Ochrona utworu, przy współpracy z solistą

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
MusicCorp
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 08 lis 2007, 00:00

Ochrona utworu, przy współpracy z solistą

Post autor: MusicCorp » czwartek 08 lis 2007, 09:57

Dzień dobry wszystkim.
Stoję przed następującym problemem: skomponowałem i nagrałem kilka utworów, do których ułożyłem również linie melodyczne (wokal) oraz napisałem teksty.
W tym momencie szukam wokalisty(stki) tylko i wyłącznie osoby po to, by zaśpiewał lub zaśpiewała, do tychże utworów, w oparciu o gotowe linie melodyczne i gotowe teksty.
Wcześniej jednak chciałbym zastrzec utwory tak, aby nie było takiej sytuacji, że w którymś momencie osoba, która miała śpiewać do moich utworów zabierze mi pomysły na utwory i będzie reklamować je jako swoje.
Jak zatem powinienem postąpić w tym przypadku? Gdzie i jak zgłosić się po prawną ochronę moich utworów?
Bardzo dziękuję Wam za pomoc!

Awatar użytkownika
BarteQ
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 30 lis 2006, 00:00

Re: Ochrona utworu, przy współpracy z solistą

Post autor: BarteQ » czwartek 08 lis 2007, 10:01

...Dzień dobry wszystkim.
Stoję przed następującym problemem: skomponowałem i nagrałem kilka utworów, do których ułożyłem również linie melodyczne (wokal) oraz napisałem teksty.
W tym momencie szukam wokalisty(stki) tylko i wyłącznie osoby po to, by zaśpiewał lub zaśpiewała, do tychże utworów, w oparciu o gotowe linie melodyczne i gotowe teksty.
Wcześniej jednak chciałbym zastrzec utwory tak, aby nie było takiej sytuacji, że w którymś momencie osoba, która miała śpiewać do moich utworów zabierze mi pomysły na utwory i będzie reklamować je jako swoje.
Jak zatem powinienem postąpić w tym przypadku? Gdzie i jak zgłosić się po prawną ochronę moich utworów?
Bardzo dziękuję Wam za pomoc!
...
**********************
ZAiKS
Napisz prymki swoich utworów i zarejestruj w ZAiksie - to najprostszy sposób ochrony swoich praw.

Przeszukaj forum - było o tym dużo.

gościu
Posty: 37
Rejestracja: sobota 30 cze 2007, 00:00

Re: Ochrona utworu, przy współpracy z solistą

Post autor: gościu » czwartek 08 lis 2007, 10:25

**********************
ZAiKS
Napisz prymki swoich utworów i zarejestruj w ZAiksie - to najprostszy sposób ochrony swoich praw.

Przeszukaj forum - było o tym dużo....
**********************
Jak nie rejestrowałeś jeszcze nic w zaiksie to ci mogę pomóc. Piszę od kilku lat prymki i fortepianówki. Napisz do mnie na maila to pogadamy: multiadam@vp.pl. A przy okazji nie tak łatwo jest ukraść utwory, więc się nie łam. Rejestruje się utwory najczęściej wtedy, gdy będą gdzieś emitowane np. w tv, lub grasz dużo koncertów i organizatorzy wpisują cię na listę zaiksów.

Pozdro
Gram, śpiewam, nagrywam i robię jako producent...

Newman
Posty: 136
Rejestracja: piątek 23 cze 2006, 00:00

Re: Ochrona utworu, przy współpracy z solistą

Post autor: Newman » czwartek 08 lis 2007, 11:40

Temat już był kiedyś omawiany tutaj na forum.
Tak więc jeszcze raz:

Po pierwsze - nie musisz nic zgłaszać do zaiksu jeżeli nie chcesz (oczywiście pod warunkiem że nie ciąży na Tobie taki obowiązek wynikający z wcześniej podpisanych odpowiednich umów z tą organizacją). I nie ma tu znaczenia czy występujesz na koncertach czy tez utwory te są nadawane w tv lub radio! (z tych dwóch ostatnich źródeł i tak jest płacony zaiks ale nie wpływa to na Twój obowiązek rejestracji)

