Jaki język programowania?

Jeśli chcesz zasięgnąć rady, podzielić się doświadczeniem w trudnej sztuce samodzielnego programowania - to tu jest miejsce, aby tego dokonać.
Awatar użytkownika
yaniki
Posty: 488
Rejestracja: niedziela 03 sie 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jaki język programowania?

Post autor: yaniki » poniedziałek 11 paź 2004, 16:57

Umiejętność programowania w C++ daje olbrzymie możliwości każdemu, kto chce tworzyć jakikolwiek rodzaj oprogramowania, w tym na potrzeby muzyczne. Nie jest to jednak konieczne, jeśli planujemy pisanie jakichś prostych aplikacji na własne potrzeby. Dotyczy to również wtyczek VST/VSTi, które można wygodnie tworzyć używając CSoundVST (http://CSounds.com).

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: mytnik » poniedziałek 11 paź 2004, 20:05

...Umiejętność programowania w C++ daje olbrzymie możliwości każdemu, kto chce tworzyć jakikolwiek rodzaj oprogramowania, w tym na potrzeby muzyczne. Nie jest to jednak konieczne, jeśli planujemy pisanie jakichś prostych aplikacji na własne potrzeby. Dotyczy to również wtyczek VST/VSTi, które można wygodnie tworzyć używając CSoundVST (http://CSounds.com)....

**********************

A jest coś na temat CSound w języku polskim? kompletnie nie wiem o co chodzi niestety nie znam alngielskiego. To coś wymaga jakiegoś specjalnego środowiska programistycznego? ściągnąłem i nie wiem z czym mam to zjeść! Pomocy!!
drummer

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: Redakcja » poniedziałek 11 paź 2004, 20:46

... Pomocy!!...



Jeśli chcesz zająć się w miarę "bezbolesnym" programowaniem wtyczek VST na platformie Windows powinieneś raczej wybadać program SynthEdit: www.synthedit.com/beta/beta.htm, opisywany już na naszych łamach.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
yaniki
Posty: 488
Rejestracja: niedziela 03 sie 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Jaki język programowania?

Post autor: yaniki » poniedziałek 11 paź 2004, 21:05

A jest coś na temat CSound w języku polskim? kompletnie nie wiem o co chodzi niestety nie znam alngielskiego.

**********************

Oj, chyba niestety nie ma nic po polsku o CSound.



To coś wymaga jakiegoś specjalnego środowiska programistycznego? ściągnąłem i nie wiem z czym mam to zjeść! Pomocy!!...

**********************

Wymaga jedynie jakiegoś edytora tekstu. CSound w zasadzie sam jest środowiskiem



**********************

Co do SynthEdit to rzeczywiście jest prostszy w obsłudze niż CSound, ale na pewno nie daje takich możliwości manipulacji dźwiękiem. No i SynthEdit jest ograniczony do Windows, natomiast CSound multiplatformowy.

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: mytnik » poniedziałek 11 paź 2004, 23:56



Wymaga jedynie jakiegoś edytora tekstu. CSound w zasadzie sam jest środowiskiem



**********************

jak mam skompilować albo jakie rozszerzenie powinien miec plik?



Redakcjo - w którym numerze jest opis?
drummer

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: Redakcja » wtorek 12 paź 2004, 07:32

...Redakcjo - w którym numerze jest opis?...



Chodzi o artykuł w EiS 01/2003 "Twoja pierwsza wtyczka!". Warto też wspomnieć, że SynthEdit ma konkurenta, mowa o programie SynthMaker: www.synthmaker.com
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: mytnik » wtorek 12 paź 2004, 10:06

......Redakcjo - w którym numerze jest opis?...



Chodzi o artykuł w EiS 01/2003 "Twoja pierwsza wtyczka!". Warto też wspomnieć, że SynthEdit ma konkurenta, mowa o programie SynthMaker: http://www.synthmaker.com

...

**********************

Dzięki za info, choć właściwie chodzi mi - jak wspominałem wcześniej o konkretny język programowania, tzn poszukać sobie jakiegoś problemu i go zalgorytmizować. Powtarzam że chcę się nauczyc programowania idąc w kierunku dźwięku. jakieś podstawy w Pascalu już mam, ale to mi nie wystarcza. Mimo wszystko chętnie wgryze sie w SE

pozdrawiam
drummer

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: Redakcja » wtorek 12 paź 2004, 10:12

Jak mawiali starożytni amerykanie: dobre są każde zęby, które prowadzą do gęby
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: MB » wtorek 12 paź 2004, 11:50

Aby zacząć pisać oprogramowanie muzyczne należy najpierw solidnie opanować język i najlepiej robi się to pisząc proste i coraz bardziej zaawansowane aplikacje ogólnego przeznaczenia (można zacząc od wspomnianego kalkulatora czy narzędzi do obróbki plików *.txt - klasyka). Porywanie się od razu na aplikacje muzyczne tylko Cię zniechęci.



Koledzy polecili Ci już świetne podręczniki. Niestety, pisanie programów muzycznych wymaga oprócz umiejętności programowania również sporej wiedzy teoretycznej z dziedziny cyfrowego przrtwarzania sygnałów. A nawet posiadając taką wiedzę nie mamy gwarancji napisania dobrego programu, bo trzeba znać masę sztuczek i tricków specyficznych dla tej dziedziny, n/in po to, aby nasze programy były w stanie pracować w czasie rzeczywistym, a jakość generowanego dźwięku była na wysokim poziomie. Okazuje się, że algorytmy poprawne z punktu widzenia inżynierskiego niekoniecznie dobrze "brzmią", okazuje się że niektóre zniekształcenia zaniedbywane przez podręczniki dyskwalifikują niektóre metody przetwarzania sygnałów itd. Jak będziesz już na tym etapie, przyjdzie czas przestudiować http://www.musicdsp.org i zapisać się na listę dyskusyjną po to, by móc skorzystać z doświadczeń ludzi, którzy siedzą w tym od dawna.



Nie chcę Cię zniechęcać, ale droga jest naprawdę długa i wyboista i wymaga ogromnej motywacji i samozaparcia. No chyba, że chodzi tylko o zabawę.

Kurz
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2003, 00:00

Re: Jaki język programowania?

Post autor: Kurz » wtorek 12 paź 2004, 17:08

Warto też podpatrywać jak robią to inni.

http://sourceforge.net/

http://freshmeat.net/




ODPOWIEDZ