Korg microX - problem z ustawianiem banków

Jeśli chcesz zasięgnąć rady, podzielić się doświadczeniem w trudnej sztuce samodzielnego programowania - to tu jest miejsce, aby tego dokonać.
Adrian4u
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 13 mar 2007, 00:00
Kontakt:

Korg microX - problem z ustawianiem banków

Post autor: Adrian4u » czwartek 11 cze 2009, 18:59

Witam,

Może to i głupie, ale...

Czasem zdaża mi się robić siakieś tam karaoke. Na co, po co i dlaczego - to nie jest teraz istotne. W każdym razie korzystam standardowo z przygotowanych przez naszych rodzinnych "ttwórców" plików MIDI z tekstem, jako moduł wykorzystuję jeden z moich instrumentów - konkretnie Korga microX.
No i git. Ale chciałbym użyć innych barw niż standardowy zestaw GM i tu zaczynają się schodki:
- Ableton często niełyka midów jako rozszyte, tylko wszystko pcha w jedną ścieżkę...
- Cakewalk Sonar (znajomy ma wersję 8) mnie po prostu wcurvił straszecznie. Nieintuicyjny, i choć ładnie rozdziela mid-a na poszczególne ścieżki, nawet tekst można edytować, to ni choroby nie potrafię zmienić banków tak, jakbym chciał - nie dość tego, mimo iż na zwykłym VanDasco czy innej odtwarzarcze, plik i instrumenty są rozpoznawane poprawnie, to w Sonarze "leci" mi kompletnie ustawienie ścieżki 10 czyli bębnów - po proatu robi się z nich fortepian czy inna Celesta..
Nie wiem dlaczego, nie moge poprzypisywać (amoż enie umiem lub nie widzę) konkretnego brzmienia....
- cubase nie mam i nie próbowałem
...
Dla ułatwienia Wam pomocy - bo bardzo o nią proszę - poniżej ustawienia CC wyboru banków i brzmiń w microX - może ktoś mądrzejszy ode mnie mi pomoże?
- BANK - Program nr - CC#0 - CC#32
A - 0-127 - 63 - 0
B - 0-127 - 63 - 1
C - 0-127 - 63 - 2
D - 0-127 - 63 - 3
E - 0-127 - 63 - 4
GM - 0-127 - 121 - 0, 1-9
GM(drum) - 0-127 - 120 - 0

BARDZO PROSZĘ O POMOC - jak to wklepać w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów, ew. może znacie jakiś program, w któym podobne operacje są jednak łatwiejze niż w pitolonym Sonarze?

Z góry dziękuję i proszę o wyrozumniałość :)
DJ, konferansjer, zwierzę sceniczne:)

Awatar użytkownika
tigergold
Posty: 384
Rejestracja: środa 01 cze 2005, 00:00

Re: Korg microX - problem z ustawianiem banków

Post autor: tigergold » piątek 12 cze 2009, 02:10

A jaki ma być finisz? Korg -> DAW -> Korg? Przecież koło się zamyka i lądujesz w Korgu z plikiem o tym samym standardzie GM który znów korzysta z podstawowego banku. Musisz poznać swój syntezator lepiej. Zacznij od instrukcji obsługi Korga, potem instrukcja wybranego edytora MIDI i powodzenia. Klaps za lenistwo.
[addsig]
For God so loved the world that he gave his one and only Son, that whoever believes in him shall not perish but have eternal life <John 3.16>

Adrian4u
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 13 mar 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Korg microX - problem z ustawianiem banków

Post autor: Adrian4u » piątek 12 cze 2009, 08:06

...A jaki ma być finisz? Korg -> DAW -> Korg? Przecież koło się zamyka i lądujesz w Korgu z plikiem o tym samym standardzie GM który znów korzysta z podstawowego banku. Musisz poznać swój syntezator lepiej. Zacznij od instrukcji obsługi Korga, potem instrukcja wybranego edytora MIDI i powodzenia. Klaps za lenistwo.
...
**********************
nie lenistwo, uwierz mi.

Finisz ma być taki:
- odtwarzarka karaoke (VanBasco) - plik MIDI pod microX - microX jako moduł
...i to akurat nie stanowi problemu.
...edycja w DAW typu Ableton czy (kiedyś) Cubase SX3 (bo miałem dostęp) również nie stanowi problemu
...edycja w Sonarze 8 to ghm - ok, sama edycja nawet i spoko, ale ni chu-chu nie zgadniesz, jak poprawnie wrzucić komunikat o zmianie banku, jeśli pole wyboru (sposobu wyboru) banku ma tylko 3 opcje:
- albo poprzez CC#0
- albo poprzez CC#32
- albo poprzez wybór banku 1-128
...... ujmę to tak - SX3 w poeónaniu z takim nie przymierzając Acidem czy Abletonem był na początku popitolony... Sonar 8 go prześcignął...

