Sample bez licencji

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Sample bez licencji

Post autor: Arkana_Flow » piątek 21 lis 2014, 15:13

Witam, 


Wiem, że ten temat był już tutaj wałkowany, jednak myślę, że mam dosyć specyficzne pytania i może troszkę też szukam rady w stylu 'co z tym zrobić?'


Przeczytałem wiele artykułów na temat samplowania (będę używał tego terminu, mimo tego, że oryginalnie oznacza coś innego, ale czasy się zmieniają i na ten czas to najlepsze słowo jakie jest na określenie cięcia, kopiowania i tworzenia nowej jakości z próbek dźwiękowych, ponadto jest w użyciu przez wielu producentów, zwłaszcza tych którzy kochają stacje roboczą MPC, więc moim zdaniem jest jak najbardziej profesjonalne), przeczytałem też książkę o biznesie muzycznym p. Gałuszki, a także parę książek angielskojęzycznych, ale dalej nie mam pewności co do pewnych spraw. A także osobiście nie wiem co robić dalej..


Sprawa wygląda tak, że nagromadziłem pokaźną bibliotekę sampli przez lata. Nie jestem w stanie dojść do tego skąd pochodzą pojedyńcze próbki, ponieważ część sampli kupowałem dawno temu, ale jestem pewien, że są to próbki 'ukradzione'. Bez licencji.


Nie było problemu do kiedy nagrywałem tzw. nielegale, ale teraz mając pewne poważne projekty w głowie przymierzam się do tego, aby móc zarabiać na swojej muzyce. I tutaj następująca sprawa.. Jestem użytkownikiem AKAI MPC, i pomimo tego, że miałem styczność z różnymi VSTi a także dogrywałem instrumenty do swoich kawałków, korzystam z potężnych DAW to i tak jednak nic nie jest w stanie mi zastąpić eMPeCetki.. Nie chcę tego zmieniać, ponieważ praca na MPC w odróżnieniu do pracy w środowisku DAW daję mi wiele frajdy i przyjemności! Później i tak wszystko ląduje do Cubase'a, ale pierwsze szkielety powstają na MPC i to daję mi wiele satysfakcji.


Do tego tworzę bardzo koncepcyjny album i mam wiele sampli, brzmień, które idealnie pasują do tego co robię.. (przez lata je selekcjonowałem) a MPC to idealne narzędzie, jeśli chodzi o wykorzystywanie sampli .. no i teraz w świetle prawa, jeśli użyję tych sampli to firmy, które przedstawiają interesy muzyków, których sampli użyłem mogą zapukać do moich drzwi..


 


I teraz moje pytania:


1. Jaka jest realność tego, że ktoś upomni się o jakieś zadośćuczynienie, gdy usłyszy swój sampel? Jak działają przedstawiciele artystów w takich przypadkach?? Czy wydając muzykę dla polskich słuchaczy, mogę być również ścigany za samplowanie zagranicznych utworów? Jakiej wielkości są kary? Wiem, że wielu artystów korzystało z cudzych sampli i nie mieli nieprzyjemności z tego powodu.. Może chodzi o status samego artysty?? Kontrakty z Majorsami?


Ja swoją muzykę chcę wydawać sam, sprzedając ją prawodpodobnie w formie elektronicznej na bandcampie, lub zakłając własny sklep internetowy.


2. Jak wpływa korzystanie z nielicencjonowanych sampli na proces rejestracji utworów w Zaiks? Ile kosztuję opisanie utworu?


3. Legalnie mogę korzystać z sampli utworów, które mają 70+ lat, tak? Czy vinyle z taką muzyką są gdziekolwiek dostępne?


4. Czy mogę ubiegać się o pozwolenie na wykorzystanie sampla (jeśli będę wiedział skąd pochodzi) do celów komercyjnych? Jak to zrobić? Jakie są koszta?


Coraz poważniej zastanawiam się nad tym czy nie zacząć inwestować pieniędzy w jakieś sample pack'i z licencją, samplować płyt sprzed 70lat (jeśli takowe istnieją) i zacząć zapraszać muzyków do studia, aby budować własne kolekcje sampli..


Napewno tak zrobię w przyszłości, ale zrobienie tego teraz niweczy moje plany na moje projekty, które mam w głowie...         To jakaś strata dodatkowego roku, dwóch.. Więc co.. swój życiowy projekt wydać jako nielegal i nie móc czerpać z niego żadnych profitów w przyszłości?? to śmieszne..


Jest jeszcze jedna opcja, z której nie chciałbym korzystać jednak, jedynie w ostateczności.. Na swojej stronie zamieścić, opcje donacji, i ten kto da donacje otrzyma jako podziękowanie płytę CD lub pliki z albumem do ściągnięcia.. to trochę ominięcie prawa.. ale to nie dystrybucja pełną parą!


