Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Jeśli chcesz zasięgnąć rady, podzielić się doświadczeniem w trudnej sztuce samodzielnego programowania - to tu jest miejsce, aby tego dokonać.
Awatar użytkownika
yaniki
Posty: 488
Rejestracja: niedziela 03 sie 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: yaniki » poniedziałek 24 sty 2011, 20:37

...yaniki, jesteś wielki! Jakoś nie zauważyłem Twoich poprzednich postów, dobrze żeś podbił wątek! Jutro zabiorę sie za ściąganie MAX, rozgryzanie tego programu, jeżeli wszystko pójdzie jak powinno to będę Ci dozgonnie wdzięczny!...

Aż boję się pomyśleć, co będzie, jeśli coś nie pójdze dobrze...

Jeszcze raz dzięki za odzew.

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: preceli » poniedziałek 24 sty 2011, 20:42

...Możesz sprobować zamiast QuickTime'u apple'owskiego użyć QuickTime Aternative w wersji 1.81..

Ależ ja właśnie akurat z niego korzystam.
Jak dotąd "rasowy" QuickTime zawsze rozwalał mi wszystkie Windy na maksa .
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
yaniki
Posty: 488
Rejestracja: niedziela 03 sie 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: yaniki » poniedziałek 24 sty 2011, 20:49

Tak... niestety jest z tym kłopot. Może to wynik korporacyjnej niechęci pomiędzy MS i Apple. Apple QT na PC często stwarza problemy. Wiele moich projektów musi działać ma obu tych platformach i problem niestety się powtarza, a ja się z tym męczę... "Nie ma spoczynku dla nieprawych" - jak pisał W. Gibson.

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: preceli » poniedziałek 24 sty 2011, 20:54

..."Nie ma spoczynku dla nieprawych" - jak pisał W. Gibson...

I dla prawych też.
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: richtig » wtorek 25 sty 2011, 12:45

Zainstalowałem, sprawdziłem, rewelacja, o coś takiego mi właśnie chodziło :)

Mam kilka pytań i uwag:
1) video odtwarza się w niewielkiej rozdzielczości, zmieniałem wartości w oknie 'video and audio out', ale prócz przeskalowania nic się nie zmieniało, widać było dość duże piksele. Czy można jakoś to zwalczyć?

2) czy opóźnienie w odtworzeniu klipu jest stałe? Z tego co widze niekoniecznie, ale czy powodowane jest ono szukaniem pliku na dysku, czy dochodzi do tego również jakaś stała latencja wprowadzana przez MaxMSP? W związku z tym - istnieje możliwość wrzucenia video do RAMu? (oczywiście przy niedużych projektach)

3) Proponowałbym rozwinąć nieco fade'ing, zrobić oddzielną wartość fade in i fade out, oraz możliwość wyboru tła okienka video (mnie starczy sam kolor, np biały, ale pewnie nietrudno zrobić opcję wstawienia tam bitmapy).

4) Próbowałeś rozpromować ten programik na stronach typu createdigitalmotion, makezine itd? Bo na forum MaxMSP pewnie owszem, ale myślę warto pokazać by go szerszej publiczności. Anglojęzycznej. Jak coś to mógłbym w wolnym czasie przetłumaczyć np instrukcję, chyba że już o tym pomyślałeś :)

www.myspace.com/pchelki

Awatar użytkownika
yaniki
Posty: 488
Rejestracja: niedziela 03 sie 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: yaniki » wtorek 25 sty 2011, 13:34

> video odtwarza się w niewielkiej rozdzielczości, zmieniałem wartości w oknie 'video and audio out', ale prócz przeskalowania nic się nie zmieniało, widać było dość duże piksele. Czy można jakoś to zwalczyć?

O, to dziwne - sprawdzę wieczorem, na pewno da się to zwalczyć.

> czy opóźnienie w odtworzeniu klipu jest stałe?

To zależy głównie od prędkości komputera, dysku, kompresji (warto poeksperymentować z różnymi kodekami) - generalnie kwestia wydajnościowa. Max nie ma żadnej "narzuconej" latencji, itp. RAM - do przemyślenia, zasadniczo QT w maksie na to pozwala. Pomyślę o tym i może faktycznie dodam taką możliwość. Większość osób pracujących z wideo w czasie rzeczywistym schodzi z rozdzielczościami jak najniżej, ale to się pewnie będzie zmieniać...

> Proponowałbym rozwinąć nieco fade'ing, zrobić oddzielną wartość fade in i fade out, oraz możliwość wyboru tła okienka video (mnie starczy sam kolor, np biały, ale pewnie nietrudno zrobić opcję wstawienia tam bitmapy).

