Jaki język programowania?

Jeśli chcesz zasięgnąć rady, podzielić się doświadczeniem w trudnej sztuce samodzielnego programowania - to tu jest miejsce, aby tego dokonać.
Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Jaki język programowania?

Post autor: mytnik » sobota 09 paź 2004, 16:42

1. W jakim języku i środowisku napisane są np. Cubase, SoundForge, itp? czy to jest C++?

2. Czy ktoś z forumowiczów bawi się w programowanie?



pozdrawiam
drummer

Awatar użytkownika
ciuri
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 24 lis 2003, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: ciuri » sobota 09 paź 2004, 17:47

...1. W jakim języku i środowisku napisane są np. Cubase, SoundForge, itp? czy to jest C++?

2. Czy ktoś z forumowiczów bawi się w programowanie?



pozdrawiam...

**********************

Słyszałem że są one pisane w C++, ale na 100% w kodzie są wstawki w assemblerze.

Ja sie troszkę bawię w programowanie, ale do stworzenia takich dzieł jak w/w programy czeka mnie jeszcze dłuuuuuuuuuuuuuuga droga ;)

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: mytnik » sobota 09 paź 2004, 18:55

Słyszałem że są one pisane w C++, ale na 100% w kodzie są wstawki w assemblerze.

Ja sie troszkę bawię w programowanie, ale do stworzenia takich dzieł jak w/w programy czeka mnie jeszcze dłuuuuuuuuuuuuuuga droga ;) ...

**********************

A w czym piszesz?
drummer

Awatar użytkownika
JacekH
Posty: 611
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: JacekH » sobota 09 paź 2004, 21:54

> ...1. W jakim języku i środowisku napisane są np. Cubase, SoundForge, itp? czy to jest C++?



No prawie na pewno sądząc po zawartości kodu Microsoft Visual C++ Runtime Library itd.



>2. Czy ktoś z forumowiczów bawi się w programowanie?



To za dużo powiedziane w moim przypadku, albo i trafione - bo faktycznie się bawię. Z audio bardzo mało - nie ma co wyważać otwartych drzwi, większość już jest, jakkolwiek spłodziłem kilka drobiazgów na własne potrzeby. Częściej MIDI i jakieś inne bzdury Trochę użytkowych rzeczy, usprawniających pracę. "Bawię się" w Delphi 7 Personal Edition, jest bezpłatne do zastosowań niekomercyjnych. Jeśli chcesz C++ - to polecam Buildera C++. Jest również Visual Studio Express (.NET) - jeśli lubisz produkty M$, free.



Jacek

Awatar użytkownika
bullet
Posty: 184
Rejestracja: czwartek 04 mar 2004, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: bullet » niedziela 10 paź 2004, 14:55

...1. W jakim języku i środowisku napisane są np. Cubase, SoundForge, itp? czy to jest C++?

2. Czy ktoś z forumowiczów bawi się w programowanie?



pozdrawiam...

**********************



Jeżeli chcesz bawić się w programowanie pod c++ i dopiero zaczynasz, to polecam książki Jerzego Grębosza: "Symfonia C++" (3 tomy) i "Pasja C++" (2 tomy). Tekst jest zrozumiały i bez żadnych bzdur i wodolejstwa.

Mam te książki bo miałem zajęcia z C++ na uniwerku. Ale niestety prowadził je taki gbur, że zniechęcił mnie i prawie cały rok do tego języka.

Pisałem głównie pod linuxem, ale też w Dev-c++ pod Windows'em.



Pozdr.

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: mytnik » niedziela 10 paź 2004, 17:57

Dlaczego zadałem to pytanie właśnie na tym forum? Ponieważ chciałbym się nauczyć programowanie, ale nie interesuje mnie za bardzo np. robienie jakiegoś kalkulatora czy bazy danych. Skoro interesuje się muzyką to właśnie na takich aplikacjach chcę się skupić. Mam zamiar zacząć od automatu perkusyjnego, który odpala jakieś próbki z dysku. Z tym raczej nie powinno być problemu, ale nie mam zielonego pojęcia jak zrobić żeby wyeksportować jakiś stworzony rytm do pliku midi. Powtarzam,że chce się nauczyć a nie wywarzać otwartych drzwi i zdaje sobie sprawę z tego że takich aplikacji na rynku jest od groma. Jeśli ktoś chcialby dołączyć do mojego szaonego projektu to serdecznie zapraszam. Mam spore wątpliwości co do wyboru języka. Pascala znam i zacząłem coś koślawić w delphi. Zostać przy nim czy raczej przerzucić się na C++?



pozdrawiam i dzięki wielkie za wszystkie wskazówki.

drummer

Kurz
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2003, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: Kurz » niedziela 10 paź 2004, 19:01

Mam spore wątpliwości co do wyboru języka. Pascala znam i zacząłem coś koślawić w delphi. Zostać przy nim czy raczej przerzucić się na C++?



**********************



Ponoć Fruityloops jest napisany w Delphi (?)

O ile to prawda, to to środowisko w niczym nie jest gorsze od

innych pod kątem wykorzystania do tworzenia zaawansowanych

programów audio.


Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: mytnik » niedziela 10 paź 2004, 20:36

Ponoć Fruityloops jest napisany w Delphi (?)

O ile to prawda, to to środowisko w niczym nie jest gorsze od

innych pod kątem wykorzystania do tworzenia zaawansowanych

programów audio.

...

**********************

Jeśli to prawda to... a skąd wziąłeś tą informację??
drummer

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: WG » poniedziałek 11 paź 2004, 00:41

...1. W jakim języku i środowisku napisane są np. Cubase, SoundForge, itp? czy to jest C++?

**************

Tak. Język C++. Środowisko Visual Studio.NET. Część kodu jest dodatkowo wspierana za pomocą kompilatora Intela dla podniesienia wydajności aplikacji.





ale na 100% w kodzie są wstawki w assemblerze

**************

Efektywność kompilatorów jest różna i zależy od zadania jakie postawimy projektowanej aplikacji, więc assembler jest ostatnią deską ratunku na podniesienie wydajności programu. Również wszelkie optymalizacje za pomocą instrukcji SSE, MME wręcz wymagają korzystania z asemblera ale pomocne jest to, że najnowsze kompilatory potrafią je obsługiwać z pomocą predefiniowanych poleceń tzw. intrinsics. Niemniej jednak znajomość asemblera przy pisaniu programów a tym bardziej wtyczek jest bardzo wskazana i nieoceniona.





...Ponoć Fruityloops jest napisany w Delphi (?)

O ile to prawda, to to środowisko w niczym nie jest gorsze od

innych pod kątem wykorzystania do tworzenia zaawansowanych

programów audio.

**********************

Oprogramowanie FL Studio jak i ich wtyczki są napisane w Delphi 6 bądź 7. Z resztą wersja nie ma tu znaczenia, ponieważ w małym stopniu wykorzystują kontrolki VCL a ich własne rozwiązania graficzne, które przyznać trzeba stoją na bardzo wysokim poziomie.



Nie ma co ukrywać najbardziej poopularnym językiem jest C++ a najczęściej wykorzystywane środowiska programistyczne to Visual Studio czy teraz .NET. Najczęściej używane kompilatory to Microsoft C++ Compiler i Intel C++ Compiler. Nie oznacza to, że nie można pisać doskonałych aplikacji w Delphi czy nawet w Visual Basic. Chociaż ten ostatni bym odradzał ze względu na egzotyczną składnię i problemy z przystosowaniem do standardów.



W dziedzinie audio jak można zauważyć wszelkie specyfikacje i SDK są podawane sa zwykle w języku C++, więc pisząc z Delphi z góry jesteśmy skazani na samodzielne wykonywanie niekiedy żmudnych adaptacji do danego standardu. Wiele z nich zostało już dawno wykonanych jak choćby Delphi SDK dla wtyczek VST ale może się okazać nie wystarczające.



Jeżeli ktoś czuje się bardzo mocny w Delphi i ma doskonale opanowany warsztat programistyczny to spokojnie sobie poradzi w innym przypadku jeżeli dopiero zaczyna to polecam zacząc jednak od C++.



Dla zaczynających pisanie typowych aplikacji pod Windows polecam książki autorstwa Charles Petzold'a. Są to świetne pozycje i moim zdaniem jedne z najlepszych.

http://www.charlespetzold.com/books.html

Podstawową rzeczą również jest MSDN Microsoftu.

http://msdn.microsoft.com/

To tyle jeżeli chodzi o platformę Windows.



Dla zaczynających naukę języka C++ koniecznie Symfonia C++. Lektura obowiązkowa dla tych którzy nie mieli nigdy do czynienia z C++. Warto również zaopatrzeć się w jakikolwiek dobry podręcznik opisujący cały standard ANSI tego języka ale to sprawa zwykle drugorzędna gdyż każde środowisko ma opisany standard ANSI w swoich plikach pomocy.





O ile to prawda, to to środowisko w niczym nie jest gorsze od

innych pod kątem wykorzystania do tworzenia zaawansowanych

programów audio

*****************

A kto powiedział, że gorsze - kolejny mit. Po prostu Microsoft rules. Wystarczy popatrzeć na ceny pakietów programistycznych.



Pozdrawiam,

WG

Awatar użytkownika
dluk
Posty: 112
Rejestracja: piątek 15 mar 2002, 00:00
Kontakt:

Re: Jaki język programowania?

Post autor: dluk » poniedziałek 11 paź 2004, 07:19

......1. W jakim języku i środowisku napisane są np. Cubase, SoundForge, itp? czy to jest C++?

**************

Tak. Język C++. Środowisko Visual Studio.NET.



**************



A skąd ta informacja? Cubase czy SoundForge były napisane na długo przed wymyśleniem przez M$ .NET'a. Nie wydaje mi się, żeby firmy przepisywały istniejący kod do współpracy z .NET. Poza tym ta platforma jest stworzona do zupełnie innych celów.

Na codzień piszę w VisualStudio .NET i raczej nie wybrałbym tego środowiska do pisania aplikacji audio. Produkty Borlanda są o wiele przyjemniejsze (IMO oczywiście)



Pozdrawiam






ODPOWIEDZ