Wirtualny fryzjer

Preferujemy sytuacje autentyczne. Humor skopiowany z zasobów internetu zupełnie nas nie interesuje.
Awatar użytkownika
AdamZ
Posty: 810
Rejestracja: sobota 30 gru 2006, 00:00

Re: Wirtualny fryzjer

Post autor: AdamZ » wtorek 16 paź 2007, 20:09


Nie, to nie kwestia słuchawek. Funkcja transmitancji ludzkiej głowy HRTF wykorzystuje założenia teorii Batteau, według której ucho pełni rolę sumatora, do którego wpadają sygnały odbite z różnym opóźnieniem i różnym tłumieniem od różnych fragmentów małżowiny, a odbijające zewnętrzne elementy małżowiny grają rolę zarówno przy detekcji kąta wzniesienia, jak i odległości czy azymutu źródła.

......

A dałbyś radę napisac to po polsku ? :D
AdromedaA6|Prophet'08|MinimoogVoyager|Virus TI|Roland:D550|JX-8P|Juno-106|αJuno1|JP8000|JD800|R-8M|Yamaha: EX5|TX7|CS-30|KORG: Poly800|microKORG|Monotron|POLY-61|Teisco60F|S.BassStation|DrumStation2|Waldorf Pulse, MFB502, Matrix1000...

Awatar użytkownika
Panter
Posty: 48
Rejestracja: wtorek 08 lut 2005, 00:00

Re: Wirtualny fryzjer

Post autor: Panter » wtorek 16 paź 2007, 23:41

A dałbyś radę napisac to po polsku ? :D...
**********************
Zacznijmy od tego, że człowiek jest w stanie lokalizowazować źródło dźwięku nie tylko na osi prawo-lewo, lecz także przód-tył oraz powyżej czy poniżej uszu. Oczywiście jeśli ustawimy 2 mikrofony w którejś z konfiguracji stereofonicznej, to zlokalizujemy w nagraniu dźwięk na osi prawo-lewo, dojdzie jeszcze odległość od źródła, lecz tylko w zwrocie w przód.

Dlaczego człowiek słyszy trójwymiarowo?
Są na to 3 teorie i każda z nich wydaje się być słuszna:
1) małżowina wraz z kanałem usznym stanowi układ rezonansowy a wzbudzenie określonych rezonansów zależy od kierunku i odległości źródła dźwięku od obserwatora
2) wrażenie położenia źródła zależy nie od jego rzeczywistego kierunku a od częstotliwości dźwięku, gdyż w zależności od kierunku czoła fali małżowina uszna wzmacnia niektóre części widma częstotliwości a inne tłumi
3) ucho pełni rolę sumatora do którego wpadają sygnały odbite z różnym opóźnieniem i różnym tłumieniem od różnych fragmentów małżowiny, a odbijające zewnętrzne elementy małżowiny grają rolę zarówno przy detekcji kąta wzniesienia, jak i odległości czy azymutu źródła

Trudno jest zasymulować któreś z powyższych twierdzeń programowo, gdyż moim zdaniem efekt 3D jest wypadkową tych trzech przypadków. Prościej było zasymulować ludzką głowę, skonstruować ją na wzór ludzkich kształtów z materiałów o impedancji akustycznej odpowiadającej impedancjom tkanki kostnej czaszki, tkanki mięśniowej, skórnej i nerwowej mózgu. Ludzka głowa posiada małżowiny uszne z kanałami usznymi, wewnątrz których w miejscu błony bębenkowej są umieszczone membrany mikrofonów.

Inny i tańszy sposób (sztuczna głowa kosztuje bardzo dużo) uzyskania efektu 3D w nagraniu jest użycie mikrofonów binauralnych. Są to małe przetworniki, które umieszcza realizator na swoich uszach we wlotach kanałów usznych.

Efekt 3D jest słyszalny wyłącznie przy odsłuchu na słuchawkach, gdyż membrany słuchawek znajdują się wówczas w przybliżeniu w miejscu membran mikrofonów użytych w nagraniu.