A finał ma vbyć taki, żebym mógł zrobić edycję pliku MIDI (nawet "zszytego" i zapisać go, bez niszczenia informacji o "lyrics" oraz by był potem poprawnie odtwarzany. I tyle.

Więc jeśli nie Sonar8 to co?
DJ, konferansjer, zwierzę sceniczne:)

Awatar użytkownika
Pshemo1981
Posty: 33
Rejestracja: środa 05 gru 2007, 00:00

Re: Korg microX - problem z ustawianiem banków

Post autor: Pshemo1981 » piątek 12 cze 2009, 11:26

W instrukci Mikro Korga musisz mies coś na temat kontrolerów. Poczytaj dokładnie !! Potem zmień kontroler odpowiadający za bank i juz ;)
Muzyk, kompozytor, aranżer - amator:)

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Korg microX - problem z ustawianiem banków

Post autor: WG » piątek 12 cze 2009, 12:26

polecam Cubase i jego definicje Patch za pomocą Midi Device Manager
robota idzie zaskakująco szybciej :)
ja tam sobie parametry wklepuję na track zwykle, obok kartka na ścianie z najczęściej używanymi parametrami jakieś sysex-y, ctrl ;) nigdy nie uciekną przynajmniej ;) ;)

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Korg microX - problem z ustawianiem banków

Post autor: preceli » piątek 12 cze 2009, 16:13

...polecam Cubase i jego definicje Patch za pomocą Midi Device Manager ...

Ja zaś polecam głębszą kumację w zakresie komunikatów Control Change, Program Change i sposobu jak je zamieścić na kanale MIDI, w dowolnym DAW. Bo, że w każdym praktycznie już można nie ulega na dziś żadnej watpliwosci!
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Adrian4u
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 13 mar 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Korg microX - problem z ustawianiem banków

Post autor: Adrian4u » piątek 12 cze 2009, 23:46

......polecam Cubase i jego definicje Patch za pomocą Midi Device Manager ...

Ja zaś polecam głębszą kumację w zakresie komunikatów Control Change, Program Change i sposobu jak je zamieścić na kanale MIDI, w dowolnym DAW. Bo, że w każdym praktycznie już można nie ulega na dziś żadnej watpliwosci!
...
**********************
1. nie microKORG ale microX
2. to co było w instrukcji napisałem dokładnie w pierwszym p-oście
3. oczywiście - będę studiował, bo jakieś naście lat nie dotykałem się do MIDI
4. Tak, PRAWIE każdy DAW ma możliwość głębzej ingerencji w parametry (Ablrtyon np, nie ma, w ogóle nie widzi sysexów, problematyczne są też zmiany banków - nie ważne czy to wersja 7, czy 8; Acid też nie widzi sysexów, poza tym w obu sa prblemy z poprawnym zapisaniem plików midi, a może ja jestem głupi? :) )

Co do Cubase - w sumie mogę zdobyć jakies demo lub znów się uśmiechnąć do kogoś z SX3 lub okrojoną czwórką - ale na Boga jedynego - wytłumaczcie proszę, jak pięcioletniemu dziecku - jak dokładnie wpisać (wiemjak przejśc do edycji LIST w kubusiu), aby moduł poprawnie rozpoznawał zmiany banku?

btw. na razie dorwałem się - ale tylko na próbę - wersji testowej Kubusia SX4... troszkę zgłupłem, jak w opcji tracka nie bardzo chce mi puścić sygnał MIDI *na instrument, a w ustawieniach midi widzi co prawda wszystkie porty, ale wszystkie OUT są "inactive"....
DJ, konferansjer, zwierzę sceniczne:)

kami
Posty: 109
Rejestracja: niedziela 04 wrz 2005, 00:00

Re: Korg microX - problem z ustawianiem banków

Post autor: kami » sobota 13 cze 2009, 06:06

.........polecam Cubase i jego definicje Patch za pomocą Midi Device Manager ...

