Pliki 1000 razy mniejsze niż MP3

Preferujemy sytuacje autentyczne. Humor skopiowany z zasobów internetu zupełnie nas nie interesuje.
Awatar użytkownika
kos
Posty: 37
Rejestracja: niedziela 17 lis 2002, 00:00

Pliki 1000 razy mniejsze niż MP3

Post autor: kos » czwartek 03 kwie 2008, 15:12

Nowy format kompresji - pliki 1000 razy mniejsze niż MP3



http://tech.wp.pl/kat


Czy to możliwe ?

pawelq
Posty: 347
Rejestracja: piątek 19 sie 2005, 00:00

Re: Pliki 1000 razy mniejsze niż MP3

Post autor: pawelq » czwartek 03 kwie 2008, 15:24

Czy to możliwe ?...
**********************

Zaczne od ułatwienia innym zycia:
http://tiny.pl/4ntj

Czy możlliwe? Zapewne odpowiedni model fizyczno-akustyczny może dość wiernie zasymulować dźwięk klarnetu, a parametry dadzą się zamknąć w 1 kB. Ale: czy program obliczający ten model tez zmieści się w tym 1 kB? A inne instrumenty? A akustyka pomieszczenia? I wreszcie, w formacie dystrybucyjnym (jak CD czy mp3) chodzi o zapis konkretnego instrumentu, i konkretnego zdarzenia. Ja chcę płytę, na której na klarnecie gra i realizuje swoją wizję muzyczną Thea King czy Anthony Pay, a nie model.

Myslę, że po dopracowaniu modeli mogą one zastąpić instrumenty wirtualne oparte na próbkach, choć nie wiem czy się to opłaci, czy konieczność szczegółowego sparametryzowania każdego instrumentu nie będzie sporo droższa niz nagranie egzemplarza.

Ale jako format dystrybucyjny chyba nie ma to sensu.

Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Pliki 1000 razy mniejsze niż MP3

Post autor: MB » czwartek 03 kwie 2008, 16:06

1000 x mniejsze niż MP3 - powiadają, a jako przykład pokazują kompresję dającą plik zaledwie kilkadziesiąt razy mniejszy niż przeciętne MP3. No cóż, dziennikarze zawsze mieli skłonność do przesady.

Od dawna jest znany format danych mający 1000 razy większą pojemność niż MP3 - to jest format MIDI. Nowe techniki "kompresji" prowadzące do semantycznego opisu dźwięku sprowadzają się tak naprawdę do redukcji informacji do poziomu porównywalnego z MIDI. Pytanie - jaki sens ma wyważanie otwartych drzwi. Moim zdaniem - żaden.

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Pliki 1000 razy mniejsze niż MP3

Post autor: WG » czwartek 03 kwie 2008, 16:08

Wiecie co na ten temat sądzi łyżka

Awatar użytkownika
winnicki
Posty: 374
Rejestracja: czwartek 11 sie 2005, 00:00

Re: Pliki 1000 razy mniejsze niż MP3

Post autor: winnicki » czwartek 03 kwie 2008, 18:29

Podstawowe pytanie, co to ma wspolnego z kompresja?

No i powodzenia, w kompresowaniu Aphex Twina...


sorry, ale 1 kwietnia byl 4 dni temu :)

Awatar użytkownika
winnicki
Posty: 374
Rejestracja: czwartek 11 sie 2005, 00:00

Re: Pliki 1000 razy mniejsze niż MP3

Post autor: winnicki » czwartek 03 kwie 2008, 18:29

prawie ;)

Awatar użytkownika
Pan_Jabu
Posty: 1190
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 00:00

Re: Pliki 1000 razy mniejsze niż MP3

Post autor: Pan_Jabu » czwartek 03 kwie 2008, 19:42

Jak to usłyszałem wczoraj w radiu, to myślałem że to jakiś żart. Goście zachwycają się czymś, co jest de facto połączeniem jakiegoś patentu a'la MIDI (jeżeli to dobrze rozumiem, to faktycznie klasyczne wyważanie otwartych drzwi) z jakimś tajemniczym "symulatorem klarnetu" (a może ci panowie nie słyszeli o wirtualnych instrumentach)... Mówienie że jest to metoda kompresji plików dźwiękowych to jest jakaś bzdura... I jeszcze te dziennikarskie, kompetentne inaczej, zachwyty...

Awatar użytkownika
Pan_Jabu
Posty: 1190
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 00:00

Re: Pliki 1000 razy mniejsze niż MP3

Post autor: Pan_Jabu » czwartek 03 kwie 2008, 19:44

1000 x mniejsze niż MP3 - powiadają, a jako przykład pokazują kompresję dającą plik zaledwie kilkadziesiąt razy mniejszy niż przeciętne MP3. No cóż, dziennikarze zawsze mieli skłonność do przesady.

Zapewne porównali plik z 20-sekundową melodią na klarnecie z plikiem z przeciętnym hitem popowym trwającym 3 minuty i wyszedł im faktor 1000

Awatar użytkownika
ast
Posty: 621
Rejestracja: środa 03 kwie 2002, 00:00

Re: Pliki 1000 razy mniejsze niż MP3

Post autor: ast » czwartek 03 kwie 2008, 20:13

...Jak to usłyszałem wczoraj w radiu, to myślałem że to jakiś żart. Goście zachwycają się czymś, co jest de facto połączeniem jakiegoś patentu a'la MIDI (jeżeli to dobrze rozumiem, to faktycznie klasyczne wyważanie otwartych drzwi) z jakimś tajemniczym "symulatorem klarnetu"
**********************
Mi to się kojarzy z modułami (tymi z trackerów ) , tyle że zamiast dołączonych sampli mamy instrument wirtualny.
Ja jestem tylko zwykłym grajkiem...

Awatar użytkownika
JM
Posty: 831
Rejestracja: sobota 17 lip 2004, 00:00

Re: Pliki 1000 razy mniejsze niż MP3

Post autor: JM » czwartek 03 kwie 2008, 20:48

...Od dawna jest znany format danych mający 1000 razy większą pojemność niż MP3 - to jest format MIDI...
**********************
Porównanie MP3 (jak również innych formatów kompresji) do MIDI jest nieporozumieniem. To tak, jakby ktoś porównał (posłuże się tu przykładami z poczatku techniki audio) jakąś formę zapisu dźwięku (chociażby na wałku woskowym) do np. mechanizmu uderzania w klawisze fortepianu sterowanego taśmą perforowaną.
Natomiast co do tego "wynalazku" to już dawno w celu minimalizowania informacji potrzebnej do transmisji np. ludzkiego głosu wymyślono np. vokoder. Poza tym jest całe mnóstwo programów modelujących i "naśladujących" instrumenty muzyczne w postaci chociażby wtyczek VST, a sterowanych przez MIDI. Lecz nie można tu mówić o ODTWARZANIU jakiegoś dźwięku źródłowego, lecz o TWORZENIU nowego dżwięku. Dlatego żadna z tych technik nie może być zakwalifikowana, jako "format kompresji zapisu dźwięku".

ODPOWIEDZ