Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Jeśli chcesz zasięgnąć rady, podzielić się doświadczeniem w trudnej sztuce samodzielnego programowania - to tu jest miejsce, aby tego dokonać.
richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: richtig » niedziela 26 gru 2010, 16:00

Witam


Poszukuję programu VJskiego w którym byłaby możliwość wyzwalania klipów video przy pomocy MIDI. Zależy mi na możliwości załadowania dużej ilości klipów (>64). Nie chcę żadnych efektów, bajerów, tylko odtwarzacz. Z tego co znalazłem jedynym programem mi odpowiadającym byłby Arkaos GrandVJ. Ale cena wysoka, niepotrzebnych mi funkcji dużo, więc: znacie może coś lżejszego i tańszego?


Ściągnąłem sobie nawet PureData celem zbudowania czegoś takiego, ale jest to rzecz nie do ogarnięcia przeze mnie w krótkim czasie.


Pozdrawiam, Paweł

www.myspace.com/pchelki

perfektsound
Posty: 321
Rejestracja: wtorek 17 cze 2008, 00:00

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: perfektsound » niedziela 26 gru 2010, 23:48

...
Witam

Poszukuję programu VJskiego w którym byłaby możliwość wyzwalania klipów video przy pomocy MIDI. Zależy mi na możliwości załadowania dużej ilości klipów (>64). Nie chcę żadnych efektów, bajerów, tylko odtwarzacz. Z tego co znalazłem jedynym programem mi odpowiadającym byłby Arkaos GrandVJ. Ale cena wysoka, niepotrzebnych mi funkcji dużo, więc: znacie może coś lżejszego i tańszego?

Ściągnąłem sobie nawet PureData celem zbudowania czegoś takiego, ale jest to rzecz nie do ogarnięcia przeze mnie w krótkim czasie.

Pozdrawiam, Paweł...
 


 


Bedziesz sie smiał ale ja to zrobilem bardzo łopatologiczne: darmowy player video z opcja zrobienia własnej playlisty (cokolwiek, np VLC) plus program przekladajacy sygnaly midi na skroty klawiszowe z klawiatury kompa (midikeys na Maku). W ten sposob do korga nanokontrol przypisalem kombinacje klawiszy ktore w plejerze odpowiadaja za odpalenie nastepnego/poprzedniego klipu video i tyle. Wszystko za darmoche.

Alternatywna muzyka elektorniczna.

richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: richtig » poniedziałek 27 gru 2010, 01:46

Przy prostszych rzeczach rzeczywiście dobry pomysł, ale ja chcę wyzwalać bardzo krótkie klipy z dość dużą cżęstotliwością, i dowolnej kolejności :) Więc w tym wypadku mocno przeszkadzałoby opóźnienie pomiędzy kliknięciem 'play' a rzeczywistym odtworzeniem, no i z góry ustalona kolejnośc klipów.


Ale dzieki za radę, może przy innej okazji się przyda :)

www.myspace.com/pchelki

perfektsound
Posty: 321
Rejestracja: wtorek 17 cze 2008, 00:00

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: perfektsound » poniedziałek 27 gru 2010, 10:59

...
Przy prostszych rzeczach rzeczywiście dobry pomysł, ale ja chcę wyzwalać bardzo krótkie klipy z dość dużą cżęstotliwością, i dowolnej kolejności :) Więc w tym wypadku mocno przeszkadzałoby opóźnienie pomiędzy kliknięciem 'play' a rzeczywistym odtworzeniem, no i z góry ustalona kolejnośc klipów.

Ale dzieki za radę, może przy innej okazji się przyda :)...
 


 


Acha, to faktycznie nie bardzo. Opóźnienia nie ma żadnego, przynajmniej nie jest zauważalne. Ale rzeczywiście uciążliwe jest to że jesteś ograniczony kolejnością klipów, dlatego ja je mam ułożone w kolejności jak mi będą pasowały pod muzykę.


Kiedyś był taki program Grid firmy Vidvox który służył właśnie tylko do odpalania klipów video.

Alternatywna muzyka elektorniczna.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: Redakcja » poniedziałek 27 gru 2010, 15:11

...ja chcę wyzwalać bardzo krótkie klipy z dość dużą cżęstotliwością, i dowolnej kolejności :) Więc w tym wypadku mocno przeszkadzałoby opóźnienie pomiędzy kliknięciem 'play' a rzeczywistym odtworzeniem, no i z góry ustalona kolejnośc klipów...



Qrcze, to naprawdę świetny pomysł z tym sterowaniem klipami wideo (a może też i audio) za pomocą MIDI. Właśnie uzmysłowiłem sobie jaka to byłaby potęga!

Gdyby tak stworzyć jakiś lekki ich odtwarzacz z listą do 128 kawałków/klipów (to wystarczy) wyzwalanych za pomocą komunikatów Program Change a sterowanych komunikatami Control Change. To naprawdę byłoby coś!

Jak sobie to wyobrażam?

