Jaką częstotliwość obniżyć w EQ, gdy bas "rezonuje"?

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
Elfuello
Posty: 339
Rejestracja: poniedziałek 15 lis 2004, 00:00

Jaką częstotliwość obniżyć w EQ, gdy bas "rezonuje"?

Post autor: Elfuello » niedziela 14 sie 2005, 22:38

No mam cały utworek fajnie zrobiony, ale w jednym miejscu przeoczyłem i troszkę bas wzbudził trochę za bardzo dźwięk a efekt tego to zatrzeszczenie słuchawek (ale nie mylić z przesterowaniem, bo to sprawdziłem). Na jakiej częstotliwości pooperować, by ten efekt wyeliminować? Raczej zastosowałbym to do całości utworu - bo tak chyba bezpieczniej - no ale żeby tez nei uciąć basu, bo jednak utwór jest rockowy i potrzebne jest mięcho:)
[addsig]
Universal Audio Apollo Twin / Adam A7 / Native Kontrol S49 / Native Komplete 10 Ultimate / Pro Tools 12 / Samplitude Pro X3 Suite

Awatar użytkownika
chlebow
Posty: 173
Rejestracja: niedziela 16 lis 2003, 00:00

Re: Jaką częstotliwość obniżyć w EQ, gdy bas "rezonuje"?

Post autor: chlebow » niedziela 14 sie 2005, 23:28

Proponuje zapętlić owy odcinek czasu gdy bas się wzbudza i włączyć analizator widma (np. Paz Analizer Waves lub Voxengo – lub dowolny inny analizator). Częstotliwość wzbudzająca się będzie „wystawać” ponad wszystko. Teraz pozostaje odczytać z wykresu jaka to częstotliwość i wyciąć ją na equalizerze ze średnio stromym zboczem (poeksperymentuj).

A inne rozwiązanie to użycie kompresora pasmowego ustawionego na „buczącą” częstotliwość.



Powodzenia.



MAC G5 / 2GRAM / 2xUAD-1 / UAD-2 / Logic 9 / RME 800 / 2xMOTU HD 896 + 828mkII / HD2 Pro Tools 8 / 2x Lynx Aurora 16 / Audient ASP8024

Szefski
Posty: 144
Rejestracja: piątek 26 mar 2004, 00:00

Re: Jaką częstotliwość obniżyć w EQ, gdy bas "rezonuje"?

Post autor: Szefski » poniedziałek 15 sie 2005, 18:32



ja to robię ciut podobnie - zapętlam fragment gdzie mi coś tam buczy czy świszcze - biorę eQ tak żeby bardzo mocno podbijał jakiś malutki wycinek pasma i jadę tym na całym paśmie od góry do dołu - jak najadę na to co tam w kawałku "nie robi" to na takim podbiciu słychać to jak na dłoni, a eQ jest już ustawiony - wystarczy zjechać zamiast podbijania na podcinanie i pomajstrować dobrocią... aha i kombinuj na tracku a nie na miksie całym
[addsig]
"Mam dziewiętnaście lat i chcę mieć Pana osobowość"

ODPOWIEDZ