Jak zabezpieczyć ślad audio przed nieupoważnionym użyciem?

Preferujemy sytuacje autentyczne. Humor skopiowany z zasobów internetu zupełnie nas nie interesuje.
j.bravo
Posty: 386
Rejestracja: środa 01 wrz 2004, 00:00

Re: Jak zabezpieczyć ślad audio przed nieupoważnionym użyciem?

Post autor: j.bravo » niedziela 06 lis 2005, 13:27

...Jak mam robótki typu aranż - jako demo daje słabe mp3. Zrób tak, że przez np. 15 s materiał gra z dobrą jakością, potem wklej przekonwertowaną mp3 - tego raczej nikt nie użyje. A zasada podstawowa w przypadku wytwórni - przed wysłaniem zgłaszasz materiał do ochrony w ZAiKS.



Jacek...

**********************

A aranż w Polsce jest chroniony?
Jestem przystojny i młody

Awatar użytkownika
oneman
Posty: 523
Rejestracja: środa 01 maja 2002, 00:00

Re: Jak zabezpieczyć ślad audio przed nieupoważnionym użyciem?

Post autor: oneman » niedziela 06 lis 2005, 14:49



Bardzo slusznie. Zadne zabezpieczenia nie sa potrzebne.

Wedle ustawy o prawie autorskim utwor/dzielo podlega ochronie od chwili jego ustalenia, nawet jesliby mial postac nieukonczona. I co najwazniejsze utwor/dzielo podlega ochronie niezaleznie od spelnienia jakichkolwiek formalnosci. Dla tych co nie sa w stanie zrozumiec jezyka ustawy tlumacze, ze nie trzeba niczego nigdzie rejestrowac by miec pelna ochrone prawna tego co sie stworzylo i by czerpac pieniadze z obrotu swoim dzielem/utworem.

Tak samo nie ma potrzeby wstawiania jakis beepow i klikow do utworu. Po pierwsze jest to denerwujace i na miejscu kolesia w wytworni wywalilbym takie demo za okno. Po drugie - jak pisal kolega wyzej - wykorzystanie materialu bez zgody tworcy (bez umowy na pismie!!) byloby nieoplacalne dla wytworni a tym samym zlotym interesem dla Ciebie. Udowodnienie, ze jestes autorem to bulka z maslem a odszkodowanie jakie wowczas moglbys wyciagnac od wytworni byloby zaiste kosmiczne.

BANANE
Posty: 60
Rejestracja: wtorek 04 paź 2005, 00:00

Re: Jak zabezpieczyć ślad audio przed nieupoważnionym użyciem?

Post autor: BANANE » niedziela 06 lis 2005, 15:10

OK, postanowiłem nie ingerować w materiał. Wyślę go w postaci mp3. dzieki za zainteresowanie. pozdrawiam




Awatar użytkownika
JacekH
Posty: 611
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Jak zabezpieczyć ślad audio przed nieupoważnionym użyciem?

Post autor: JacekH » niedziela 06 lis 2005, 16:51

A aranż w Polsce jest chroniony?...

**********************

Nie miałem takiej potrzeby, żeby chronić aranż, ale jest taka możliwość. Pisałem o aranżu w kontekście demonstracji "dzieła", natomiast do wytwórni nie wysyłasz aranżu tylko własną kompozycję i tu chodziło o zgłoszenie jej do ochrony.



Jacek

Awatar użytkownika
oneman
Posty: 523
Rejestracja: środa 01 maja 2002, 00:00

Re: Jak zabezpieczyć ślad audio przed nieupoważnionym użyciem?

Post autor: oneman » niedziela 06 lis 2005, 19:34

...A aranż w Polsce jest chroniony?...

**********************

Nie miałem takiej potrzeby, żeby chronić aranż, ale jest taka możliwość. Pisałem o aranżu w kontekście demonstracji "dzieła", natomiast do wytwórni nie wysyłasz aranżu tylko własną kompozycję i tu chodziło o zgłoszenie jej do ochrony.