Po drugie - żaden sposób nie jest stuprocentowy jeżeli chodzi o ochronę. Możesz jednak ryzyko zminimalizować. Przed pierwszym udostępnieniem komukolwiek swojej twórczości masz dwie możliwości zabezpieczenia swoich utworów:

metoda 1 (partyzancka) - wysyłasz do siebie (na swój adres) listem poleconym utwory w taki sposób żeby można było je ustalić tzn. albo w formie nutek albo w formie jakiegoś artystycznego wykonania czyli na płycie. Listu takiego oczywiście nie otwierasz. Leży jako dowód.

metoda 2 (cywilizowana) - udajesz się ze swoimi utworami niezwłocznie do notariusza który poświadcza datą. Tak więc oznaczac to będzie że danego dnia utwory były w Twoim posiadaniu. W takiej sytuacji "złodziej" będzie musiał udowodnić że miał te utwory wcześniej. Oczywiście jeżeli nie miał nikt styczności z Twoimi utworami przed wizytą u notariusza nie będzie tez możliwości wykazania autorstwa przez "złodzieja". Mega dowód! Nie wiem jakie sa stawki ale z tego słyszałem nie jest to jakaś olbrzymia kwota (posługują się ustanowionymi z góry tabelami)

Obie metody oczywiście można połączyć. Np. skoro wybierasz sie do notariusza za tydzień to juz dzisiaj sobie wyślę list polecony, zawsze to coś.
Rejstracja w zaiksie oczywiście tez pomaga ale pamiętać należy że rejestracja w tej organizacji ABSOLUTNIE NIE PRZESĄDZA O AUTORSTWIE UTWORU!. Tzn jeżeli ktoś zgłosi utwór do zaiks to wcale nie oznacza że za jakiś czas wyjdzie na jaw że był to plagiat.
Dla uczciwych twórców jest to niewątpliwie też jakieś potwierdzenie daty jednak zgłoszenie utworu do zaiks wiąże się sie z konsekwencjami z tym związanymi.

Specjalista ds Prawa Własności Intelektualnej.

Ja-cek
Posty: 304
Rejestracja: piątek 28 lut 2003, 00:00

Re: Ochrona utworu, przy współpracy z solistą

Post autor: Ja-cek » czwartek 08 lis 2007, 14:49

Powiem więcej: nie zarejstrujesz tego utworu w ZAiKSie dopóki nie został opublikowany, więc nie tędy droga.

A prawa autorskie, jak już wsopmniano nie raz, przysługują niezależnie od jakichkolwiek formalności. Wystarczy móc udowodnić, że jest się autorem przy ewentualnym sporze.
www.surogat.pl

Newman
Posty: 136
Rejestracja: piątek 23 cze 2006, 00:00

Re: Ochrona utworu, przy współpracy z solistą

Post autor: Newman » piątek 09 lis 2007, 09:35

...Powiem więcej: nie zarejstrujesz tego utworu w ZAiKSie dopóki nie został opublikowany, więc nie tędy droga.

A prawa autorskie, jak już wsopmniano nie raz, przysługują niezależnie od jakichkolwiek formalności. Wystarczy móc udowodnić, że jest się autorem przy ewentualnym sporze....
**********************
Chwila, chwila... Utwór musi być ustalony czyli musi mieć taką formę żeby mozna się było z nim zapoznać (to na podstawie art 1.3 ustawy). I od tego momentu przysługuje mu ochrona.
W przypadku Zaiks warunek publikacji nie jest wymagany bo utwór opublikowany to utwór, który za zezwoleniem twórcy został zwielokrotniony i którego egzemplarze zostały udostępnione publicznie; Nie trzeba więc tworzyć egzemplarzy utworu żeby go zgłosić do Zaiks.
Specjalista ds Prawa Własności Intelektualnej.

ODPOWIEDZ