Konwerter MIDI/DMX

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych do oświetlania imprez.
Mr.Lee
Posty: 231
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Mr.Lee » czwartek 29 sty 2009, 23:02

Czyli Panowie dla mnie bomba. już sie nie mogę doczekać:)
pozdrawiam:)


Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: preceli » piątek 06 lut 2009, 21:15

Właśnie dorwałem najnowszego Axioma. I... kurde lipa, nawet w nim nie da rady zadeklarować suwaków i enkoderów na Note ON .

A szkoda, bo przecież nie ma nic prostszego i łatwiejszego od sterowaniem światłem suwakiem lub gałką.
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » piątek 06 lut 2009, 21:37

...A szkoda, bo przecież nie ma nic prostszego i łatwiejszego od sterowaniem światłem suwakiem lub gałką....



Spokojnie, owy problem jest nam doskonale znany.

Jak dotąd nasz sterownik miał niewykorzystane jeszcze 4 systemowe tryby pracy (z 16). To akurat tyle, ile nam potrzeba w tym temacie.

Właśnie programujemy je na wypadek skorzystania również z komunikatów Control Change, co umożliwi sterowanie DMX za pomocą wspomnianych gałek, potencjometrów, enkoderów oraz innych regulatorów.
Oczywiście chcemy to zrobić w tak, aby już definitywnie i w maksymalnie prosty sposób dopiąć sprawę wykorzystania owych regulatorów współczesnych klawiatur sterujących MIDI .

Więcej info po pierwszych testach.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: preceli » piątek 06 lut 2009, 22:10

Znaczy się co?

Zamiast Note On (0-127) + velocity = coś tam, będziemy mieć zamiennie CC ( 1-128 ) = coś tam?
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » piątek 06 lut 2009, 22:33

...Zamiast Note On (0-127) + velocity = coś tam będziemy mieć zamiennie CC ( 1-128 ) = coś tam?...



Dokładnie. To nie jest akurat żaden problem.

Dla nas najważniejszym jest obecnie to, jak wszystko wykombinować tak, aby możliwie największa liczba użytkowników (w tym też absolutnie nie kumających tematu MIDI/DMX) z owych trybów "wyciągnęła" w prosty sposób możliwie maksymalne dla siebie korzyści.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
zwierzu
Posty: 190
Rejestracja: wtorek 11 sty 2005, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: zwierzu » sobota 07 lut 2009, 12:45

Kapitalna sprawa. Choć jestem nieco zielony w tym temacie, to mam nadzieję, że będzie można użyć Yamahy 01 jako miksera oświetleniowego, a co za tym idzie - minimalizujemy ilość urządzeń zabieranych na imprezę (no i mamy możliwość zdalnego sterowania np. z tableta). Jeżeli to jest możliwe to fajnie było by przeczytać kilka artykułów w Eis na temat możliwości konfiguracji z kilkoma ogólnie używanymi mikserami cyfrowymi.
[addsig]
lubie rockenrola, PGR'y i inne bajery

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » sobota 07 lut 2009, 15:31

...Kapitalna sprawa. Choć jestem nieco zielony w tym temacie, to mam nadzieję, że będzie można użyć Yamahy 01 jako miksera oświetleniowego, a co za tym idzie - minimalizujemy ilość urządzeń zabieranych na imprezę (no i mamy możliwość zdalnego sterowania np. z tableta)...

Nie mam aktualnie wiedzy czy do suwaków w tym modelu można przypisać komunikaty CC. Ale jeśli TAK, to wprost znaczy, że spokojnie będzie mógł pracować przez MIDI także jako pełnosprawny mikser DMX.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
zwierzu
Posty: 190
Rejestracja: wtorek 11 sty 2005, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: zwierzu » niedziela 08 lut 2009, 15:45

......Kapitalna sprawa. Choć jestem nieco zielony w tym temacie, to mam nadzieję, że będzie można użyć Yamahy 01 jako miksera oświetleniowego, a co za tym idzie - minimalizujemy ilość urządzeń zabieranych na imprezę (no i mamy możliwość zdalnego sterowania np. z tableta)...

Nie mam aktualnie wiedzy czy do suwaków w tym modelu można przypisać komunikaty CC...
**********************
gdyby jakby co Manual Yamaha 01V96v2
z tego co widzę w implementacji MIDI nie powinno być problemu
[addsig]
lubie rockenrola, PGR'y i inne bajery

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » niedziela 08 lut 2009, 18:37

...z tego co widzę w implementacji MIDI nie powinno być problemu...



O rany, toż dzionek mi się zejdzie zanim się nauczę tego urządzenia . Co jest, mam odrobić za Ciebie zadanie domowe?



A tak przy okazji.

Właśnie odpaliliśmy za pomocą MIDI ot taki sobie poniższy zestaw stacjonarny.



Zasuwa, że hej. Restaurator, właściciel (khm...) systemu po załapaniu bakcyla dłuugo nie dał nam dojść do komputera :-).

Jak widać wyraźnie Extreme Midi Mixer jako edytor oświetlenia i tu jest wręcz niezastąpionym .
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » poniedziałek 09 lut 2009, 09:42

...Nie mam aktualnie wiedzy czy do suwaków w tym modelu można przypisać komunikaty CC...

W tym mikserze można zadeklarować dowolny komunikat Control Change każdemu z 64 suwaków i przycisków (4 banki po 16 z każdego rodzaju). Czyli za pomocą naszego konwertera można nią sterować wprost 128 różnymi kanałami DMX.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

ODPOWIEDZ