Współautorstwo

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
MikeHell
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 15 mar 2007, 00:00

Współautorstwo

Post autor: MikeHell » czwartek 15 mar 2007, 09:36

Witam wszystkich! to mój pierwszy post na tym wspaniałym forum.

Skomponowałem razem z włoskim wokalista kilka utworów na jego solowy album, który będzie wydany w lipcu tego roku przez jedna z większych międzynarodowych wytworni specjalizujących sie w muzyce rockowej. Podczas miksowania calości musimy zając się kwestiami prawnymi naszych utworów. Zostałem we Włoszech poinformowany ze muszę być członkiem jakiejś polskiej organizacji aby moc być wpisanym jako współkompozytor piosenek, które będą tam rejestrowane. z kim mam sie kontaktować? czy to powinien być ZAiKS? ja nie bede przedstawiał zapisu nutowego, zrobi to współautor we Włoszech. ja tylko muszę być "gdzieś" zarejestrowany aby wszystkie tantiema mi należne spływały legalną droga.

Uprzejmie proszę o pomoc i ewentualne porady. pozdrawiam

MikeHell

Ja-cek
Posty: 304
Rejestracja: piątek 28 lut 2003, 00:00

Re: Współautorstwo

Post autor: Ja-cek » czwartek 15 mar 2007, 13:19

Tak na prawdę to nie masz obowiązku być zarejstrowany gdziekolwiek i powidzieli Ci to tylko dla tego, że tak im jest łatwiej. Tantiemy przysługują Ci niezależnie od przynależności do jakiejkolwiek organizacji.
ZAiKS jest największą, ale nie jedyną organizacją zbiorowego zarządzania praw i jako taka ma dość szerokie kontakty, więc być może ułatwi to rozliczenie z włoskimi organizacjami, choć na szybkie działanie nie licz (czekam już rok na kasę), ale - nie zostaniesz członkiem bez zarejstrowania utworów. Sugeruje jednak dogadanie sie konkretnie z włoska stroną.
www.surogat.pl

Newman
Posty: 136
Rejestracja: piątek 23 cze 2006, 00:00

Re: Współautorstwo

Post autor: Newman » czwartek 15 mar 2007, 14:13

...Tak na prawdę to nie masz obowiązku być zarejstrowany gdziekolwiek i powidzieli Ci to tylko dla tego, że tak im jest łatwiej. Tantiemy przysługują Ci niezależnie od przynależności do jakiejkolwiek organizacji.
ZAiKS jest największą, ale nie jedyną organizacją zbiorowego zarządzania praw i jako taka ma dość szerokie kontakty, więc być może ułatwi to rozliczenie z włoskimi organizacjami, choć na szybkie działanie nie licz (czekam już rok na kasę), ale - nie zostaniesz członkiem bez zarejstrowania utworów. Sugeruje jednak dogadanie sie konkretnie z włoska stroną....
**********************
Kolega ma rację.
Jest to czyste wygodnictwo Włochów.
W związku z podpisanymi umowami międzynarodowymi Zaiks posredniczy w wypłacaniu tantiem takze dla autorów zagranicznych i tak jak w Twoim przypadku vice versa. Oni Tobie poprzez Zaiks.

Druga sprawa że utwory słowno-muzyczne muszą być zgłoszone (w przypadku podjęcia decyzji o zgłoszeniu) zarówno przez autora muzyki jak i słów.

Nie wiem w jakich stosunkach jesteś z wydawcami ale decyzja lezy w Twoich rekach ponieważ nikt nie może Cie zmusić do zgłoszenia utworu pod ochronę.
Chyba że juz wcześniej zgłaszałeś utwory w Zaiksie i stosowny "cyrograf" podpisałeś.
Specjalista ds Prawa Własności Intelektualnej.

ODPOWIEDZ