Pomóżcie koledzy, mam straszną rozterkę. Nie chcę nic robić na Jana, aby nie obudzić się któregoś dnia z ręką nocniku..


Firmy fonograficzne i to chorę prawo patentowe potrafią zniszczyć ludzi.

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: Sample bez licencji

Post autor: Arkana_Flow » piątek 21 lis 2014, 21:54

Właśnie był u mnie znajomy Dj i przypomniał mi ciekawą rzecz, którą dawno temu słyszałem, otóż obiło mi się o uszy, że można wykorzystywać legalnie w swoich utworach próbkę motywu muzycznego o ile nie trwa on dłużej niż określoną ilość czasu.. nie pamiętam jaki to był czas..


Słyszeliście o tym??


I jak to wygląda, gdy z jednego długiego sampla tworzę szesnaście 2-sekundowych próbek, które po aranżacji tworzą pełną sekwencje, w której kolejność wyzwalania się poszczególnych próbek a także groove nie mają się wogóle do wersji oryginalnej, ale ta cała nowa sekwencja przekracza dozwolony czas wykorzystania sampla?

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: Sample bez licencji

Post autor: acoto » sobota 22 lis 2014, 09:12

zacznij czytać magazyn na którego witrynie jesteś. W jednym z ostatnich numerów ( o ile nie ostatnim) jest artykuł o prawnych aspektach samplingu.



Poza tym ,to o czym piszesz nie jest czymś innym o czym nie byłoby napisane ,nawet na tym forum.



Jedynie ty masz dylemat, że za sample trzeba zapłacić oraz " czy mnie złapią jeśli ukradnę  ?" .


Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: Sample bez licencji

Post autor: Arkana_Flow » sobota 22 lis 2014, 20:32

...
zacznij czytać magazyn na którego witrynie jesteś. W jednym z ostatnich numerów ( o ile nie ostatnim) jest artykuł o prawnych aspektach samplingu.

Poza tym ,to o czym piszesz nie jest czymś innym o czym nie byłoby napisane ,nawet na tym forum.

Jedynie ty masz dylemat, że za sample trzeba zapłacić oraz " czy mnie złapią jeśli ukradnę  ?" .
...
 






Super, nie skończyłem czytać tego numeru, więc nie wiedziałem, że ten artykuł tam jest!

Właśnie go przeczytałem.. Wszystko to wydaję się być takie "intuicyjne"

Artykuł jest wielkim powtórzeniem tego z 2005 roku..

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

Awatar użytkownika
tadtadtad12
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 00:00

Re: Sample bez licencji

Post autor: tadtadtad12 » środa 29 wrz 2021, 21:33

Witajcie
Czy ktoś może zobaczyć, czy licencja z roczników:
EiS-Plus-Syntezatory-DVD
EiS 2015.09
EiS 2016.10
EiS 2018.12

jest taka sama, jak na poniższym obrazku, że można wykorzystywać sample w celach komercyjnych i niekomercyjnych w utworach, ale nie mogą być wykorzystane, jako osobno do bibliotek dźwięków??

Proszę o rzetelną pomoc, tych, co są pewni na 1000% !

Obrazek
Załączniki
1.jpg
1.jpg (95.74 KiB) Przejrzano 7944 razy
Ostatnio zmieniony środa 29 wrz 2021, 21:39 przez tadtadtad12, łącznie zmieniany 1 raz.
Interesują mnie dziedziny MUZYKA, PSYCHOLOGIA i DZIEWCZYNY ;-)

Awatar użytkownika
tadtadtad12
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 00:00

Re: Sample bez licencji

Post autor: tadtadtad12 » środa 29 wrz 2021, 21:34

W EiS-Plus-Syntezatory-DVD był plik z taką treścią:

All of the sounds, samples and loops contained within this disc are licensed to you, not sold to you. All rights not expressly granted to the user are reserved. Only the original purchaser of this sample pack has a legal right to use these sounds, samples and loops within their own ‘original’ music compositions.

The content can be used for both commercial and non-commercial use. However, it may not be used in the creation of any competitive product, such as a Sample Pack, Sample CD, Sample DVD, Virtual Instrument, Expansion Pack, or any other collection of sound or loop elements in any format.

These sounds, samples and loops may not be used isolated. They must be used within the context of a musical piece mixed with additional parts. You may not re-sell this collection or pass it on to a third party as this license is non-transferable.
All copying, lending, duplicating, re-selling, renting, uploading, file sharing or unauthorized trading of this content (or any part of this content) is prohibited by international copyright law.
Interesują mnie dziedziny MUZYKA, PSYCHOLOGIA i DZIEWCZYNY ;-)

ODPOWIEDZ