Extreme MIDI Mixer

Jeśli chcesz zasięgnąć rady, podzielić się doświadczeniem w trudnej sztuce samodzielnego programowania - to tu jest miejsce, aby tego dokonać.
Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: Redakcja » piątek 02 lut 2007, 11:02

....Jest też sporo programików różnej maści do porównywania plików, nawet windows ma coś takiego wbudowanego i nazywa się to diff czy jakoś tak...

Pewnie chodzi o WinDiff. Z pliku SUPPORT/TOOLS/SUPPORT.CAB na płycie instalacyjnej należy wypakować do dowolnego katalogu pliki windiff.exe, windiff.hlp oraz gutils.dll. Następnie uruchomić windiff.exe. Program nie wymaga instalacji.
Ja jednak polecam np. Word Doc Diff (free): www.softinterface.com/WDD/WDD.htm. Program ma polskie menu.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
PiotrK
Posty: 1517
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: PiotrK » piątek 02 lut 2007, 14:00

Post został usunięty.
Ostatnio zmieniony piątek 01 lut 2019, 02:13 przez PiotrK, łącznie zmieniany 1 raz.
[Użytkownik usunął konto]

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: mytnik » piątek 02 lut 2007, 14:08

Pewnie chodzi o WinDiff. Z pliku SUPPORT/TOOLS/SUPPORT.CAB na płycie instalacyjnej należy wypakować do dowolnego katalogu pliki windiff.exe, windiff.hlp oraz gutils.dll. Następnie uruchomić windiff.exe. Program nie wymaga instalacji.
Ja jednak polecam np. Word Doc Diff (free): http://www.softinterface.com/WDD/WDD.htm. Program ma polskie menu.
...
**********************
Panowie dzięki wielkie.
Mam jeszcze kilka kolejnych pytań,
*czy nibble stosuje wtedy gdy nie wystarcza mi zakres 0..127?
*do czego jest mi potrzebna suma kontrolna rolandcrc?
*jak sterować 2 wartościami sysex jedną gałką czy suwakiem?
*jeśli mam bardzo długi sysex, czy muszę go zastosować w całości, czy można to w jakis sposób skrócić? np:
F0 xx xx xx xx xx xx xx xx jakiśZakres xx xx xx xx xx xx xx xx xx xx F7
skrócić do
F0 xx xx xx xx xx xx xx xx jakiśZakres F7
drummer

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: mytnik » piątek 02 lut 2007, 19:06

*jak sterować 2 wartościami sysex jedną gałką czy suwakiem?
**********************
W tym pytaniu dokładniej chodzi mi o to:
sysex F0 xx xx xx xx xx jakiśZakres xx xx xx xx xx xx xx drugiZakres F7
drummer

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: mytnik » piątek 02 lut 2007, 21:30

...*jak sterować 2 wartościami sysex jedną gałką czy suwakiem?
**********************
W tym pytaniu dokładniej chodzi mi o to:
sysex F0 xx xx xx xx xx jakiśZakres xx xx xx xx xx xx xx drugiZakres F7...
**********************
chyba jestem w stanie już sobie sam na to odpowiedzieć. Po prostu pod jeden kontroler podpinam oba sysexy w taki sposób:
sysex F0 xx xx xx xx xx jakiśZakres xx xx xx xx xx xx xx XX F7
sysex F0 xx xx xx xx xx XX xx xx xx xx xx xx xx drugiZakres F7

Prawda?
Proszę o radę w pozostałych pytaniach

pozdrowienia
drummer

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: mytnik » piątek 02 lut 2007, 23:45

Jestem winny konkretne przeprosiny za to że zadaję pytania na które odpowiedź istnieje w komentarzach pliku def.mixer i na www exmixera. Ja po prostu pierwszy raz przeglądając niewiele z tego zrozumiałem niewiele zapamiętałem. Kolejne spojrzenie na to wszystko wyjaśniło wiele wiele więcej. Myślę że pora zacząć experymenty!

