Lexicon w postaci wtyczki - porównanie NI RC48, Relab 480LX, EA R2 i VVV

Jeśli chcesz zasięgnąć rady, podzielić się doświadczeniem w trudnej sztuce samodzielnego programowania - to tu jest miejsce, aby tego dokonać.
Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Lexicon w postaci wtyczki - porównanie NI RC48, Relab 480LX, EA R2 i VVV

Post autor: dr_After » sobota 26 sty 2013, 11:13

Hej!



Rok się dobrze zaczął. Pojawiły się cztery nowe pluginy pogłosowe, które - zdaniem ich ntwórców - mają wprowadzić zupełnie nową jakość na tym polu. Trzy są "indykami" tworzonymi przez niezależnych programistów, jeden to wytwór korporacyjny. Po kolei:



- Valhalla Vintage Verb - produkcja niezależnego, małego studia, najtańszy reverb w zestawie (50 dolarów), symulacja Lexicona i reverbów vintageowych (można wybrac ustawienia 70 / 80 / NOW).



- Relab LX480 (wymaga iLok2) - plugin przygotowywany przez ostatnie dwa lata przez duńskiego programistę. Najdroższy z czwórki (399 dolarów). GUI to praktycznie replika panelu sterowania sprzętowego odpowiednika. Na Gearslutz ludzie się na niego po prostu rzucili jak na papier toaletowy w PRL.



- Exponential Audio R2 (wymaga iLok2) - pogłos firmowany przez Michaela Carnesa, który robił m. in. X-Verb dla serii Duende a teraz przygotował dwa nowe pogłosy i sprzedaje je pod własnym szyldem. Oba warte sprawdzenia. Mniejszy - Phoenix kosztuje 199 dolców i jest pogłosem wyjątkowo transparentnym, jedyny w swoim rodzaju. Testowany R2 to pogłos "lexiconish style", bardziej filmowo-muzyczny, charakterny od Phoenixa.



- NI RC48 - w ostatnich dniach Native Instruments wypuściło pakiet pogłosów RC24 i RC48, które mają byc symulacjami Lexiconów 224 i 480. Wtyczki przygotowali dla nich magicy z Softube, znani m. in. ze świetnej emulacji EQ i kompresorów Tube Tech, pogłosu TSAR, świetnego FET compressora w stylu SSL i wielu innych fajnych wtyczek. Do testu wziąłem tylko RC48.



Zatem - czterech producentów, którzy chcą zmierzyć się z legendą, ośmiokrotna rozpiętość cenowa między najtańszym i najdroższym pluginem i wybitna synchronizacja - wszyscy wypuścili swe pogłosy w styczniu:)



Przygotowałem szybkie porównanie tych czterech wtyczek, korzystając z brzmienia trąbki z SampleModeling The Trumpet. To jedna z najbardziej realistycznych bibliotek dętych, na jakie mozna trafić w widzialnym wszechświecie. Highly recommended! Do tego trąbka ta była samplowana w komorze bezechowej, przez co idealnie nadaje się do testowania pogłosów.



Próbowałem we wszystkich pogłosach zastosować zbliżone ustawienia, ale wiadomo, że nie jest to do końca możliwe, ze względu na różnice w liczbie dostępnych kontrolek. Zatem - pogłosy są podobne, ale nie identyczne. Jednak pliki dźwiękowe mówią coś już o tym, jaka jest ich jakość.



Nie wiem, jak forum EiS przyjmuje linki z soundclouda, a niestety tu nie ma edycji postów, więc mam nadzieję, że poniższe linki będą działać:



1. Link do całego setu na SC:



https://soundcloud.com/redemprez/sets/reverbs-test



2. Linki do poszczególnych plików:



TRUMPET DRY - https://soundcloud.com/redemprez/trumpet-dry



TRUMPET REVERB 1 - https://soundcloud.com/redemprez/trumpet-reverb-1



TRUMPET REVERB 2 - https://soundcloud.com/redemprez/trumpet-reverb-2



TRUMPET REVERB 3 - https://soundcloud.com/redemprez/trumpet-reverb-3



TRUMPET REVERB 4 - https://soundcloud.com/redemprez/trumpet-reverb-4



3. Pliki WAV w archiwum ZIP:



http://dl.dropbox.com/u/71637038/REVERB_TEST/REVERBS_TEST.zip



Potraficie odgadnąć, który plugin jest który?



DISCLAIMER: to tylko zabawa, nie reklama ani test laboratoryjny ;) W niedzielę wieczorem napiszę, który reverb jest który.


