Subwoofer do Mackie

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
Awatar użytkownika
Master
Posty: 1390
Rejestracja: poniedziałek 27 paź 2003, 00:00

Subwoofer do Mackie

Post autor: Master » środa 17 sie 2005, 01:42

chciałbym dokupić Subwoofer do moich monitorów , Mackie Hr 824 , mam dosyć małe pomieszczenie , a w dodatku dość poważnie wytłumione , niestety jak to w małym wytłumionym pomieszczeniu sa problemy z basem , po prostu gdzieś ginie ... może inaczej jest ale przy dosyć głośnym słuchaniu lub gdy słucham blisko , zastanawiam się nad zakupieniem Subwoofer-a do tego zestawu .. Nigdy nie miałem styczności z takim urządzeniem i w zasadzie nie wiem czy zda egzamin , czego sie spodziewać . Behringer właśnie wypuścił takie cudo ..., czy oprócz Behringera jest cos na rynku na co warto zwrócić uwagę ? czy w ogóle to dobry pomysł ? Dzieki TUTAJ Subwoofer do

Awatar użytkownika
Boluś
Posty: 194
Rejestracja: czwartek 05 maja 2005, 00:00

Re: Subwoofer do Mackie

Post autor: Boluś » środa 17 sie 2005, 09:49

Mam podobny problem przeczytałem oferte behringera i to moze byc takze rozwiazanie w moim przypadku, niestety mieszkam w bloku i obawiam sie ze sąsiadka z dołu ..... przyjdzie ze "szczelbą " i mi odszczeli :) . ale sam pomysł jest OK, mam pytanie do znajacych sie na rzeczy , co to jest AKTYWNY CROSSOVER ? dziekuje

silver_sound
Posty: 431
Rejestracja: środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Subwoofer do Mackie

Post autor: silver_sound » środa 17 sie 2005, 12:43

Witam



Nie wypowiem sie na temat jakości tego subka, ale postaram sie wyjaśnic kilka innych kwestii

CROSOWER aktywny, to nic innego jak elektroniczny filtr ograniczający pasmo sygnału elektrycznego dostarczanego do wzmacniacza mocy, a co za tym idzie do głosników.

Aktywny może oznaczać poza tym możliwość regulowania częstotliwości ograniczania częstotliwości.

W przypadku tego typu urządzeń (subbwofer aktywny, czyli z crosowerem i wzmacniaczem), stosuje sie też regulację płynna, lub skokowa fazy, aby mozna było sobie precyzyjnie dobrać parametry w zalezności od warunków eksploatacji.

Podana moc, nie przekłada sie na "trzęsienie" ziemi" ,bo kolumienka tego typu ma dość niską sprawność, na poziomie 87 dB, lub nawet niżej.

Poniewaz jest to rozwiązanie typu B-P (band pas), sama konstrukcja ogranicza dośc mocno zakres emitowanych częstotliwości.

Im szersze ich pasmo tym mniej wyrównana charakterystyka, i niższa sprawność energetyczna.

jk
Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

Awatar użytkownika
Boluś
Posty: 194
Rejestracja: czwartek 05 maja 2005, 00:00

Re: Subwoofer do Mackie

Post autor: Boluś » środa 17 sie 2005, 12:49

Ale z tego co widac, to wcale nie taki mały głosniczek a wrecz sporych gabarytów oraz powaznych parametrów..... hmm proponuje zerknąc Subwoofer Behringer

silver_sound
Posty: 431
Rejestracja: środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Subwoofer do Mackie

Post autor: silver_sound » środa 17 sie 2005, 15:38

...Ale z tego co widac, to wcale nie taki mały głosniczek a wrecz sporych gabarytów oraz powaznych parametrów..... hmm proponuje zerknąc Subwoofer Behringer ...

**********************

Witam

W opisie jest napisane, że jest to wykonane na głośniku 8 cali, czyli średnicy ok 20 cm. Uzyskanie sprawności z takiej srednicy ok 95-97 dB jesto możliwe, ale powyżej 200 Hz (lub jeszcze wyzej).