pozdr
drummer

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: WG » sobota 03 lut 2007, 02:27

Zaktualizowałem sofcik.
Wersja 1.10.5

Dla PiotrK:

A czemu tak dziwnie

F0 42 30 36 41 03 00 0:7F 7F F7 [zakres: -99 - -01]
F0 42 30 36 41 03 00 0:72 00 F7 [zakres: 00 - +99]

Czy na pewno granice tych wartości są prawidłowe ?
IMO Powinno być chyba tak wg. "prawideł"

Format HEX:
F0 42 30 36 41 03 00 1D:7F 7F F7 [zakres: -99 - -01]
F0 42 30 36 41 03 00 00:63 00 F7 [zakres: 00 - +99]

Tak czy inaczej sprawdź nową wersję exmixera i możliwości definiowania 14-bitowych wartości.

W twoim przypadku zapis będzie taki
F0 42 30 36 41 03 00 KORG i-99:+99 F7

Aplikacja już będzie wiedziała co z tym zrobić

Znakiem zapytania dla mnie jest definicja granic. Wspomniałeś coś o potrzebie różnego wyświetlania tego co jest zmienne na ekranie a tego co jest zmienne w sysex. Dodam to przy okazji bo na pewno przydało by się. A na razie możesz zrobić sobie tabelkę opisową. Czyli pod sysex-em dodaj coś takiego:
-------------------
table
-5 "Level -100"
-4 "Level -99"
-3 "Level -98"
-2 "Level 97"
-1 "Level 96"
--------------------

Spowoduje zamianę wartości na ciąg znaków. Pewnie można taką tabelkę wygenerować w excelu itp.
Natomiast w momencie kiedy dodamy funkcję definiowania kompletnie róznych wartości na ekranie i tych do zmiany to trzeba będzie to interpolować. Mogą z tego powody wyjść różne "schodki", gdyż Korg interpolację wartości na wyświetlaczu na pewno robi po swojemu. Także na pewno system tabelkowy to eliminuje. Minus tego rozwiązania, że trzeba się trochę opisać

Pozdr.

Awatar użytkownika
PiotrK
Posty: 1517
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: PiotrK » sobota 03 lut 2007, 03:02

Post został usunięty.
Ostatnio zmieniony piątek 01 lut 2019, 02:13 przez PiotrK, łącznie zmieniany 1 raz.
[Użytkownik usunął konto]

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: WG » sobota 03 lut 2007, 03:24

Dla mytnik-a:

*czy nibble stosuje wtedy gdy nie wystarcza mi zakres 0..127?

# w rolandach zawsze, choć niekoniecznie musi to być regułą, bo zakres może być na przykład 10 .. 20 a roland wymaga pół-bajtowych nibble w definicji sysex-ów, niezależnie od zakresu. To już zależy od samej definicji parametru i ulokowania parametrów w sysex

*do czego jest mi potrzebna suma kontrolna rolandcrc?

# bez tego roland nie przyjmie żadnej paczki sysex, suma kontrolna generowana jest dla ostatnich znaków przed F7, jeżeli tych znaków jest 10 to w definicji sysex trzeba podać rolandcrc10
np. F0 43 10 12 x x x x x x x x x x rolandcrc10 F7
Jak widać mamy 10 wartości które podlegają sumie kontrolnej. Metodą prób i błędów możesz sobie sprawdzić ile tych wartości jest, poprzez wstawianie kolejno rolandcrc1 aż do nawet rolandcrc9999 i badanie czy akcektpuje to instrument

*jak sterować 2 wartościami sysex jedną gałką czy suwakiem?

Jedną gałką w sposób następujący.
sysex F0 43 10 00 00:7F F7
sysex F0 43 10 01 00:7F F7
sysex F0 43 10 02 00:7F F7

Z tym, że wartości w każdym sysexie będą wspólne czyli ruch suwaka powoduje zmianę wartości w sysexie proporcjonalnie, gdyż możliwe są takie sytuacje jeszcze, że dla jednego sysex-u mamy zakres 00..7F a dla dla innych np. 20..7F.