Awatar użytkownika
elmuz1
Posty: 440
Rejestracja: czwartek 13 cze 2002, 00:00

Re: Lexicon w postaci wtyczki - porównanie NI RC48, Relab 480LX, EA R2 i VVV

Post autor: elmuz1 » sobota 26 sty 2013, 22:17

Na głosniczkach komputerowych tylko słuchałem. 4 i 2 mi pasuje najbardziej. W 4 najwięcej cukru w cukrze. ;)

Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Lexicon w postaci wtyczki - porównanie NI RC48, Relab 480LX, EA R2 i VVV

Post autor: dr_After » niedziela 27 sty 2013, 18:35

...Na głosniczkach komputerowych tylko słuchałem. 4 i 2 mi pasuje najbardziej. W 4 najwięcej cukru w cukrze. ;)... 




Rezultaty to:



1. EA R2 (mój faworyt)


2. Relab LX480


3. RC48


4. VVV



A pełen wynik i naprawdę niezłą dyskusję można znaleźć tutaj:


http://www.gearslutz.com/board/gear-shoot-outs-sound-file-comparisons-audio-tests/806456-reverb-sound-test-relab-lx480-ea-r2-ni-rc48-vvv-trumpet-hall.html


Goddard
Posty: 208
Rejestracja: piątek 28 lip 2006, 00:00

Re: Lexicon w postaci wtyczki - porównanie NI RC48, Relab 480LX, EA R2 i VVV

Post autor: Goddard » niedziela 27 sty 2013, 21:39


3. Pliki WAV w archiwum ZIP:

http://dl.dropbox.com/u/71637038/REVERB_TEST/REVERBS_TEST.zip

Potraficie odgadnąć, który plugin jest który?


Dzięki za rewelacyjny topic! I wyrazy uznania za pracę jaką włożyłeś w przygotowanie testu. Super!


Zrobiłem sobie blind test i za każdym razem najbardziej podobała mi się próbka 3. Trudno mi racjonalnie uzasadnić wybór, kierowałem się subiektywnym odczuciem miodności. Aha - mam też wrażenie, że stosunek dry/wet nie był taki sam we wszystkich przykładach.


Myślę jednak, że chcąc ocenić te verby trzeba by każdy wypróbować w miksie i zobaczyć jak się kleją. Wtedy ocena mogłaby się zmienić. Nie czuję się ekspertem od pogłosów, oceniam je w sposób bardzo prosty. Zapinam verb na tracki, daję go stosunkowo niewiele (tak żeby był bardziej odczuwalny niż słyszalny) i robię bypass - jeśli różnica w brzmieniu jest wyraźna to reverb jest dla mnie okej.


Swoją drogą trochę dziwne, że taki fajny temat prawie nikogo na tym forum nie interesuje? Na gearslutz dyskusja zażarta :) Wątki o grupie Weekend, nowym sprzęcie albo hard vs soft zawsze przyciągają tłumy, a zagadnienia miksu interesują garstkę... Szkoda.


Ale jednego Ci nie wybaczę! Że tak szybko podałeś rozwiązanie :)




Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Lexicon w postaci wtyczki - porównanie NI RC48, Relab 480LX, EA R2 i VVV

Post autor: dr_After » poniedziałek 28 sty 2013, 00:34

...

3. Pliki WAV w archiwum ZIP:

http://dl.dropbox.com/u/71637038/REVERB_TEST/REVERBS_TEST.zip

Potraficie odgadnąć, który plugin jest który?


Dzięki za rewelacyjny topic! I wyrazy uznania za pracę jaką włożyłeś w przygotowanie testu. Super!


Dzięki wielkie. W sumie faktycznie trochę to zajęło. Nawet nie samo testowanie, ile pisanie, podsumowanie, itp...


Zrobiłem sobie blind test i za każdym razem najbardziej podobała mi się próbka 3. Trudno mi racjonalnie uzasadnić wybór, kierowałem się subiektywnym odczuciem miodności. Aha - mam też wrażenie, że stosunek dry/wet nie był taki sam we wszystkich przykładach.


Stosunek liczbowy był we wszystkich przykładach identyczny - 40% wet. Co nie znaczy, że realny odbiór musi byc taki - jezeli wtyczka brzmi bardziej "bogato", bo ma np. głęboką modulację, to te same 40% bedzie brzmiało wyraziściej niż w takiej, która takiej modulacji nie ma. Insza inszość - RC48, który wybrałeś nie ma chorusowej modulacji. Mi jednak najbardziej ciągle podchodzi numer jeden. Co za reverb. Choć wszystkie w teście są genialne. Piękne czasy nastały.


Myślę jednak, że chcąc ocenić te verby trzeba by każdy wypróbować w miksie i zobaczyć jak się kleją. 


Fakt. Mnie strasznie dużo nauczyło testowanie R2 w ten weekend. Polecam otworzyć PDF, który jest dołącozny do pluginu i zacząć się bawić. W dwa dni można nadrobić lata zaniechań, jesli chodzi o pogłosy. To jest szkoła od najlepszego inzyniea w tej materii. Chcesz być w pierwszej lidze - sluchaj Michaela Carnesa.