Tu mamy do czynienia z zakresem subbasowym, gdzie nawet przy użyciu głosników o dużo wiekszych serednicach sa kłopoty z uzyskaniem wysokich sprawności.

To że GABARYTY obudowy maja dość duże wymiary , świadczy o solidności konstreukcji, czyli odpowiedni dużych komorach sprężania, co pozwala na zzastosowanie większych średnic kanałów (rurek) basrefleksowych, a to pozwala uzyskac niec o większe sprawności obudowy.

Generalnie na jednym głosniku 8 cali uzyskanie 87 dB w tego typu obudowie to jest SUKCES.

Konstrukcje tego typu "mają grać", a nie "ZABIJAĆ" basem, zatem moc ta potrzebna jest do "nadrobienia" małej spraności obudowy, aby uzyskać odpowiednie ciśnienie akustyczne w porządanym (subbasowym) zakresie w pomieszczeniu do określonej objętości (niewielkiej)

Poniewaz nie jest to pasywna (bez wbudowanego wzmacniacza0, nie jest podana w danych katalogowych sprawnośc wyrażona w dB/1metr/1wat.

Szanująca sie firma podaje w takiej sytuacji albo kalkulacyjną (wyliczona teoretycznie) wartośc w dB cisnienia akustycznego, jakie potrafi wytworzyć dana kolumna na okraślonej odległości pomiarowej (przeważnie 1 metr).

Inna kwestia to korekcja elektronioczna, czyli poprzez odpowiednie ukształtowanie charakterystyki wzmocnienia wzmacniacza, skorygowanie nirówności charakterystyki samej obudowy, tak , aby w rezultacie była ona jak najbardziej płaska. Tego typu "zabiegi" tez "konsumują" moc wzmacniacza. Zatem nie ma co podniecać sie dośc duża mocą podana w danych, bo raczej nie przełozy sie to, na oczekiwane przez niektórych "trzęsienie ziemi"



jk

Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

Awatar użytkownika
Boluś
Posty: 194
Rejestracja: czwartek 05 maja 2005, 00:00

Re: Subwoofer do Mackie

Post autor: Boluś » środa 17 sie 2005, 16:03

......Ale z tego co widac, to wcale nie taki mały głosniczek a wrecz sporych gabarytów oraz powaznych parametrów..... hmm proponuje zerknąc Subwoofer Behringer ...

**********************

Witam

W opisie jest napisane, że jest to wykonane na głośniku 8 cali, czyli średnicy ok 20 cm. Uzyskanie sprawności z takiej srednicy ok 95-97 dB jesto możliwe, ale powyżej 200 Hz (lub jeszcze wyzej).

Tu mamy do czynienia z zakresem subbasowym, gdzie nawet przy użyciu głosników o dużo wiekszych serednicach sa kłopoty z uzyskaniem wysokich sprawności.

To że GABARYTY obudowy maja dość duże wymiary , świadczy o solidności konstreukcji, czyli odpowiedni dużych komorach sprężania, co pozwala na zzastosowanie większych średnic kanałów (rurek) basrefleksowych, a to pozwala uzyskac niec o większe sprawności obudowy.

Generalnie na jednym głosniku 8 cali uzyskanie 87 dB w tego typu obudowie to jest SUKCES.

Konstrukcje tego typu "mają grać", a nie "ZABIJAĆ" basem, zatem moc ta potrzebna jest do "nadrobienia" małej spraności obudowy, aby uzyskać odpowiednie ciśnienie akustyczne w porządanym (subbasowym) zakresie w pomieszczeniu do określonej objętości (niewielkiej)

Poniewaz nie jest to pasywna (bez wbudowanego wzmacniacza0, nie jest podana w danych katalogowych sprawnośc wyrażona w dB/1metr/1wat.

