Konwerter MIDI/DMX

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych do oświetlania imprez.
Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » sobota 14 lut 2009, 00:08

...przydało by się jeszcze zbudować jakiś mały moduł diodowy do kontroli Par. oczywiscie prosty w którym było by on /off + dimmer (jasność świecenia diod) ale bez przesady:)...



A dałbyś radę opisać bardziej szczegółowo co masz na myśli?

Aktualnie sam do dyspozycji mam np. kilka PAR-ów LED z których każdy zajmuje 4 kanały DMX: #1 - jasność/strobe/jasność (dla wszystkich pozostałych 3 kanałów); #2 - R; #3 - G; #4 - B.

Jak widzisz tyle możliwości, ile urządzeń .
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » sobota 21 lut 2009, 20:29

Idąc za ciosem
Właśnie mam na biurku drugi już prototyp urządzenia ze stajni MIDI->DMX (oczywiście tani i działający), tym razem pozwalający na odpalanie sekwencji z pliku MIDIFile na drodze host -> MIDI -> LAN -> MIDI/DMX lub tylko DMX.
Czyli podłączamy się "skrętką" do gniazda LAN komputera/sieci (już bez interfejsu MIDI), na jej końcu zapinamy owo urządzenie, a do niego całe oświetlenie DMX, opalamy na swym komputerze podłączonym do owej sieci nasz pliczek MIDIFile z sekwencją świateł i... wio. Mam nadzieję, iż nie muszę tłumaczyć jakie zalety (m.in. w sensie odległości na drodze przekazywania informacji) ma takie rozwiązanie.
Oczywiście urządzenie pracuje full sieciowo, czyli można nim sterować nawet z końca świata .
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » sobota 21 lut 2009, 20:34

P.S.
Jeśli ktoś ma inne ciekawe pomysły/potrzeby w tym względzie to bardzo o nie proszę, może uda się jeszcze coś dorobić.
Wszak wiecznie żyć nie będziemy .
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » sobota 21 lut 2009, 23:59

...Widział już ktoś jak to działa?...

Na razie tylko my.

Uwaga: w filmie aranż audio z pliku MIDIFile generowany był przez kartę pokładową laptopa i rejestrowany z monitorów mikrofonem aparatu .
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: preceli » poniedziałek 23 lut 2009, 19:51

...Na razie tylko my...

Co fakt, to fakt!
DZIĘKI!
Przyznam szczerze, że dopiero teraz jakoś ogarnąłem wreszcie swym "umysłem" o co w tym wszystkim biega!

...Jeśli ktoś ma inne ciekawe pomysły/potrzeby w tym względzie to bardzo o nie proszę, może uda się jeszcze coś dorobić...

Ja mam pomysła!
A czy dałoby radę zrobić urządzonko, które podpięte w tor DMX zapisywałoby sekwencje światła w realtime z DMX do MIDI?
Czemu o to pytam? Bo mam w swym "budżetowym" mikserze DMX kilka fajnych, ale mocno porozrzuconych po kanałach DMX "sekwencyjnych patentów". Przy tym bardzo ciężko je przy tym w owym mikserze "punktualnie" edytować.
Kolega też ma ma fajne sekwencje które by mi spasowały, tyle, że na innym mikserze .
Czy gdybym miał taki interfejs DMX -> MIDI (o ile to możliwe) to zapomniałbym wreszcie o całej upierdliwości owych rzeczy?
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » poniedziałek 23 lut 2009, 20:48

...Czy gdybym miał taki interfejs DMX -> MIDI (o ile to możliwe) to zapomniałbym wreszcie o całej upierdliwości owych rzeczy?...



Dobre pytanie! Sami w tym kontekście też je sobie zadawaliśmy.

Wszak fajnie byłoby (choćby serwisowo) widzieć w sposób programowy, co dzieje się z naszymi światłami na estradzie w trakcie wysyłania danego pliku/sekwencji MIDIFile.

I tak po MIDI2DMX, MIDI -> LAN -> DMX powstał nasz trzeci projekt: DMX -> MIDI .

W praktyce wygląda to wręcz banalnie. Zamiast terminatora na końcu łańcucha DMX podpinamy nasze urządzenie, które zajmuje się sprzętową konwersją sygnału (DMX na MIDI). Z jego sprzętowego wyjścia (po konwersji) wychodzimy już z sygnałami na dowolny interfejs MIDI naszego komputera. W nim z napływającymi informacjami robimy już co chcemy, za pomocą każdego dostępnego nam programowego edytora MIDI.
W urządzeniu do dyspozycji mamy dwa tryby wysyłania komunikatów po konwersji DMX na MIDI: Note On lub Control Change - na 4 kanałach MIDI (13/14/15/16).
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » wtorek 17 mar 2009, 20:31

Miło nam powiadomić, iż nasz konwerter przybrał wreszcie formę rynkową.



Na pierwszy pokaz publiczny serdecznie zapraszamy wszystkich tych, którym będzie po drodze do wiosennego Hammonda w Świeciu: Hammond na wiosnę .
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: preceli » czwartek 19 mar 2009, 21:36

A to zdjęcie to "zrzut" z natury, czy fatamorgana z Fotoshopa?
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » czwartek 19 mar 2009, 22:08

...A to zdjęcie to "zrzut" z natury, czy fatamorgana z Fotoshopa?...



jak najbardziej z natury, więcej widoków i instrukcję obsługi znajdziesz na www.midi2dmx.pl.

Przypominam o pierwszej publicznej prezentacji: www.hammondnawiosne.pl
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
JacekH
Posty: 611
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: JacekH » niedziela 22 mar 2009, 11:57

Wojtku, bo jakoś nie mogę się maila doczekać, a już trzy posłałem... Jak tam player?

Pozdrawiam,
Jacek

ODPOWIEDZ