Oświetlenie - sugestia dla EiS

Tu zajmujemy się sprawami tyczącymi się urządzeń stosowanych do oświetlania imprez.
Awatar użytkownika
szkudlik
Posty: 1732
Rejestracja: czwartek 26 lut 2004, 00:00

Oświetlenie - sugestia dla EiS

Post autor: szkudlik » środa 28 wrz 2005, 09:26

Witam,



Scena to nie tylko naglosnienie, to takze druga sprawa czyli światło. Nic nie pomoże ze będzie słychać jezeli nic nie widac...



temat nasunal mi sie podczas MusicMedia. Po prostu rozmawiając z ludzmi z ProLight czy ShowSystem zdałem sobie sprawe jak mało wiem w tym temacie! Wiem że jest DMX, ze mozna oświetlac reflektorami o różnych kątach rozproszenia itd.. Brakowalo mi jednak wielu podstaw - typu roznica miedzy krotkimi/dlugimi PARami, technik pracy (jak sie pracuje z tymi konsoletami), jakie filtry stosowac zeby dostac efekt itd. Jako analogia to moge podac - jaki mikrofon dla wokalu a jaki dla werbla / jaki kolor od tylu a jaki od boku?



Poza tym widac wiele ciekawostek, jak na przyklad pojawiajace sie oswietlenie LEDami, na razie raczkujace jeszcze, ale o niezaprzeczalnych zaletach (plynna zmiana kolorow w 16mln RGB czy male zuzycie energii). Z reszta wcale nie drogo: np. PAR LED za 85euro



Pytanie czy Redakcja nie moglaby nawiazac wspołpracy z ludzmi od oświetlenia i zacząc troszke miejsca poświecac temu tematowi - np. ze 2 strony opisujace jakis aspekt zagadnienia, wywiad z jaims oswietleniowcem itp. Jakis cykl artykulow "od postaw" - jak teraz idzie o Nuendo czy kiedys byl o mixowaniu - bylby cudowny.



Do tej pory jak pamietam pojawilo sie tylko kilka migawkowych testow skanerow czy ruchomych łebków, a to troszke malo. Mysle ze 90% małych scen jest oswietlona kilkoma PARami i to wszystko, a tutaj by sie przydalo jakies Know-How typu - gdzie ustawiac, jakie filtry zeby bylo "ladnie" itd.



Jak myslicie?


[addsig]
Ilu realizatorów potrzeba żeby wkręcić żarówkę?

Czterech, jeden wkręca a trzech mówi że by to zrobiło lepiej

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Oświetlenie - sugestia dla EiS

Post autor: Tadeo » środa 28 wrz 2005, 10:10

...Witam,



Scena to nie tylko naglosnienie, to takze druga sprawa czyli światło. Nic nie pomoże ze będzie słychać jezeli nic nie widac...



temat nasunal mi sie podczas MusicMedia. Po prostu rozmawiając z ludzmi z ProLight czy ShowSystem zdałem sobie sprawe jak mało wiem w tym temacie! Wiem że jest DMX, ze mozna oświetlac reflektorami o różnych kątach rozproszenia itd.. Brakowalo mi jednak wielu podstaw - typu roznica miedzy krotkimi/dlugimi PARami, technik pracy (jak sie pracuje z tymi konsoletami), jakie filtry stosowac zeby dostac efekt itd. Jako analogia to moge podac - jaki mikrofon dla wokalu a jaki dla werbla / jaki kolor od tylu a jaki od boku?



Poza tym widac wiele ciekawostek, jak na przyklad pojawiajace sie oswietlenie LEDami, na razie raczkujace jeszcze, ale o niezaprzeczalnych zaletach (plynna zmiana kolorow w 16mln RGB czy male zuzycie energii). Z reszta wcale nie drogo: np. PAR LED za 85euro



Pytanie czy Redakcja nie moglaby nawiazac wspołpracy z ludzmi od oświetlenia i zacząc troszke miejsca poświecac temu tematowi - np. ze 2 strony opisujace jakis aspekt zagadnienia, wywiad z jaims oswietleniowcem itp. Jakis cykl artykulow "od postaw" - jak teraz idzie o Nuendo czy kiedys byl o mixowaniu - bylby cudowny.



Do tej pory jak pamietam pojawilo sie tylko kilka migawkowych testow skanerow czy ruchomych łebków, a to troszke malo. Mysle ze 90% małych scen jest oswietlona kilkoma PARami i to wszystko, a tutaj by sie przydalo jakies Know-How typu - gdzie ustawiac, jakie filtry zeby bylo "ladnie" itd.



