznienia byly male, karta musi pracowac z malym buforem, a to przy wiekszej ilosci sladow i efektow oznacza klopoty - dropy, trzaski itp. Stad przydaje sie zgranie podkladu i nagrywanie wokalu nawet w innej sesji - trzy slady, jeden poglos - mysle, ze kazdy komp to uciagnie. Problemy z latencja mozna omijac korzystajac z "bezlatencyjnego" odsluchu z wykorzystaniem miksera DSP karty albo samego kubusia, ale wtedy mamy problem z poglosami z komputera. Dlatego niektorzy maja najtanszy poglos sprzetowy tylko dla wokalisty, zeby zapewnic mu "poczucie komfortu". Jezeli masz jakis taki poglos, to mozna go tak wykorzystac, a masz mikser, wiec bez problemu sobie podlaczysz - podklad na jakies wejscie stereo, wokal na mono, efekt normalnie send-return - mikser realizuje tylko miks dla wokalisty, Ty sluchasz z glownego wyjscia kubusia. No... na razie tyle

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Konfiguracja studia

Post autor: Zbynia » środa 17 sie 2005, 01:16

echo w sonarze,monitoring w innych



to co slyszysz to idzie na reszte wyjsc jesli masz je identycznie skonfigurowane

ODPOWIEDZ