Otóż:

- niech taki player posiada port MIDI (z programowanym kanałem odbiorczym), tudzież własną listę odtwarzania zapisywaną w prostym pliku tekstowym;

- niech komunikaty PC zawiadują który klip/utwór z listy ma być odtworzony;

- niech wybranie jakiegokolwiek z nich spowoduje natychmiastowe odtwarzanie owego z jednoczesnym wyłączeniem poprzedniego;

- niech komunikaty CC zawiadują transportem, np. CC#0 = 0 (stop), CC#0 = 1 (start), CC#0 = 2 (pauza);

- niech się temu przyjrzy np. nasz kolega JacekH , a może i inni?



Oczywista autorów najlepszych projektów zawodowa redakcyjna nagroda nie ominie!
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: richtig » poniedziałek 27 gru 2010, 16:04

Dokładnie :) Bez żadnych bajeranckich efektów jakich pełno w aplikacjach VJskich, a które zdecydowanie nie odpowiadają mojemu gustowi.


Myślę że dość łatwo taki program byłoby stworzyć w jakimś graficznym środowisku programistycznym, np wymienionym przeze mnie (darmowym, na mac i pc) PureData. I podejrzewam że dla obeznanej w tym osoby byłaby to robota na jeden wieczór (analogicznie do robienia odtwarzacza sampli np w Reaktorze)

www.myspace.com/pchelki

perfektsound
Posty: 321
Rejestracja: wtorek 17 cze 2008, 00:00

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: perfektsound » poniedziałek 27 gru 2010, 16:59

...
Dokładnie :) Bez żadnych bajeranckich efektów jakich pełno w aplikacjach VJskich, a które zdecydowanie nie odpowiadają mojemu gustowi.

Myślę że dość łatwo taki program byłoby stworzyć w jakimś graficznym środowisku programistycznym, np wymienionym przeze mnie (darmowym, na mac i pc) PureData. I podejrzewam że dla obeznanej w tym osoby byłaby to robota na jeden wieczór (analogicznie do robienia odtwarzacza sampli np w Reaktorze)...


 


Powtarzam: po co wywalać otwarte drzwi? Do tego jest Grid, w którym można klipy odpalać nie tylko przez midi ale przez klawiaturę komputera (do każdej komórki z klipem video jest przypisany jeden klawisz z klawiatury). 


http://www.audiovisualizers.com/toolshak/vjprgpix/vidvox_grid/vidvox_grid.htm


Ja robię też tak w Abletonie, że mam taką pustą scieżke midi i odpowiednich momentach mam na niej rozlozone takie "ciche" nuty które służą właśnie do odpalania klipu video który pasuje w danym momencie do muzyki.


Tutaj znalazłem jakis stary filmik z mojego występu, akurat w starym kinie w Bolkowie podczas Castle Party, więc miałem do dyspozycji wypaśny ekran kinowy:


http://www.youtube.com/watch?v=wFUkJJQQMm4


sorry za jakość, ale nie mam nic tak od ręki lepszego ;)


W każdym razie takie klipy w odpowiedniej sekwencji i odpowiedniio podłożone do muzy sprawiają wrażenie filmu ;)

Alternatywna muzyka elektorniczna.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: Redakcja » poniedziałek 27 gru 2010, 17:17

...Powtarzam: po co wywalać otwarte drzwi? Do tego jest Grid, w którym można klipy odpalać nie tylko przez midi ale przez klawiaturę komputera (do każdej komórki z klipem video jest przypisany jeden klawisz z klawiatury)...

Chwilka. A gdzież to ja wraz z kolegą richtig podważamy niewątpliwą funkcjonalność VidVox Grid za całe only 50$?
My po prostu uważamy, że niemniej funkcjonalny dla nas soft (nasze założenia powyżej) da rady napisać w znacznie prostszy programowo sposób, i to całkiem bezpłatnie dla ew. użytkowników
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

dust
Posty: 190
Rejestracja: środa 09 kwie 2003, 00:00

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: dust » poniedziałek 27 gru 2010, 17:23

Czy badałeś już Resolume (starsze wersje 2.x są bardziej przyjazne) http://www.resolume.com/ ?


Z darmowych proponuje zapoznać się z (nie wiem czy wszystkie pracują z MIDI):


http://neonv2.com/index.php


http://www.neuromixer.com/


http://aestesis.eu/


http://www.beatharness.com/


http://vjsputnik.com/simple/soyuz.html


richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Program do wyzwalania klipów wideo przez MIDI

Post autor: richtig » poniedziałek 27 gru 2010, 17:44

Niestety mnie interesują tylko programy na macosx

Z wszystkich podanych idealnym byłby właśnie Grid, ale z tego co widziałem to od dawna program nie był aktualizowany, nawet producent się już nim nie chwali. Poza tym jest na ppc, czyli wydajnosciowo mogłoby być na intelu kiepsko, no i nie wiem jak można byłoby go kupić, jak nie jest już w ofrecie. A szkoda.

Wszelkie kombajny typu Resolume obadałem, niestety oferują masę nieprzydatncyh mi rzeczy, a miejsca do ładowania klipów jest mało (prócz GrandVJ, ale tam cena zabija, jak już wspomniałem)
www.myspace.com/pchelki

ODPOWIEDZ