Jak myslicie?



...

**********************

w zeszlym roku wspominalismy o tym samym. mysle ze eis to powinno byc takze swiatlo. .

jestem za

R.B.
Posty: 320
Rejestracja: czwartek 05 gru 2002, 00:00

Re: Oświetlenie - sugestia dla EiS

Post autor: R.B. » środa 28 wrz 2005, 10:36

Jak myslicie?

...

**********************

Popieram i jestem za!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jestem muzykiem z zawodu. Muzyka kręci się cały czas do okoła mnie i ostatnio fascynuje mnie nagrywanie muzy w swoim małym studiu domowym.

Awatar użytkownika
zwierzu
Posty: 190
Rejestracja: wtorek 11 sty 2005, 00:00

Re: Oświetlenie - sugestia dla EiS

Post autor: zwierzu » środa 28 wrz 2005, 10:59



Popieram i jestem za!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...

**********************

Ja również popieram rencamy i nogamy :)

Tak na marginesie kilka pytanek do gawiedzi:

1) co dokładnie oznaczają skróty przy żarówkach do PAR'ów WFL MFL czy NFL. czy chodzi tu o Wide, middle i near flood ? jeśli tak to gdzie jakie stosować?

2) Podłączam PARy na "krótko" bez dimmera - o ile mniej więcej skracam żywotność żarówki?

3) W nawiązaniu do pytania nr2 - jakie firmy polecacie - wiadomo że GE są najdroższe, Omniluxy tańsze itp, jak przekłada się to na ich wytrzymałość?

Z góry dzięki i sorry, że zakłócam trochę główny wątek.

lubie rockenrola, PGR'y i inne bajery

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Oświetlenie - sugestia dla EiS

Post autor: Tadeo » środa 28 wrz 2005, 11:05

swiatlo to cudowna sprawa na scenie.

w eis wiele dowiedzielismy sie o sztuce mixu i produkcji dźwięku, mysle ze tak samo sie sprawa przekłada na realizacje oswietlenia, tego artystycznego na scenie. to taki sam temat rzeka jak dźwięk. eis musialaby byc znacznie grubsza, hehe (i niestety chyba z inna nieco ceną)

na poczatek tak jak szkudlik napisał rewelacyjnym byloby powstanie tych dwoch stronek poswieconym oswietleniu oraz tajnikom jego realizacji


Awatar użytkownika
somebody-someone
Posty: 174
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2005, 00:00

Re: Oświetlenie - sugestia dla EiS

Post autor: somebody-someone » środa 28 wrz 2005, 11:41

Świetna sugestia! Mam nadzieję, że zostanie chociaż rozpatrzona, bo również chciałbym poznać chociaż podstawy oświetlenia, które jest niestety często zaniedbywane przez organizatorów różnorakich imprez, na których mam przyjemność bywać. A rzeczywiście jest to nieodłączny czynnik wpływający na przyjemny "klimat" każdego z koncertów tak od strony sceny (czasem nie idzie wytrzymać gdy kilkanaście jaksrawych PARów wali Tobie po oczach tak, że wogóle nie widzisz ludzi pod sceną) jak i ze strony odbiorców.



Prosimy ładnie
..:: Dobra muzyka to koincydencja wielu zbiorów zawierających jedynie dobre pierwiastki ::..

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Oświetlenie - sugestia dla EiS

Post autor: Redakcja » środa 28 wrz 2005, 12:32

W naszej ankiecie zadaliśmy m.in. pytanie: Wskaż dziedzinę, którą jesteś najbardziej zainteresowany

I oto odpowiedzi (w nawiasach ilość osób zainteresowanych):



• nagrywanie 51.18 % (108)

• nagłaśnianie 8.53 % (18)

• mastering 13.27 % (28)

• A/V - multimedia 4.27 % (9)

• MIDI, sterowanie 9.00 % (19)

• instrumenty 12.80 % (27)

• oświetlenie (sceniczne, dyskotekowe) 0.95 % (2) !?



W sumie do tej pory zagłosowało raptem 207 osób co pozostawiam bez komentarza. Spytam tylko wzorem kolegi MB: czy koniecznie musimy zatrudnić jeszcze wróża aby poznać Wasze oczekiwania?

Nam wydawało się to zupełnie proste: my pytamy, czytelnicy (internauci) odpowiadają. A jak na razie wychodzi zupełnie jak z głosowaniem do sejmu - każdy chce żeby w kraju było dobrze i kiedy ma ku temu świetną okazję aby coś w tej mierze uczynić, to sobie odpuszcza. Eh...