Ja zaś polecam głębszą kumację w zakresie komunikatów Control Change, Program Change i sposobu jak je zamieścić na kanale MIDI, w dowolnym DAW. Bo, że w każdym praktycznie już można nie ulega na dziś żadnej watpliwosci!
...
**********************
1. nie microKORG ale microX
2. to co było w instrukcji napisałem dokładnie w pierwszym p-oście
3. oczywiście - będę studiował, bo jakieś naście lat nie dotykałem się do MIDI
4. Tak, PRAWIE każdy DAW ma możliwość głębzej ingerencji w parametry (Ablrtyon np, nie ma, w ogóle nie widzi sysexów, problematyczne są też zmiany banków - nie ważne czy to wersja 7, czy 8; Acid też nie widzi sysexów, poza tym w obu sa prblemy z poprawnym zapisaniem plików midi, a może ja jestem głupi? :) )

Co do Cubase - w sumie mogę zdobyć jakies demo lub znów się uśmiechnąć do kogoś z SX3 lub okrojoną czwórką - ale na Boga jedynego - wytłumaczcie proszę, jak pięcioletniemu dziecku - jak dokładnie wpisać (wiemjak przejśc do edycji LIST w kubusiu), aby moduł poprawnie rozpoznawał zmiany banku?

btw. na razie dorwałem się - ale tylko na próbę - wersji testowej Kubusia SX4... troszkę zgłupłem, jak w opcji tracka nie bardzo chce mi puścić sygnał MIDI *na instrument, a w ustawieniach midi widzi co prawda wszystkie porty, ale wszystkie OUT są "inactive".......
**********************
Jaką masz katrę dź.?Blastery chyba nie wysyłają komunikatów sysx...
jestem entuzjastą realizacji komputerowej

Adrian4u
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 13 mar 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Korg microX - problem z ustawianiem banków

Post autor: Adrian4u » sobota 13 cze 2009, 09:31


**********************
Jaką masz katrę dź.?Blastery chyba nie wysyłają komunikatów sysx... ...
**********************
1. microX łączy się przez USB
2. dodatkowo e-mu xmidi 2x2
3. "dźwiekówka" wysyłająca SysExy?????? oświeć mnie, bo zdaje się, że niewiele możesz pomóc i raczej sam powinieneś się jescze sporo nauczyć...
4. "dźwiękówka" w moim przypadku to Korg ZERO4.
DJ, konferansjer, zwierzę sceniczne:)

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Korg microX - problem z ustawianiem banków

Post autor: preceli » sobota 13 cze 2009, 10:42

Spokojnie, aby microX pracował poprawnie z zewnętrznym sekwencerem musi być ustawiony na tryb Multi Mode. Można tego dokonać ręcznie, można z poziomu aranżu wysyłając komunikat SysEx (F0 7E 7F 09 01 F7).

microX

Bank #
microX

Program #
Bank

Select

CC#0
Bank

Select

CC#32
Program #

PC
A
0 - 127
63
0
0 - 127
B
0 - 127
63
1
0 - 127
C
0 - 127
63
2
0 - 127
D
0 - 127
63
3
0 - 127
E
0 - 127
63
4
0 - 127
G
1 - 128
121
0, 1- 9
0 - 127
1 - 128:R
56
0
0 - 127
1 - 128: (XG) R
0
0,1
0 - 127
1 - 128: (GS) R
0
0
0 - 127
1
0
0 - 127
g(d)
1 - 128
120
0
0 - 127
1 - 128:R
62
0
0 - 127


Wynika z niej jasno, że aby zmienić program na tracku musisz posłużyć się aż trzema komunikatami: CC#0, CC#32 i PC (Program Change).

Jak to działa? Otóż aby wybrać np. piano z pierwszego banku G (General MIDI), a masz owych banków aż 5 rodzai musisz zapisać na początku tracku sekwencję: CC#0=121, CC32#=0 PC=1.

Przy tym musisz pamiętać:

- w plikach MIDIFile perkusja zawsze jest na tracku 10,

- Korg inaczej zawiaduje efektami (ma inna konstrukcje tego toru) niż np. taki Roland Canvas.



W Cubase:

- aby Cubase widział interfejs MIDI USB musisz najpierw podłączyć interfejs a później wystartować program,

- do nowego projektu Cubase importujesz plik MIDIFile,

- jaśli plik jest w formacie 0 (wszystkie kanaly na jednej ścieżce) klikasz na track i z menu MIDI wybierasz opcję Dissolve Part,

- klikasz na dowolny track i z menu MIDI wybierasz Open List Editor, w nim wpisujesz/poprawiasz komunikaty o których mowa.
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

ODPOWIEDZ