Tworzenie Barw Synth1

Jeśli chcesz zasięgnąć rady, podzielić się doświadczeniem w trudnej sztuce samodzielnego programowania - to tu jest miejsce, aby tego dokonać.
clavia
Posty: 7
Rejestracja: środa 22 kwie 2020, 00:30

Tworzenie Barw Synth1

Post autor: clavia » czwartek 21 maja 2020, 17:39

Witam. Mam Casio CTK 611 i dziś przyszła Arturia MiniLab Mk2. Podlaczyłam ją do komputera i udało się. Mogę kręcić gałkami w vst Synth1 a grać na Casio tyle, że Arturia ma 14 gałek do sterowania vst a wtyczka ma ponad 50. Wiem, że Arturia ma 8 pustawień użytkownika. Ustawiam sobie na pierwszym ustawieniu gałki i potem chciałabym na drugim na zasadzie kliknę shift + pad 1 w klawiaturze mogę kręcić parametrami OSC i LFO kliknę shift pad 2 mogę AMP kliknę shift pad 3 jeszcze czymś innym itd. Jak to zrobić? Jeśli ten vst nie może to może znacie inny synth vst, uniwersalny na zasadzie zrobię piano,strings,bas organ its który można tak zaprogramować.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Tworzenie Barw Synth1

Post autor: Caroozo » wtorek 26 maja 2020, 11:35

"Uczenie" wtyczki odbywa się za pomocą MIDI Learn - o ile developer taką funkcję udostępnił. Klikasz na dany knob/fader i po wybraniu opcji MIDI Learn... obracasz danym kontrolerem. On zapamiętuje #CC, który dany knob generuje i jest ok. Możesz zapisywać odpowiednie template'y/presety itd (jak zwał tak zwał), lub też z poziomu instrumentu ustalić, jakie komunikaty CC (Control Change) wysyła. Nie wydaje mi się żebyś potrzebował wszystkiego - jeśli naprawdę lubisz kręcić gałami, są dedykowane urządzenia z dużą ilością kontrolerów dla "dłubaczy", względnie możesz sobie zmienić ustawienia użytkownika.

Co do konkretnych wtyczek to jest tego tyle, że głowa boli. Niektóre z nich (np. z serii Roland Cloud) są chyba wybitnie przeciwko muzykom, bo np. prostego PC nie można nijak wysłać - bez snapshotów pod Reaper'em nie da się tego ogarnąć pod live act'y. Z kolei wiele z wtyk ma tak piękny tryb performance (np. Omnisphere), że nawet laik poradzi sobie z odpowiednią konfiguracją. Cała reszta umożliwia dowolną konfigurację, wymaga to jednak czasu.

Dla mnie przy kręceniu brzmienia najważniejszy jest obwiednia ADSR, filtr, cutoff, fx'y, a cała reszta (oscylatory, ew. waveform) tak rzadko się wybiera że można posiłkować się myszką. Co do MiniLab'a, musiałbyś spojrzeć na appendix do instrukcji albo skorzystać z softu i sprawdzić, jakie CC wysyła - wtedy też można nawet ręcznie przyporządkować je do odpowiednich knobów w sofcie, niezależnie od tego, jakiego jest producenta. Niemniej do "pełnego" sterowania wtyczką droga długa - w niektórych z nich przełączanie się między patchami jest bardzo problematyczne - sam PC +/- nie wystarczy, dochodzi jeszcze LSB/MSB, a czasami i to nie pomaga (trzeba "klikać") - szczególnie sen z oczu spędza to takim ludziom jak ja, kiedy wykorzystuje się VSTi do grania na żywo. Wtedy trzeba robić "snapshoty", czyli stany wtyczek przywoływane jednym komunikatem MIDI, gdzie wszystko jest już przygotowane i "skrojone" - wtedy wystarczy tylko zmieniać je jak presety, a ew. sterowanie najniezbędniejszymi parametrami odbywa się poprzez standardowe CC, przypisane dla danej "instancji". Ale jak pisałem wyżej - bardzo dużo zależy od konkretnej wtyczki i możliwości DAW w tym temacie - Reaper jest tu chyba z Abletonem mistrzem w tym temacie.

ODPOWIEDZ