Konwerter MIDI/DMX

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych do oświetlania imprez.
Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » czwartek 22 sty 2009, 16:01

I stało się .

Chyba już tylko najstarsi bywalcy naszego forum pamiętają ten moment gdy po raz pierwszy poruszyłem kwestię prostego interfejsu MIDI -> DMX, było to jakoś ok. roku 2004. Pytałam wtedy, czy aby spośród znakomitego grona naszych forumowiczów nie znalazłby się ktoś, kto odważyłby się coś takiego skonstruować. Przyznam tu, iż miałem przyjemność spotkać się później z kilkoma osobami, jednak z różnistych względów projekt za każdym razem upadał. I tak było do dziś. Piszę do dziś, gdyż dosłownie przed chwilą zakończyliśmy pierwsze testy urządzenia, które nieomal w 100% spełnia to, co sobie wtedy wymarzyłem. Ale po kolei...

Otóż chodziło o to, aby zmajstrować interfejs, który podłączony przez MIDI do czegokolwiek wysyłającego takie sygnały (sekwencerów czy modnych ostatnio sterowników MIDI) pozwalałby dalej na sterowanie światłem już za pomocą protokołu DMX.

Po co to wszystko? Otóż wyobraźmy tu sobie np. taką sytuację: mamy aranż w postaci pliku MIDI File, a bardzo nam zależy aby wraz z jego odtwarzaniem sterować w odpowiedni sposób także i oświetleniem, dla każdego utworu specyficznie inaczej. Czemu więc nie zaprząc choć jednej z 16-tu ścieżek MIDI aby owym oświetleniem sterować? Wydawałoby się to oczywiste, niestety jak dotąd brak było ku temu prostych (czyt. tanich też) rozwiązań sprzętowych.

I oto miło mi powiadomić, iż wraz z jednym z redaktorów magazynu Elektronika Praktyczna popełniliśmy wreszcie takie cudo. Na dowolnie wybranym kanale MIDI (na razie jednym z 16-tu) mamy do dyspozycji 128 kanałów DMX uruchamianych komunikatami Note ON z poziomem sterowanym za pomocą komunikatów Velocity przynależnym do każdej nuty.

Programowanie samej sekwencji oświetlenia jest banalne, można je zrobić w każdym DAW z obsługą MIDI. Do bardziej statycznych, dedykowanych nastaw doskonale zaś nadaje się tu nasz wielokrotnie wspominany Extreme Midi Mixer.

Więcej info już wkrótce
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

KYMY
Posty: 264
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2006, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: KYMY » piątek 23 sty 2009, 09:02

...I stało się .


**********************
Firma Darys produkuje coś takiego: Sterownik ML-640PS
Niestety jest dosyć drogi (1500zł.).

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » piątek 23 sty 2009, 10:22

...Firma Darys produkuje coś takiego: Sterownik ML-640PS

Niestety jest dosyć drogi (1500zł.)....



Oczywiście znam to urządzenie, już sporo czasu funkcjonuje na naszym rynku.

Nasz interfejs jest znacznie mniejszy, zbliżony wymiarami do średniej wielkości współczesnego interfejsu MIDI USB. Nie ma też (na razie) żadnych autonomicznych trybów pracy, bo i po co, skoro obecnie większość nawet tańszych urządzeń DMX ma tryb auto lub wyzwalanie akustyczne, a najczęściej jedno i drugie. Całe sterowanie odbywa się za pomocą komunikatów MIDI NOTE ON, Value.

Na zewnątrz urządzenia oprócz gniazd MIDI IN/Thru (z regeneracja sygnału), DMX OUT, gniazda zasilania, 3 sygnalizatorów komunikatów MIDI/DMX znajdą się tylko 2 przełączniki - wyboru kanału MIDI (lub kanałów w wersji ponad 128 kanałów DMX) oraz trybu pracy. Gdyby w takim wykonaniu miało znaleźć się na rynku detalicznym jego cena nie powinna przekroczyć 300 zł.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: preceli » środa 28 sty 2009, 16:58

1.) Załóżmy, że mam plik MIDI z dowolnym aranżem. Owy aranż zajmuje mi 13 kanałów MIDI. Czy to znaczy, iż pozostałe 3 wolne kanały MIDI będę mógł przeznaczyć na sterowanie oświetleniem mając do dyspozycji 3 x 128 kanałów DMX (384)? A jeśli tak, to które?
2.) Co tak do końca znaczy "Do bardziej statycznych, dedykowanych nastaw doskonale zaś nadaje się tu nasz wielokrotnie wspominany Extreme Midi Mixer?
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » środa 28 sty 2009, 18:25

...1.) Załóżmy, że mam plik MIDI z dowolnym aranżem. Owy aranż zajmuje mi 13 kanałów MIDI. Czy to znaczy, iż pozostałe 3 wolne kanały MIDI będę mógł przeznaczyć na sterowanie oświetleniem mając do dyspozycji 3 x 128 kanałów DMX (384)? A jeśli tak, to które?

2.) Co tak do końca znaczy "Do bardziej statycznych, dedykowanych nastaw doskonale zaś nadaje się tu nasz wielokrotnie wspominany Extreme Midi Mixer?...



Add 1.
Tak . Pierwsze 128 kanałów DMX obsługują komunikaty Note ON/velocity (volume) na kanale 16 MIDI. Następne 128 kanałów DMX to kanał 15 MIDI... i tak dalej, aż do kanału MIDI 13. Czyli w pełnej wersji urządzenia za pomocą kanałów MIDI 16/15/14/13 obsłużymy wszystkie 512 kanałów DMX. To, ile kanałów DMX, a zarazem MIDI będzie do wykorzystania, można będzie w prosty sposób zadeklarować w pełnej wersji urządzenia za pomocą przełącznika. Myśleliśmy o programowej obsłudze w tym względzie (za pomocą SysEx'u), lecz byłoby to chyba zbyt skomplikowane dla potencjalnych userów.