Swoją drogą trochę dziwne, że taki fajny temat prawie nikogo na tym forum nie interesuje? Na gearslutz dyskusja zażarta :) Wątki o grupie Weekend, nowym sprzęcie albo hard vs soft zawsze przyciągają tłumy, a zagadnienia miksu interesują garstkę... Szkoda.


To faktycznie smutne. Albo problem jest w forum EiS albo w polskich twórcach w ogóle. Liczba odpowiedzi na Gearslutz (w tym 5 czołowych producentów pluginów!) vs. liczba odpowiedzi tutaj wiele mówi o tym, dlaczego to w innych krajach powstają hity a u nas nadal króluje popelina. Ale co  napisać - obudźcie się lenie, świat wam ucieka? Ci obudzeni pewnie tu nie zaglądają.


Ale jednego Ci nie wybaczę! Że tak szybko podałeś rozwiązanie :)

W tygodniu nie miałbym czasu, by wysmarować tak długi post in english :D Poza tym już zaczynałem dostawać prywatne wiadomości na GS: "Ej, podaj rozwiązanie na priv!".



Pozdro.




Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Lexicon w postaci wtyczki - porównanie NI RC48, Relab 480LX, EA R2 i VVV

Post autor: dr_After » poniedziałek 28 sty 2013, 00:37

Nie wiem, czemu edytor zrąbał style w moim poprzednim poście. Apeluję do Eis - weźcie zróbcie coś z tą stroną! Zajmuję się też webdesignem i usability. Naprawdę po godzinach mógłbym wam to przeprojektować nie zabijającym kosztem...


Awatar użytkownika
KAFEL
Posty: 713
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2003, 00:00

Re: Lexicon w postaci wtyczki - porównanie NI RC48, Relab 480LX, EA R2 i VVV

Post autor: KAFEL » poniedziałek 28 sty 2013, 10:20

...
 Apeluję do Eis - weźcie zróbcie coś z tą stroną! Zajmuję się też webdesignem i usability. Naprawdę po godzinach mógłbym wam to przeprojektować nie zabijającym kosztem...
...
 


Walenie głową w mur. Nie jeden już próbował (łącznie ze mną w swoim czasie) Cry


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Lexicon w postaci wtyczki - porównanie NI RC48, Relab 480LX, EA R2 i VVV

Post autor: DJOZD » poniedziałek 28 sty 2013, 10:52

...... Apeluję do Eis - weźcie zróbcie coś z tą stroną! Zajmuję się też webdesignem i usability. Naprawdę po godzinach mógłbym wam to przeprojektować nie zabijającym kosztem...
...
 
Walenie głową w mur. Nie jeden już próbował (łącznie ze mną w swoim czasie) Cry...

Do tematu pogłosów się dołączę później, praca. Co do systemu forum - należy zrobić zbiorowy, natychmiastowy strajk polegający na usuwaniu własnych kont. Zubożenie go o najbardziej doświadczone osoby na tym forum poskutkuje jego kompletnym załamaniem. A to może da szefostwu do myślenia. Ja jestem wstanie poświęcić swoje długoletnie konto dla przyszłych pokoleń.


Awatar użytkownika
elmuz1
Posty: 440
Rejestracja: czwartek 13 cze 2002, 00:00

Re: Lexicon w postaci wtyczki - porównanie NI RC48, Relab 480LX, EA R2 i VVV

Post autor: elmuz1 » poniedziałek 28 sty 2013, 12:22

Tak tutaj już jest. "Było już o tym sto razy"... można często przeczytać. I nawet nie patrzy piszący takie słowa, że ostatni raz to było kilka lat temu, a to w tej branży czasem wieki. Nie sprawdzałem, ale kiedy ostatnio był tu wątek dot. pluginowych reverbów, ich porównań itp.? Dzięki dr_After za świetny temat. Wrzuć go może na dzwiek.org?

Awatar użytkownika
dr_After
Posty: 312
Rejestracja: wtorek 25 gru 2007, 00:00
Kontakt:

Re: Lexicon w postaci wtyczki - porównanie NI RC48, Relab 480LX, EA R2 i VVV

Post autor: dr_After » poniedziałek 28 sty 2013, 13:01

...Tak tutaj już jest. "Było już o tym sto razy"... można często przeczytać. I nawet nie patrzy piszący takie słowa, że ostatni raz to było kilka lat temu, a to w tej branży czasem wieki. Nie sprawdzałem, ale kiedy ostatnio był tu wątek dot. pluginowych reverbów, ich porównań itp.? Dzięki dr_After za świetny temat. Wrzuć go może na dzwiek.org? ... 


Wrzucę po pracy :)


ODPOWIEDZ