Bardziej zaawansowane sterowanie będzie o czym na dole postu ->

*jeśli mam bardzo długi sysex, czy muszę go zastosować w całości, czy można to w jakis sposób skrócić? np: F0 xx xx xx xx xx xx xx xx jakiśZakres xx xx xx xx xx xx xx xx xx xx F7
skrócić do F0 xx xx xx xx xx xx xx xx jakiśZakres F7...


Nie. Jeżeli tak zrobisz to instrument uzna taki komunikat za nieprawidłowy ze swoją specyfikacją. Komunikaty sysex są zwykle stałe i nie wolno ich dzielić.

Multi Sterowanie

Faktycznie pojawia się problem różnego sterowania kilkoma wartościami ale tylko w jednym sysex-ie. Chyba o to ci dokładnie chodzi wyżej. W zasadzie trzebaby ułożyć definicję odwrotną, że pod sysex podpinam ileś tam przycisków i one coś tam w nim zmieniają.

Bo na razie jest tak, że to pod gałką lub suwak definijemy po kilka nawet sysex-ów.

Chyba czas na dodanie czegoś w takim stylu:

multicontrol start
sysex F0 43 10 x:x y:y z:z F7
#1 knob 100 100 %1
#2 knob 110 100 %2
#3 knob 120 100 %3
multicontrol end

A może (za pomocą nawiasów klamrowych) będzie czytelniej
multicontrol {
#1 knob 100 100 %1
#2 knob 110 100 %2
#3 knob 120 100 %3
sysex F0 43 10 x:x y:y z:z F7
}

Która wersja lepsza ?

Jak zainteresowani forumowicze się zaopatrują na taką implementację. Bo nie chciałbym "przeginać" w dodawaniu już skomplikowanych poleceń a język skryptowy i aplikacja tak się rozbudowała, ze prosi się aż o helpa, a na helpa brak czasu Jak czas pozwoli to się wezmę za to. Oczywiście wszelkie dobre i lepsze pomysły i te gorsze też mile widziane.

Czyli jak widać główny element to znak procent %, którego zadaniem byłoby kojarzenie elementów. Takie "powiązane sterowanie" na zasadzie:
Gałka numer #1 steruje parametrem numer 1
Gałka numer #2 steruje parametrem numer 2
itd.

Coś mi się wydaje, że chyba nikt (ale mogę się mylić) na to jeszcze nie wpadł Jeżeli tak, to tym bardziej pomysł zasługuje na uwagę. Z pozycji kodowania tego w c++ będzie to cholernie uperdliwe, ale zwykle proste w specyfikacjach rzeczy są trudne w kodowaniu i na odwrót. To w zasadzie żelazna zasada w programowaniu.


WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Extreme MIDI Mixer

Post autor: WG » sobota 03 lut 2007, 03:32

... nie myślałeś o interfejsie Twojego programu w języku angielskim? To znacznie by mogło upowszechnić dystrybucję. Chętnie służę tłumaczeniem menu.
**********************
A jest
A za tłumacznie jeżeli masz chęci się tym zająć to będę wdzięczny. Wersja angielska jest nawet dostępna teraz. W pliku konfiguracyjnym mixer.ini zmień language=1 na language=0. Przy okazji możesz sprawdzić czy angielska terminologia jest w miarę ok. Wkrótce zrobię oficjalny dział Free Tools. Wpierw musi być porządny help i przetłumaczona strona bo ludzie nie zajarzą o co tu biega no a na pewno nie zajarzą tego po polsku . Najgorzej będzie z helpem bo narobiło się naprawdę sporo kombinacji w komendach i polecenia skryptowych.

A co do granic faktycznie masz rację. W takim razie nie pozostaje nic innego jak dodać to o czym wspomniałeś.

ODPOWIEDZ