Extreme MIDI Mixer

Jeśli chcesz zasięgnąć rady, podzielić się doświadczeniem w trudnej sztuce samodzielnego programowania - to tu jest miejsce, aby tego dokonać.
WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Extreme MIDI Mixer

Post autor: WG » sobota 20 sty 2007, 01:45

Dla wszystkich cierpiących na brak edytora dla jakiegoś instrumentu MIDI z poziomu PC, niniejszym ogłaszam pojawienie się ciekawego darmowego softu do sterowania.

Extreme Midi Mixer

Zachęcam też do eksperymentów nad graficznymi "wizjami" mikserka dla różnych urządzeń, może powstanie nam jakaś ciekawa baza programów sterujących dla różnych urządzeń MIDI, tych typowych i zwłaszcza tych nietypowych, które nie posiadają edytora na PC.

Może znalazła by się "dobra dusza", co by ładnie opisała w tutorialu jakieś podstawy budowania suwaczków, gałek i podpinania komunikatów Sysex i Control Change, aby innym było łatwiej. Z góry dzięki też za wzajemną pomoc innym gdyż sam mogę nie mieć tyle czasu aby śledzić ten wątek.

PS. Jestem otwarty na wszelkie uwagi, ciekawe pomysły, sugestie czy poprawki, które przy odrobinie wolnego czasu postaram się uzupełniać i aktualizować.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: Redakcja » niedziela 21 sty 2007, 00:20

...Dla wszystkich cierpiących na brak edytora dla jakiegoś instrumentu MIDI z poziomu PC, niniejszym ogłaszam pojawienie się ciekawego darmowego softu do sterowania.

Extreme Midi Mixer



DOSKONAŁA sprawa!

Coś mi przy tym podpowiada, iż jest to początek czegoś większego, a w te klocki nosa raczej mam



... Zachęcam też do eksperymentów nad graficznymi "wizjami" mikserka dla różnych urządzeń, może powstanie nam jakaś ciekawa baza programów sterujących dla różnych urządzeń MIDI, tych typowych i zwłaszcza tych nietypowych, które nie posiadają edytora na PC ...



Można (warto!) już zaczynać, gdyż nie ukrywam, iż z ramienia redakcji uczyniłem poważne kroki celem odpowiedniego nagrodzenia najbardziej aktywnych.

Oczywiście, znając autora, sam projekt przejdzie pewnie jeszcze niejeden szlif, ale już teraz widać, iż jest to właśnie to, co najbardziej lubią MIDItygrysy .
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: WG » niedziela 21 sty 2007, 00:47

No to kolejna wersja dla MIDI tygrysów

ExMixer 1.1

Najważniejsza zmiana to możliwość podpięcia całego zestawu komunikatów sysex pod jeden element + sporo różnych zmian funkcjonalnych na elementach.

PS. Może lepiej jak temat będzie w dziale Programy - tworzenie. Problemów jak na razie z nim jeszcze nie ma ... jeszcze nie ma

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: preceli » niedziela 21 sty 2007, 23:29

...No to kolejna wersja dla MIDI tygrysów

REWELACJA!
Włodku, zrób tylko coś bo LSB i MSB w kontrolerach coś nie za bardzo mi zaskakują. Znaczy się losowo nie zawsze
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: WG » poniedziałek 22 sty 2007, 03:15

LSB i MSB w kontrolerach coś nie za bardzo mi zaskakują. Znaczy się losowo nie zawsze
**********************
Hm. Chodzi o Bank Select np.
Spróbuj jakimś monitorem do midi wybadać czy te dane są fizycznie wysyłane na port czy gubione jeszcze przed wysłaniem na port.

Zrób takie połączenie ExMixer -> Out: MIDI Yoke NT:1 -> In: MIDI Yoke NT:1 -> [tu] jakiś program który, monitoruje komunikaty jh MIDI Monitor czy midi-ox. To sposób wirtualny. Można też przez fizyczne połączenie portów MIDI Out z Midi In i monitorować to w jakimś sofcie.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: Redakcja » poniedziałek 22 sty 2007, 08:55

...LSB i MSB w kontrolerach coś nie za bardzo mi zaskakują. Znaczy się losowo nie zawsze