Jacek...

********************

Juz mi sie nie chce pisac po raz setny, ze niczego nigdzie nie trzeba zglaszac. Jest to tylko i wylacznie dzialalnosc dobrowolna. Zaden pisarz nie musi zglaszac nikomu ze stworzyl ksiazke, zaden malarz nie rejestruje swoich obrazow w dziwnych urzedach, poeta tez nie zanosi dziel do rejestracji itp. itd. Jak ktos chce to moze zglosic utwor do ZAIKSu ale zgloszenie go tam nie ma zadnego znaczenia jesli idzie o ochrone prawna. Utwor niezgloszony podlega identycznej ochronie prawnej jak utwor zgloszony!!!! - i nie ma od tego wyjatku!!!

Kazdy przejaw dzialalnosci tworczej podlega ochronie z mocy Ustawy o prawie autorskim. Aranz jest takim przejawem bez dwoch zdan.


Awatar użytkownika
Groch
Posty: 437
Rejestracja: piątek 10 gru 2004, 00:00

Re: Jak zabezpieczyć ślad audio przed nieupoważnionym użyciem?

Post autor: Groch » poniedziałek 07 lis 2005, 01:44

... Jak ktos chce to moze zglosic utwor do ZAIKSu ale zgloszenie go tam nie ma zadnego znaczenia jesli idzie o ochrone prawna. Utwor niezgloszony podlega identycznej ochronie prawnej jak utwor zgloszony!!!! - i nie ma od tego wyjatku!!!

Kazdy przejaw dzialalnosci tworczej podlega ochronie z mocy Ustawy o prawie autorskim...

**********************

Potwierdzam. Dzwoniłem kiedyś (może nie cały rok temu) do ZAIKS'u i też takie informacje otrzymałem. ZAIKS jest tylko od rozdzielania tantiem.

Awatar użytkownika
Piotr31
Posty: 73
Rejestracja: wtorek 21 gru 2004, 00:00

Re: Jak zabezpieczyć ślad audio przed nieupoważnionym użyciem?

Post autor: Piotr31 » poniedziałek 07 lis 2005, 07:38

Pozdrawiam Tarnów.
Jestem początkującym muzykiem amatorem, mam 34 lata

pawello
Posty: 968
Rejestracja: piątek 02 maja 2003, 00:00
Lokalizacja: Polska

Re: Jak zabezpieczyć ślad audio przed nieupoważnionym użyciem?

Post autor: pawello » poniedziałek 07 lis 2005, 12:19

trzech tarnowian? o jak milo.. pozdrawiam..
[addsig]
pozdrawiam.

Awatar użytkownika
fabian
Posty: 323
Rejestracja: środa 25 maja 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Jak zabezpieczyć ślad audio przed nieupoważnionym użyciem?

Post autor: fabian » poniedziałek 07 lis 2005, 14:40

bardzo czesta praktyka jest zastosowanie co jakis czas (1min) textu oznajmiajacego np. to jest demo czyjestam utwor taki i taki..



jednak jesli to ja odsluchiwalbym dema w wytworni i uslyszalbym cos w tym stylu, napewno by mi sie to nie spodobalo..
the Sun Personality

Awatar użytkownika
Groch
Posty: 437
Rejestracja: piątek 10 gru 2004, 00:00

Re: Jak zabezpieczyć ślad audio przed nieupoważnionym użyciem?

Post autor: Groch » poniedziałek 07 lis 2005, 21:32

jednak jesli to ja odsluchiwalbym dema w wytworni i uslyszalbym cos w tym stylu, napewno by mi sie to nie spodobalo.. ...

**********************

Estetycznie, czy czułbyś się urażony, że ktoś podejrzewa Cię o przestępstwo??



Nie rozumiem, dlaczego takie wstawki mają mieć znacznie w takim przypadku? Jeżeli któś się zna na muzyce, nie przeszkodzą mu w rozpoznaniu wartości utworu. Czy się mylę?

ODPOWIEDZ