Szanująca sie firma podaje w takiej sytuacji albo kalkulacyjną (wyliczona teoretycznie) wartośc w dB cisnienia akustycznego, jakie potrafi wytworzyć dana kolumna na okraślonej odległości pomiarowej (przeważnie 1 metr).

Inna kwestia to korekcja elektronioczna, czyli poprzez odpowiednie ukształtowanie charakterystyki wzmocnienia wzmacniacza, skorygowanie nirówności charakterystyki samej obudowy, tak , aby w rezultacie była ona jak najbardziej płaska. Tego typu "zabiegi" tez "konsumują" moc wzmacniacza. Zatem nie ma co podniecać sie dośc duża mocą podana w danych, bo raczej nie przełozy sie to, na oczekiwane przez niektórych "trzęsienie ziemi"



jk

...

**********************





Ale przeciez jak zauwazysz , autor postu pisze o małym pomieszczeniu, ktore zreszta sam takze posiadam, to niema trzesc gaciami łamac kosci klatki piersiowej tylko , w moim przypadku chciałbym usłyszec bas . Za 199Euro nie kupisz profesionalnego subbasu ... ba nie kupisz przadnego subbasu w ogole , wiec wydaje mi sie ze gra jest warta zachodu.

Awatar użytkownika
Boluś
Posty: 194
Rejestracja: czwartek 05 maja 2005, 00:00

Re: Subwoofer do Mackie

Post autor: Boluś » środa 17 sie 2005, 16:06



Szanująca sie firma podaje w takiej sytuacji albo kalkulacyjną (wyliczona teoretycznie) wartośc w dB cisnienia akustycznego, jakie potrafi wytworzyć dana kolumna na okraślonej odległości pomiarowej (przeważnie 1 metr).

I

...

**********************

Cisnienie akustyczne 117 dB SPL @ 1 metr , tak jest napisane :)




silver_sound
Posty: 431
Rejestracja: środa 27 kwie 2005, 00:00

Re: Subwoofer do Mackie

Post autor: silver_sound » środa 17 sie 2005, 17:30

Witam

Ja nie odradzam Wam tego subbasiku, ja tylko przestrzegam, tych, ewentuaknie, którzy zafascynowami duża mocą wyobrażaja sobie , ze TAKA MOC, powinna wywyływac trzęsienie ziemi.

117 dB, to jeż przyzwoite ciśnienie, i powinno dać radę małemu pomieszczemniu, nawet wymagającym "nieco większych" ciśnień.

jk
Lubię solidność, zarówno w życiu, jak też w konstrukcji sprzętu elektroakustycznego. Nie cierpię TANDETY.

Awatar użytkownika
ula
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2003, 00:00

Re: Subwoofer do Mackie

Post autor: ula » środa 17 sie 2005, 17:54

Mmoże to zabrzmi śmiesznie, ale interesuje mnie Aktywny Crossover w tym głośniku , czy to znaczy ze to urządzenie odcina wszystko co jest poniżej 80Hz w MONITORACH , natomiast te częstotliwości przejmuje subwoofer ? dobrze zrozumiałam tą kwestie ?
Pozdrawiam Ula :)

Ano
Posty: 210
Rejestracja: środa 09 lip 2003, 00:00

Re: Subwoofer do Mackie

Post autor: Ano » środa 17 sie 2005, 18:51

czy to znaczy ze to urządzenie odcina wszystko co jest poniżej 80Hz w MONITORACH , natomiast te częstotliwości przejmuje subwoofer ? dobrze zrozumiałam tą kwestie ?...



Dokladnie tak, klasyczny allpass mocowy, aby odciazyc monitory od basu. Idealne rozwiazanie dla ubogich realizatorow i amatorow, ktorym nie przeszkadzaja problemy fazowe w basie (dziury w pasmie, rozmyty bas) oraz pogorszenie akustyki pomieszczenia (wzrost nat. fal stojacych o ca 3dB).



Subwoofer studyjny Behringera za 200euro - powinni tego zabronic !

ODPOWIEDZ