Oczywiście zastanowimy się nad tym, co moglibyśmy zrobić dla Was w temacie oświetlenia.

I jeszcze hasło na dziś: forumowiczu - do ankiety marsz!
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Oświetlenie - sugestia dla EiS

Post autor: a » środa 28 wrz 2005, 12:49

1) co dokładnie oznaczają skróty przy żarówkach do PAR'ów WFL MFL czy NFL. czy chodzi tu o Wide, middle i near flood ? jeśli tak to gdzie jakie stosować?



****

NFL to Narrow. Chodzi o katy swiecenia tych lamp. Uzywasz takiej, jaka potrzebujesz.



3) W nawiązaniu do pytania nr2 - jakie firmy polecacie - wiadomo że GE są najdroższe, Omniluxy tańsze itp, jak przekłada się to na ich wytrzymałość?

****

Dobre zarowy to Philips i Osram i na potem GE. Przeklada sie to tez na ceny. GE nie sa najdrozsze. Philips jest najdrozszy na polskim rynku, choc maja tez kilka tanszych pozycji od konkurencji.

Co do jakosci to moge powiedziec tylko tyle, ze nie oplaca sie kupowac Omniluxa i najtanszych wynalazkow, szczegolnie jesli chodzi o drozsze lampy. Warto dolozyc stowke i kupic firmowa. Polecam szczerze Philipsa, sprawdzona firma i kazdy kto kupil taka i taka lampe zawsze potem wroci do tej marki.

Pozdro

a



ps. jakbys uzywal i chcial kupic wiecej sztuk niz 6, to podaj adres to dam CI kontakt do jednego z najtanszych dystrybutorow tych lamp w Polszy.
http://www.superstereo.pl

Awatar użytkownika
Tadeo
Posty: 1609
Rejestracja: piątek 31 sty 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Oświetlenie - sugestia dla EiS

Post autor: Tadeo » środa 28 wrz 2005, 13:17

...W naszej ankiecie zadaliśmy m.in. pytanie: Wskaż dziedzinę, którą jesteś najbardziej zainteresowany

I oto odpowiedzi (w nawiasach ilość osób zainteresowanych):



• nagrywanie 51.18 % (108)

• nagłaśnianie 8.53 % (18)

• mastering 13.27 % (28)

• A/V - multimedia 4.27 % (9)

• MIDI, sterowanie 9.00 % (19)

• instrumenty 12.80 % (27)

• oświetlenie (sceniczne, dyskotekowe) 0.95 % (2) !?



************************************



jak sie ma do wyboru tylko jedna opcje nie ma sie co dziwic ze nagrywanie czy produkcja dzwieku sa na pierwszym miejscu. moze zamiast kropki lepiej byloby wstawiac (max 3) haczyki....wiem, marudze.

co do frekfencji: fakt- az wstyd

Awatar użytkownika
szkudlik
Posty: 1732
Rejestracja: czwartek 26 lut 2004, 00:00

Re: Oświetlenie - sugestia dla EiS

Post autor: szkudlik » środa 28 wrz 2005, 13:22

...W naszej ankiecie zadaliśmy m.in. pytanie: Wskaż dziedzinę, którą jesteś najbardziej zainteresowany

**********************



uno, osobiscie pierwsze slysze o ankiecie, moze dlatego ze mam linka prosto do forum a reszta strony... niespecjalnie czytam



due, pytanie skonstruowane jest w sposob ktory pozwala wybrac jedna i tylko jedna odpowiedz. Pytanie mowi tylko czym najbardziej zainteresowany. Tez nie zazanacze tam swiatla! To dziedzina dla mnie poboczna!! Tym niemniej interesujaca i warta zglebienia.

Wiec odpowiedzi na to pytanie w zadnym wypadku nie moga byc miarodajne...



takie pytania warto zadawac w sposob taki na idiotycznych psychotestach onetu: kolo kazdej dziedziny wiedzy po 5 radio-boxow w skali od "1-wcale" do 5-"bardzo mnie interesuje".



Ja bym odpowiedzial tak:

nagrania - 5

naglasnianie - 5

mastering - 4

oswietlenie - 3

MIDI/sterowanie - 2

instrumenty - 2

A/V - multimedia - 0


[addsig]
Ilu realizatorów potrzeba żeby wkręcić żarówkę?

Czterech, jeden wkręca a trzech mówi że by to zrobiło lepiej

ODPOWIEDZ