Śpiewnik - teksty a prawo

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Edward
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 29 sie 2006, 00:00

Śpiewnik - teksty a prawo

Post autor: Edward » środa 30 sie 2006, 20:08

Czy aby wydrukować tekst w śpiewniku trzeba mieć zgodę autora? Pytam tylko o teksty, ewentualnie z akordami gitarowymi, nie o nuty. Pytałem w ZAIKSIE. Powiedzieli, że oni w tym nie pośredniczą i należy sobie radzić samemu.

Awatar użytkownika
Gajdzin
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:00

Re: Śpiewnik - teksty a prawo

Post autor: Gajdzin » czwartek 31 sie 2006, 13:58

...Czy aby wydrukować tekst w śpiewniku trzeba mieć zgodę autora? Pytam tylko o teksty, ewentualnie z akordami gitarowymi, nie o nuty. Pytałem w ZAIKSIE. Powiedzieli, że oni w tym nie pośredniczą i należy sobie radzić samemu....
**********************
Nie wiem, ale mam nadzieję że nie można... Bo to tak jakby ktoś wziął jedno z moich opowiadań i opublikował w zbiorze z opowiadaniami różnych autorów, nie płacąc mi ani grosza...

Marcin Bruczkowski
www.marcin.bruczkowski.com
Wszystko o mnie na mojej stronie internetowej: www.marcin.bruczkowski.com

Edward
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 29 sie 2006, 00:00

Re: Śpiewnik - teksty a prawo

Post autor: Edward » czwartek 31 sie 2006, 14:22

Niezupełnie. Wydanie Twojego opowiadania w zbiorze to tak jak wydanie utworu muzycznego na składance. Nikt nie ma wątpliwości, że trzeba mieć zgodę lub zapłacić za to. Jednak wydrukowanie samego tekstu piosenki to inna bajka, chociaż oczywiście tekst stanowi część utworu. Dla wielu osób sam tekst jest bezwartościowy, bo interesuje ich tylko muzyka na płycie.

A co w przypadku gdy autor jest nieznany, bo to jest np. popularna piosenka często śpiewana przy ogniskach?

ODPOWIEDZ