...1. W jakim języku i środowisku napisane są np. Cubase, SoundForge, itp? czy to jest C++?
**************
Tak. Język C++. Środowisko Visual Studio.NET. Część kodu jest dodatkowo wspierana za pomocą kompilatora Intela dla podniesienia wydajności aplikacji.
ale na 100% w kodzie są wstawki w assemblerze
**************
Efektywność kompilatorów jest różna i zależy od zadania jakie postawimy projektowanej aplikacji, więc assembler jest ostatnią deską ratunku na podniesienie wydajności programu. Również wszelkie optymalizacje za pomocą instrukcji SSE, MME wręcz wymagają korzystania z asemblera ale pomocne jest to, że najnowsze kompilatory potrafią je obsługiwać z pomocą predefiniowanych poleceń tzw. intrinsics. Niemniej jednak znajomość asemblera przy pisaniu programów a tym bardziej wtyczek jest bardzo wskazana i nieoceniona.
...Ponoć Fruityloops jest napisany w Delphi (?)
O ile to prawda, to to środowisko w niczym nie jest gorsze od
innych pod kątem wykorzystania do tworzenia zaawansowanych
programów audio.
**********************
Oprogramowanie FL Studio jak i ich wtyczki są napisane w Delphi 6 bądź 7. Z resztą wersja nie ma tu znaczenia, ponieważ w małym stopniu wykorzystują kontrolki VCL a ich własne rozwiązania graficzne, które przyznać trzeba stoją na bardzo wysokim poziomie.
Nie ma co ukrywać najbardziej poopularnym językiem jest C++ a najczęściej wykorzystywane środowiska programistyczne to Visual Studio czy teraz .NET. Najczęściej używane kompilatory to Microsoft C++ Compiler i Intel C++ Compiler. Nie oznacza to, że nie można pisać doskonałych aplikacji w Delphi czy nawet w Visual Basic. Chociaż ten ostatni bym odradzał ze względu na egzotyczną składnię i problemy z przystosowaniem do standardów.
W dziedzinie audio jak można zauważyć wszelkie specyfikacje i SDK są podawane sa zwykle w języku C++, więc pisząc z Delphi z góry jesteśmy skazani na samodzielne wykonywanie niekiedy żmudnych adaptacji do danego standardu. Wiele z nich zostało już dawno wykonanych jak choćby Delphi SDK dla wtyczek VST ale może się okazać nie wystarczające.
Jeżeli ktoś czuje się bardzo mocny w Delphi i ma doskonale opanowany warsztat programistyczny to spokojnie sobie poradzi w innym przypadku jeżeli dopiero zaczyna to polecam zacząc jednak od C++.
Dla zaczynających pisanie typowych aplikacji pod Windows polecam książki autorstwa Charles Petzold'a. Są to świetne pozycje i moim zdaniem jedne z najlepszych.
http://www.charlespetzold.com/books.html
Podstawową rzeczą również jest MSDN Microsoftu.
http://msdn.microsoft.com/
To tyle jeżeli chodzi o platformę Windows.
Dla zaczynających naukę języka C++ koniecznie Symfonia C++. Lektura obowiązkowa dla tych którzy nie mieli nigdy do czynienia z C++. Warto również zaopatrzeć się w jakikolwiek dobry podręcznik opisujący cały standard ANSI tego języka ale to sprawa zwykle drugorzędna gdyż każde środowisko ma opisany standard ANSI w swoich plikach pomocy.
O ile to prawda, to to środowisko w niczym nie jest gorsze od
innych pod kątem wykorzystania do tworzenia zaawansowanych
programów audio
*****************
A kto powiedział, że gorsze - kolejny mit. Po prostu Microsoft rules. Wystarczy popatrzeć na ceny pakietów programistycznych.
Pozdrawiam,
WG