Wszystko się zgadza. Kolega Włodek pewnie odsypia więc tym razem ja popracuję jako "donosiciel".
Otóż mamy już wersję 1.5! A w niej takie oto zmiany i ulepszenia:
- tryb powracania do ustawienia domyślnego po zwolnieniu suwaka lub gałki bendermode,
- dodane polecenie twobyte w definicji danych sysex lub ctrl, polecenie to rozbija wartość spoza zakresu 0..127 na dwa bajty, przydatne np. do pitch bend i danych wymagających rozdzielenia na LSB i MSB,
- dodatkowe polecenie defaultposition ustawiające suwak lub gałkę w zadanym procentowo położeniu domyślnym w zakresie od 0.0 do 1.0 np. defaultposition 0.5 - ustawi suwak domyślnie w położeniu środkowym
- przykładowe zastosowania dodawanych komend są zawsze w pliku def.mixer,
- poprawiono kilka błędów funkcjonalnych
- poprawiono działanie opóźnienia podczas wysyłania danych midi
- w menu Mikser jest nowe polecenie "Debug", po jej zaznaczeniu program zapisuje i zestawia wszelkie wysyłane/przetwarzane bajty w pliku tekstowym debug.txt, opcja przydatna w diagnostyce i analizowaniu poprawnego działania aplikacji.
- dodanie komendy titlebar ustawiającej własny tytuł okna
- dodanie funkcji nibble w sysex dzielącej bajt na tzw. pół-bajty np. sysex F0 41 0 0 23 12 8 1 2C nibble 0:FF F7,
- dodanie funkcji rolandcrc w sysex liczącą sumę kontrolną crc dla urządzeń Rolanda np. sysex F0 41 0 0 23 12 8 1 2C nibble 0:FF rolandcrc F7,
- usunięto błąd podczas szybkiego przełączania się pomiędzy migawkami za pomocą klawiszy 1-8,
- dodano automatyczne zapisywanie migawek na dysk i zapamiętywanie nazw dla migawek,
- dodano możliwość zdefiniowania komunikatów dla przycisków i ich stanów wciśnięcia,
- możliwość używania wartości dziesiętnych w sysex za pomocą przedrostka literki 'i' np. i10
- dodano globalny skrót klawiszowy [F5] wczytujący ponownie plik mixera

Oj, coś czuję w plecach, że znowu się extremalnie nawywija . Tym razem na rynku edytorów MIDI.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: WG » poniedziałek 22 sty 2007, 17:45

Wersja 1.6

No to coraz dalej.
Przyznam, że nabiera to ciekawych kształtów nawet nie spodziewałem się sam, że aż takich
"Zaświtało" mi kilka pomysłów z tym związanych ale to na razie Top Secret

Pierwsze co się na pewno "rzuca" to brak graficznej możliwości edycji suwaczków itp. bezpośrednio na ekranie.
To zostawiam na później, gdyż zajmie to sporo czasu a na obecnym etapie narzędzie jest już całkiem całkiem. Może jakaś wersja Pro powstanie, z kilkoma ciekawymi funkcjami i w pełni graficzną edycją + własna strona zobaczymy.

Pozostaje jeszcze notatnik i zabawa z cyferkami

Na razie chciałbym wyłapać wszelkie błędy i usprawnić funkcjonalnie, tak aby miało to ręce i nogi.


WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: WG » poniedziałek 22 sty 2007, 17:49

Włodku, zrób tylko coś bo LSB i MSB w kontrolerach coś nie za bardzo mi zaskakują. Znaczy się losowo nie zawsze
**********************
preceli: Możesz sprawdzić najnowszą wersję 1.6
Dokonałem kilku poprawek.
Jeżeli jest nadal problem to czy mógłbyś mi e-mailem napisać szczegóły co dokladnie "nie trybi".

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: preceli » poniedziałek 22 sty 2007, 18:27

...preceli: Możesz sprawdzić najnowszą wersję 1.6
Dokonałem kilku poprawek. Jeżeli jest nadal problem to czy mógłbyś mi e-mailem napisać szczegóły co dokladnie "nie trybi"....

Włodku, nie nadążam za Tobą, i wogóle jestem w głębokim szoku.
Dopiero co zakończyłem bawić się poprzednią wersją (już w niej mój problem został rozwiązany!) a tu masz, jest następna .
Skoro tu jesteś, to (zanim zabiorę się za nową wersję) spytam:
... odczyt migawki jest powiązany teraz z wybraną stroną miksera, czyli przywracane są ustawienia w aktywnej stronie (jeżeli pomysł nie jest trafiony to proszę o ewentualne sugestie)...
Czy to znaczy, że każda Strona ma kilka swoich, autonomicznych komórek pamięci na migawki, czy też "podbiera" z ogólnej puli (16 udostępnionych)?

Wiem, że chyba przesadzam, ale marzy mi się jeszcze tylko(?) to:
- manipulator x-y (coś na wzór tarczy strzelniczej z krzyżykiem + przesuwana na ich tle kulka lub cokolwiek + oczywiście możliwość podpięcia 2 kontrolerów)
- możliwość grupowania kontrolerów, a przy tym w jakiś łatwy sposób zmiany im "po całości" np. kanału MIDI i proporcjonalnej regulacji za pomocą jednego z nich (link), w tym możliwość inwersji wysyłanych danych dla dowolnego ze zlinkowanych regulatorów.
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: preceli » poniedziałek 22 sty 2007, 18:49

To pewnie drobnostka lecz napisałeś o wersji 1.6, a po rozpakowaniu programu w opcji "O programie" wyświetla mi się napis Version: 1.5.38.
Przy okazji widzę, że Strony podbierają z puli migawek. Biorąc pod uwagę, że samemu można je nazwać (migawki) nie widzę tu żadnego problemu, wręcz przeciwnie.
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

ODPOWIEDZ