Konwerter MIDI/DMX

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych do oświetlania imprez.
Awatar użytkownika
OlimpRecordsStudio
Posty: 145
Rejestracja: poniedziałek 10 lip 2006, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: OlimpRecordsStudio » poniedziałek 09 lut 2009, 09:44

Witam!

Wszystko super i cacy, ale mam (pewnie jak wielu mniej doświadczonych kolegów) problem z programowaniem. Extreme midi mikser to fajna rzecz, ale niestety jakoś nie mogę go załapać, a przydałby się do wielu rzeczy...
Niby jest manual, może jestem ckm...

Pozdrawiam
Muzyk i realizator dźwięku.
www.unistersound.pl i www.bezimienni.com

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » poniedziałek 09 lut 2009, 10:46

...Extreme midi mikser to fajna rzecz, ale niestety jakoś nie mogę go załapać, a przydałby się do wielu rzeczy...



ExMikser przyda się tu głównie do instalacji stałych. Np. gdy mamy ileś tam urządzeń pracujących w stałej konfiguracji (dyskoteka, klub, cokolwiek). Wtedy możemy sobie stworzyć dowolny ładny mikserek dla konkretnych swych urządzeń i je nim sterować z poziomu komputera, zamiast drogim sprzętowym mikserem DMX. Tak, jak w przypadku powyższego naszego przykładu gdzie mamy maszynę do dymu, trzy PARy i scanner.



W przypadku pracy dynamicznej (sekwencyjnej) możemy wyzwalać kanały DMX za pomocą nutek lub kontrolerów Control Change. Czyli czymkolwiek co wysyła takie komunikaty (klawiatury MIDI, sterowniki, playery MIDIFile/sekwencery...). Wtedy już ExMixer nie jest nam potrzebny, raczej dobry sekwencer lub klawiatura sterująca. A najlepiej jedno i drugie
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
OlimpRecordsStudio
Posty: 145
Rejestracja: poniedziałek 10 lip 2006, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: OlimpRecordsStudio » poniedziałek 09 lut 2009, 12:56

......Extreme midi mikser to fajna rzecz, ale niestety jakoś nie mogę go załapać, a przydałby się do wielu rzeczy...

ExMikser przyda się tu głównie do instalacji stałych. Np. gdy mamy ileś tam urządzeń pracujących w stałej konfiguracji (dyskoteka, klub, cokolwiek). Wtedy możemy sobie stworzyć dowolny ładny mikserek dla konkretnych swych urządzeń i je nim sterować z poziomu komputera, zamiast drogim sprzętowym mikserem DMX. Tak, jak w przypadku powyższego naszego przykładu gdzie mamy maszynę do dymu, trzy światła i scanner.

W przypadku pracy dynamicznej (sekwencyjnej) możemy wyzwalać kanały DMX za pomocą nutek lub kontrolerów Control Change. Czyli czymkolwiek co wysyła takie komunikaty (klawiatury MIDI, sterowniki, playery MIDIFile/sekwencery...). Wtedy już ExMixer nie jest nam potrzebny, raczej dobry sekwencer lub klawiatura sterująca. A najlepiej jedno i drugie
...
***************
Rozumiem doskonale, ale tak czy tak wiedzy nigdy za dużo. ExMikser posłużyłby mi do sterowania Lexiconem, i innymi bzdurami, ale nie potrafię z niego korzystać! Nie wiem jak to ugryźć, bo rozumiem, że nikt mnie uczył nie będzie.

Pozdrawiam
Muzyk i realizator dźwięku.
www.unistersound.pl i www.bezimienni.com

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » poniedziałek 09 lut 2009, 13:07

...Rozumiem doskonale, ale tak czy tak wiedzy nigdy za dużo. ExMikser posłużyłby mi do sterowania Lexiconem, i innymi bzdurami, ale nie potrafię z niego korzystać! Nie wiem jak to ugryźć, bo rozumiem, że nikt mnie uczył nie będzie...

Polecam dwa tematy:
- Extreme MIDI Mixer
- Extreme MIDI Mixer - budujemy edytor dla Roland TD-3.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: preceli » piątek 13 lut 2009, 19:29

Właśne wlazłem na Waszą strone i... lipa
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » piątek 13 lut 2009, 20:01

...Właśne wlazłem na Waszą strone i... lipa ...



Fakt , ale owa(e) domena została wykupiona raptem kilka dni temu.

Oczywiście trochę potrwa zanim wszystko będzie miało zacne ręce i nogi na owym serwisie.