Mam nadzieję, że powyższy wywód jest bardziej zrozumiały

Awatar użytkownika
_marek
Posty: 150
Rejestracja: wtorek 27 mar 2007, 00:00

Re: Wirtualny fryzjer

Post autor: _marek » środa 17 paź 2007, 00:11

...Może linka jakiegoś znajdziesz...?...
**********************

zapalki...
**********************
niee no to jest dopiero kapitalne.. aż zacząłem sie oglądać do góry i na dół, a słuchawki to mam akurat jakieś pchelki z Nokii przerobione...:)

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Wirtualny fryzjer

Post autor: Zbynia » środa 17 paź 2007, 03:39

no zapalki mistrz - zgasilem swiatlo sluchawy glosniej i bez kitu mozna okreslic polozenie calkiem elegancko

Awatar użytkownika
AdamZ
Posty: 810
Rejestracja: sobota 30 gru 2006, 00:00

Re: Wirtualny fryzjer

Post autor: AdamZ » środa 17 paź 2007, 08:06


Mam nadzieję, że powyższy wywód jest bardziej zrozumiały...
**********************


Jest jest . To wcześniejsze było pół serio . W każdym razie nowsza wersja jest dużo bardziej przystępna.


Dzięki za info i pozdrawiam
[addsig]
AdromedaA6|Prophet'08|MinimoogVoyager|Virus TI|Roland:D550|JX-8P|Juno-106|αJuno1|JP8000|JD800|R-8M|Yamaha: EX5|TX7|CS-30|KORG: Poly800|microKORG|Monotron|POLY-61|Teisco60F|S.BassStation|DrumStation2|Waldorf Pulse, MFB502, Matrix1000...

Awatar użytkownika
AdamZ
Posty: 810
Rejestracja: sobota 30 gru 2006, 00:00

Re: Wirtualny fryzjer

Post autor: AdamZ » środa 17 paź 2007, 08:07

Mówiąc pół serio mam namyśli swoje pytanie ofkoz
AdromedaA6|Prophet'08|MinimoogVoyager|Virus TI|Roland:D550|JX-8P|Juno-106|αJuno1|JP8000|JD800|R-8M|Yamaha: EX5|TX7|CS-30|KORG: Poly800|microKORG|Monotron|POLY-61|Teisco60F|S.BassStation|DrumStation2|Waldorf Pulse, MFB502, Matrix1000...

SHIVOO
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek 17 lis 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Wirtualny fryzjer

Post autor: SHIVOO » środa 17 paź 2007, 09:02

A ja mam pytanko - może i okaże się chybione jak kula w płot ;) Mianowicie czy takiego efektu nie da się symulować czym w rodzaju odpowiedzi impulsowej ucha i głowy ? (przyznam bez bicia, że nie znam teorii, ale tak mi do głowy przyszło...)

Awatar użytkownika
force
Posty: 437
Rejestracja: wtorek 11 maja 2004, 00:00

Re: Wirtualny fryzjer

Post autor: force » środa 17 paź 2007, 11:24

Podobne wrażenia można osiągnąć na głośnikach (oczywiście nie góra dół a szeroko na boki i tył głowy) jeśli nagranie jest w technologii Q sound np. płyty Watersa: Amused to Death i koncertówka In the Flash?
SONY VAIO, MOTU Traveler, Presonus Digimax FS, ADAM A7

Awatar użytkownika
force
Posty: 437
Rejestracja: wtorek 11 maja 2004, 00:00

Re: Wirtualny fryzjer

Post autor: force » środa 17 paź 2007, 11:28

a propos: Czy ktoś wie jak się robi takie nagranie?
SONY VAIO, MOTU Traveler, Presonus Digimax FS, ADAM A7

Awatar użytkownika
szkudlik
Posty: 1732
Rejestracja: czwartek 26 lut 2004, 00:00

Re: Wirtualny fryzjer

Post autor: szkudlik » środa 17 paź 2007, 11:33

...a propos: Czy ktoś wie jak się robi takie nagranie?...
**********************

ustawiasz Dummy Head w zakładzie fryzjerskim i ją strzyżesz żadna wielka filozofia
[addsig]
Ilu realizatorów potrzeba żeby wkręcić żarówkę?

Czterech, jeden wkręca a trzech mówi że by to zrobiło lepiej

ODPOWIEDZ