Czy C++ to konieczność?

Jeśli chcesz zasięgnąć rady, podzielić się doświadczeniem w trudnej sztuce samodzielnego programowania - to tu jest miejsce, aby tego dokonać.
Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Czy C++ to konieczność?

Post autor: Redakcja » niedziela 09 maja 2004, 11:01

...To, czego dotyczy ta dyskusja, to kwestia efektywności i przyjazności, od której zależy, ile człowiek się umęczy implementując dane zadanie...

Zgadzam się w całej rozciągłości . Jestem prawie pewien, że kol. Golabek przed magisterką nie będzie tracił czasu ani na C++, ani Pascala, Delphi, czy inne takie tam ... Nawet gdyby musiał. I słusznie, po co wyłamywać drzwi jak się nie jest stolarzem. Piszę to w odniesieniu do faktu, że nie wspomniał o tym, iż umiejętność profesjonalnego programowania będzie mu do czegoś jeszcze potrzebna.

A skoro tak, to z całą odpowiedzialnością polecam program The Games Factory (rozwinięcie programu Klick&Play). Chociaż jego nazwa sugeruje, że jest to program do budowania gier (co jest jak najbardziej prawdą) to pozwala na tworzenie całkiem profesjonalnych programów edukacyjnych. Jako autor i konsultant wielu z nich, wiem o czym piszę. Kiedyś - całkiem niechcący - udało mi się nawet rozpętać małą burzę medialną na temat wyższości tego rodzaju programów nad ogólnie obecnie przyjętymi za standard w edukacyji dzieci. A chodziło o to, że po co bez sensu kopać (myszką) np. nieszczęsnego i siermiężnego żółwia (Logo Komeniusz) skoro od samego początku dzieciak mógłby być uczony jak radzić sobie z prostymi algorytmami (nie zdając sobie nawet sprawy, że chodzi o programowanie obiektowe) budując własny(!) i przydatny dla siebie program, bawiąc się przy tym przednie. Cała bitwa poszła nie tylko na argumenty, lecz także przykłady. I za każdym razem "ciału" pedagogicznemu oczy robiły się jak spodki, coraz większe, większe ... Mógłbym długo pisać.

Wracając do sprawy. Golabek, tylko skorzystanie z tego typu programu zagwarantuje Ci, że dotrzesz na czas do celu ze swym projektem. Ze swej strony (choć nie znam głównych założeń i zamierzeń), jestem przekonany, że w trzy miesiące - wliczając w to naukę samego programu - dasz radę go zrealizować.

Program The Games Factory 1.04 PL (free, polska wersja!) znajdziesz na płycie Twój Niezbędnik 04/2002 magazynu Komputer Świat Extra.
P.S. I jeszcze coś. Dając do ręki dzieciakowi "własnoręcznie spłodzony" program znacznie wzrasta (czasem mocno nadwątlony) autorytet ojcowski. Stwierdzone organoleptycznie . Polecam wszystkim zainteresowanym.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

golabek
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 06 maja 2004, 00:00

Re: Czy C++ to konieczność?

Post autor: golabek » niedziela 09 maja 2004, 11:21

Chcialbym bardzo podziekowac za wszelkie rady od Was .Bawię sie wersją trial Games Factory i musze powiedziec ze jest to naprawde swietny i pszede wszystkim ŁATWY programik .Jeszcze raz dzieki !!!



pozdrawiam G.

Awatar użytkownika
yaniki
Posty: 488
Rejestracja: niedziela 03 sie 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Czy C++ to konieczność?

Post autor: yaniki » niedziela 09 maja 2004, 16:45

...Delphi trudno polecać ze względu na pewną archaiczność

**********************

Możesz rozwinąć? W czym jest archaiczne środowisko Delphi? Pytam, bo dopiero zacząłem zabawę z Delphi, po latach odpoczynku od Pascala i może nie warto.. ?

Jacek...

**********************

Autorzy poprzednich postów w zasadzie rozwinęli już ten wątek, ja dodam tylko od siebie dwie uwagi:

- współpraca Delphi z bibliotekami DirectX, choć możliwa, jest niewygodna

- W delphi trudno jest również budować nowoczesne interface'y użytkownika.

A swoją drogą, to życzyłbym sobie czegoś w rodzaju Visual Studio, ale z Pascalem zamiast Basica.

Awatar użytkownika
JacekH
Posty: 611
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Czy C++ to konieczność?

Post autor: JacekH » poniedziałek 10 maja 2004, 00:01

- współpraca Delphi z bibliotekami DirectX, choć możliwa, jest niewygodna

*************

A FMOD, BASS? Choć ja zacząłem grzebać w WinAPI i sam sobie napisałem ;) Poza tym jest OpenASIO dla dociekliwych...



- W delphi trudno jest również budować nowoczesne interface'y użytkownika.

**************

Tu zgoda, programy napisane w Delphi "śmierdzą" na kilometr - bardzo charakterystyczne paski narzędziowe i przyciski...



A swoją drogą, to życzyłbym sobie czegoś w rodzaju Visual Studio, ale z Pascalem zamiast Basica....

**********************

A ja, żeby przetłumaczyli MS SDK na Delphi, bo jak tak dalej pójdzie to nauczę się składni C++ w końcu ;)



Jacek

ODPOWIEDZ