Dałoby się, może w następnej wersji (albo nowym patchu opartym na nieco innej architekturze - myślę o np. zwiększeniu "poliwizji"...). Ta wersja została napisana tak, by była jak najprostsza w obsłudze i zarazem, by nadawała się do przeróbek przez osoby, które używają MaxMSP, ale zarazem nie są w tym szczególnie mocne (stąd otwarta licencja). Korzystając z trochę bardziej zaawansowanych technik pracy z MaxMSP można zbudować dużo bardziej elastyczny i zaawansowany system - choć może trudniejszy do przebudowy dla początkujących. Taki zaawansowany patch jest mi potrzebny we własnych projektach i powoli go buduję - oczywiście udostępnię go, kiedy będzie już miał odpowiednio skończoną formę.

> Próbowałeś rozpromować ten programik na stronach typu createdigitalmotion, makezine itd? Bo na forum MaxMSP pewnie owszem, ale myślę warto pokazać by go szerszej publiczności. Anglojęzycznej. Jak coś to mógłbym w wolnym czasie przetłumaczyć np instrukcję, chyba że już o tym pomyślałeś :)

Super! Zawartość strony, na której znajduje się programik służy mi jako baza narzędziowa podczas prowadzenia warsztatów. Ostatnio ta zawartość faktycznie osiągnęła jakość "eksportową" - ja nie mam na to czasu (no, może nagram jeszcze kilka klipów z angielskim komentarzem, niemniej warsztaty stanowią tylko część mojej działalności), ale pojawiają się ciekawe propozycje pomocy w rozwoju zawartości tego zestawu (w tym tłumaczeń).

Ponieważ na ogół wystawiam swoje projekty lub grywam poza Polską, więc prędzej czy później powstanie wersja angielska, ale pomoc na pewno się przyda i przyspieszy "akcję" (proszę o kontakt "na privie" jeśli ktoś chce się przyłączyć, za dobre tłumaczenia mogę się odwdzięczyć np. licencjami na moje systemy śledzenia ruchu). Swoją stronę WWW prowadziłem jak do tej pory tylko w wersji anglojęzycznej... warsztaty, to jedyna polska sekcja, ale chyba pora na ekspansję

W każdym razie dziękuję za fajne uwagi: jeśli chodzi o kwestie czysto techniczne, to przyjrzę się Twoim propozycjom dziś lub jutro i zobaczę, co da się zrobić na szybko.

Awatar użytkownika
yaniki
Posty: 488
Rejestracja: niedziela 03 sie 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: yaniki » wtorek 25 sty 2011, 19:17

Wprowadziłem do "remoteVJ" poprawkę (likwidującą problem z klipami w wyższych rozdzielczościach), o którym pisał Richtig - teraz można wymusić pracę programu w rozdzielczości, jaka nam odpowiada.

Dodałem też tryb zapętlenia: "palindrome" (klipy w tym trybie odtwarzane są od początku do końca, potem od końca do początku i tak dalej).

Awatar użytkownika
yaniki
Posty: 488
Rejestracja: niedziela 03 sie 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: yaniki » poniedziałek 31 sty 2011, 13:38

Jeszcze raz podbiję temat - powodem jest kilka poprawek w remoteVJ. Aplikacja w dalszym ciągu jest dostępna na mojej stronie warsztatowej. Licencjonuję pod GPL GNU 3.0 - innymi słowy są "za free"). Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się, czym są oscInterfaces może posłuchać i zobaczyć to tutaj: http://vimeo.com/19381402.



Oczywiście ciągle jest też dostępny starszy tutorial, dotyczący remoteVJ i MIDI oraz OSC: http://vimeo.com/19129535




Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: preceli » poniedziałek 31 sty 2011, 13:52

Się powtórzę - jesteś wielki!
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Awatar użytkownika
yaniki
Posty: 488
Rejestracja: niedziela 03 sie 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: yaniki » wtorek 01 lut 2011, 18:49

...Się powtórzę - jesteś wielki!...

E tam Raczej niepozorny... 1.70 wzrostu...

Jeszcze kilka zmian. Dwa ostatnie tutoriale wideo wgrałem na nowo - poprzednim razem z nieznanych mi powodów Vimeo dziwnie kadrowalo obraz. Nie podaję - żeby nie mieszać - nowych linków. Wszystko jest ciągle na stronie

http://workshops.paweljanicki.jp

ps. jeszcze raz poproszę admina o skasowanie starych linków z poprzednich postów (poprzednio nie zareagował, może teraz, kto wie... skasuje cały wątek) - załóżmy, że zostawiamy tylko stronę warsztową (wszystkie tutoriale i pliki są dostępne z jej poziomu).

ODPOWIEDZ