Już teraz jednak mogę zdradzić co nieco więcej:

- w urządzeniu zaimplementowaliśmy 16 trybów pracy (skonsultowanych już z grubsza z użytkownikami), w tym dwa dla pojedynczych i różnych, ustalanych przez userów kanałach MIDI (dla Note On i Control Change)

- cała reszta jest wprawdzie w przeróżnych, niemniej w maksymalnie prostych do ogarnięcia kombinacjach;

- gdy coś się pomyli użytkownikowi, to urządzenie samo wskaże, iż wprawdzie przyjmuje coś przez MIDI, to w danym trybie pracy jest zmuszone wysłać owe komunikaty w kosmos;

- zakres i rodzaj zasilania będzie jak na warunki estradowe wręcz nie do pokonania, aby tylko wtyczka spasowała (to też był jeden z wielu warunków pot. userów).
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: preceli » piątek 13 lut 2009, 22:27

Potrzebowałbym jakieś raptem max. 70 kanałów DMX sterowane na #16 MIDI (przez Note On) i kilkanaście na #15 MIDI. Z tym, że te ostatnie sterowane już Control Change.
Da radę?
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Redakcja » piątek 13 lut 2009, 23:21

...Potrzebowałbym jakieś raptem max. 70 kanałów DMX sterowane na #16 MIDI (przez Note On) i kilkanaście na #15 MIDI. Z tym, że te ostatnie sterowane już przez Control Change. Da radę?...



Nie ma problemu. Dla CC mamy 4 tryby pracy:

1.) 128 kanałów DMX z wyborem dowolnego kanału MIDI do ich sterowania za pomocą tylko CC;

2.) kanałem #16 MIDI sterujemy 128 kanałów DMX za pomocą Note ON + na kanale #15 sterujemy 128 DMX kanałów za pomocą CC (w sumie 256 kanałów DMX);

3.) kanałem #16 MIDI sterujemy 128 kanałów DMX za pomocą Note ON + na kanale #15 i #14 MIDI po 128 DMX kanałów za pomocą CC ( w sumie 384 kanałów DMX);

4.) kanałem #16 MIDI sterujemy 128 kanałów DMX za pomoca Note ON + na kanale #15, #14, #13 MIDI po 128 DMX kanałów za pomocą CC (w sumie 512 kanałów DMX).



Czemu w trybach 2/3/4 pozostawiliśmy kanał #16 dla sterowania tylko przez Note On?

Otóż z prostego względu - dając możliwość sterowania za pomocą komunikatów CC chcieliśmy koniecznie zachować także możliwość równoległego bawienia się światłem za pomocą nutek (komunikatów Note On), choćby tylko dla 128 kanałów DMX właśnie w kanale #16 MIDI. Naszym zdaniem spokojnie wystarczy to, aby zrobić fajne "co nieco" odpalane z plików MIDIFile na niedużej(?) scenie. Do tego pozostałe kanały (w zależności od trybu) są zawsze do dyspozycji już bez ograniczeń w przypadku współczesnych sterowników MIDI, czyli możemy sterować wprost światłem wszelkiej maści suwakami, pokrętłami, przyciskami, padami, ... .
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: preceli » piątek 13 lut 2009, 23:34

No tak, nie ma to jak zawodowe podejście do tematu.
Teraz już czekam tylko na pierwszy egzemplarz . Widział już ktoś jak to działa?
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

Mr.Lee
Posty: 231
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 00:00

Re: Konwerter MIDI/DMX

Post autor: Mr.Lee » piątek 13 lut 2009, 23:38

......Kapitalna sprawa. Choć jestem nieco zielony w tym temacie, to mam nadzieję, że będzie można użyć Yamahy 01 jako miksera oświetleniowego, a co za tym idzie - minimalizujemy ilość urządzeń zabieranych na imprezę (no i mamy możliwość zdalnego sterowania np. z tableta)...

Nie mam aktualnie wiedzy czy do suwaków w tym modelu można przypisać komunikaty CC. Ale jeśli TAK, to wprost znaczy, że spokojnie będzie mógł pracować przez MIDI także jako pełnosprawny mikser DMX.
...
**********************
Aż boję się pomyśleć co zrobi Karma ze światłami z mojego M3 po odpowiedniej konfiguracji:)

przydało by się jeszcze zbudować jakiś mały moduł diodowy do kontroli Par. oczywiscie prosty w którym było by on /off + dimmer (jasność świecenia diod) ale bez przesady:)


ODPOWIEDZ