Add 2.
Dobre pytanie.

Tu wyobraźmy sobie takie sytuacje:

- załóżmy, iż jestem restauratorem, właścicielem klubu, sali weselnej... i mam u siebie (najczęściej jakoś podwieszone) i spięte ze sobą urządzenia DMX. Oczywiście każde z nich "zabiera" po kilka kanałów DMX, każde na swój sposób. I tu tylko w Extreme Midi Mixer (za darmo!) możemy stworzyć sobie wręcz biblioteki dla każdego z owych urzadzeń (w zależności od swych umiejętności, mniej lub bardziej ładne ), a także cały system ich obsługi dostosowany do swej sali i posiadanego sprzętu, i to z eventami (wszak program obsługuje migawki!). Coś takiego z zastosowaniem dedykowanego sprzętu (nawet najprostszego w te klocki miksera DMX) mocno zaboli po kieszeni. W naszym przypadku wystarczy wręcz byle jaki komputer (którego już zwykle mamy) + interfejs MIDI (każdy) + nasz konwerter + EMM.

Oczywiście (ponieważ to MIDI) za pomocą naszego konwertera owym oświetleniem można będzie też sterować wszystkim tym, co tylko wysyła komunikaty Note ON/velocity, a akurat tego na rynku jest mocno sporo i tanio, począwszy od zwykłych klawiatur MIDI (choć tego akurat nie polecam );

- obecnie wręcz cała armia zespołów jeździ z własnym sprzętem oświetleniowym "kumajacym" już protokół DMX. Z tego, co zauważyłem, owa armia aby go obsłużyć programuje raptem kilka scen w swych mikserach DMX (najczęściej z tych najtańszych, a co akurat idzie zrozumieć). Przy tym aby cokolwiek zrobić już z takim światłem dynamicznie muszą oderwać się od muzyki, lub zatrudnić dodatkową osobę.

Nasz interfejs od tego zwalnia, bo co za problem do każdego kawałka zaprogramować w MIDI ową sekwencję dla świateł, ew. przygotować indywidualnie dla konkretnego zdarzenia i później odpalić w odpowiedniej chwili dedykowanego "mida";



Mam wielką prośbę, otóż aktualnie jesteśmy na etapie konstrukcyjnym interfejsu (płytki, obudowy, złącza i inne). I choć co bardziej zniecierpliwieni mieli już wprawdzie u nas okazję zobaczyć go "na szybkiego" w akcji, to raptem tylko na tyle, aby się przekonać, że rzeczywiście działa. Dlatego też prosimy o cierpliwość. Jak tylko zamkniemy już całkiem projekt (a co jeszcze troszkę potrwa) zaprosimy do naszej siedziby w AVT na pokaz w pełnej jego krasie (zarówno sprzętowej, jak i programowej). Gwarantuję już teraz, że będzie na co popatrzeć .
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: preceli » środa 28 sty 2009, 19:16

Jasne, już kumam całą czaczę
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Mr.Lee
Posty: 231
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Mr.Lee » czwartek 29 sty 2009, 11:05

To z pewnością świetne urządzenie...ale
Czy tym rządzeniem będzie można sterować z instrumentu (workstation)?? Tzn chodzi mi o to czy jak już bede miał aranż+dodatkową "ścieżkę świetlną midi" to wszystko załatwi mi sequencer instrumentu?
Oczywiście po wcześniejszym skonfigurowaniu kanałów wyjściowych i odfiltrowaniu niepotrzebnych danych.
Jeżeli to urządzenie da radę pracować z zew. sequencerem to ja już je chcę! Możliwości kreacji własnego Show są nieograniczone:)
Pozdrawiam!

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » czwartek 29 sty 2009, 17:09

...Jeżeli to urządzenie da radę pracować z zew. sequencerem to ja już je chcę! Możliwości kreacji własnego Show są nieograniczone:)



Ależ właśnie po to zostało ono skonstruowane, aby wszelkimi możliwymi sekwencerami lub playerami MIDI można było synchronicznie z odtwarzaną muzyką (lub bez) sterować także oświetleniem. Rzeczywiście, możliwości są tu nieograniczone, ostatnio nie ma dnia aby nie przyszło mi coś nowego do głowy w tym względzie
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: preceli » czwartek 29 sty 2009, 19:19

A ja tylko bardzo poproszę o MIDI Thru. Bardzo by mi zależało aby można było zapiąć to urządzenie jako pierwsze w zewnętrznym łańcuchu MIDI.
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » czwartek 29 sty 2009, 19:43

...A ja tylko bardzo poproszę o MIDI Thru. Bardzo by mi zależało aby można było zapiąć to urządzenie jako pierwsze w zewnętrznym łańcuchu MIDI...

Otóż właśnie.
Urządzenie będzie miało oczywiście MIDI Thru, ciężko sobie wyobrazić pracy bez niego.
Myślimy jednak także i o MIDI Out na które transmitowane byłyby bezpośrednio komunikaty z MIDI In, ale tylko te, zawarte w kanałach nie wykorzystywanych aktualnie przez samo urządzenie.
Mam wrażenie, iż byłoby to całkiem proste rozwiązanie wielu problemów z blokowaniem kanałów w np. modułach dźwiękowych podłączonych w szeregu za naszym urządzeniem. Po prostu - jeśli nasz interfejs "zabrał do świecenia" dany kanał MIDI, to na jego MIDI Out nie pojawią się już żadne komunikaty MIDI z owego kanału.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

ODPOWIEDZ