Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
plajer
Posty: 22
Rejestracja: sobota 22 lip 2006, 00:00

Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: plajer » piątek 15 lut 2008, 18:31

Witam, mam problem, na który nie uzyskałem odpowiedzi dzwoniąc do zaiksu, nie znalazłem też konkretnych informacji w necie.
Otóż, znam nutki, ale nie wiem, jak rozpisać utowry

plajer
Posty: 22
Rejestracja: sobota 22 lip 2006, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: plajer » piątek 15 lut 2008, 18:39

:// enter się nacisnął kiedy chciałem poprawić temat ;//

Chodzi o to, by zarejestrować je w zaiksie.
Są to utwory poprockowe wokalno-instrumentalne, z instrumentów są bas, perkusja, klawisze, gitary, czasem kilka gitar. Wiem, że może być to w formie 'fortepianówki' lub całej partytury. Czy w partyturze wszystko musi być dokładnie zapisane? każda z gitar np? perkusja? czy trzeba cały utwór pisać, czy można zaznaczyć powtórki, jeśli linia wokalu nieznacznie zmienia się w kolejnych zwrotkach?
z góry dziękuję za odpowiedź

Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: Akton » piątek 15 lut 2008, 19:30

...:// enter się nacisnął kiedy chciałem poprawić temat ;//

Chodzi o to, by zarejestrować je w zaiksie.
Są to utwory poprockowe wokalno-instrumentalne, z instrumentów są bas, perkusja, klawisze, gitary, czasem kilka gitar. Wiem, że może być to w formie 'fortepianówki' lub całej partytury. Czy w partyturze wszystko musi być dokładnie zapisane? każda z gitar np? perkusja? czy trzeba cały utwór pisać, czy można zaznaczyć powtórki, jeśli linia wokalu nieznacznie zmienia się w kolejnych zwrotkach?
z góry dziękuję za odpowiedź...
**********************
Partytura dotyczy utworów z gatunku muzyki tej troszkę poważniejszej :) Utwór rockowy zapisujesz na głos z fortepianem - jak najbardziej uproszczony zapis, ale oddający jego charakter - z oznaczeniem tempa, czasu trwania itd. Możesz zgłosić jako łączny lub rozłączny. Rozpis gitar jest bez sensu, bo nie rejestrujesz aranżacji, tylko kompozycję i oczywiście tekst, o ile jest to utwór wokalno-instrumentalny.
NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

plajer
Posty: 22
Rejestracja: sobota 22 lip 2006, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: plajer » wtorek 26 lut 2008, 14:49

Znalazłem na stronach zaiksu jakąś instrukcję, parę rzeczy się rozjaśniło. Piszesz, że nie warto rozpisywać gitar, nie wiem jednak co byłoby dla mnie prostsze, :/ ponieważ nie wiem dokładnie jak zrobić wyciąg fortepianowy:
1.W lewej ręce wystarczy tylko gitara basowa? Coś można zrobić gdy przez prawie cały utwór powtarza się 8 taktów basu?
2. Czy przenieść oktawę w górę dźwięki basu i gitary? Tak myślę, że mimo iż nie rozpisuję dokładnie wszystkich gitar, to kiedy rozpisuję akordy, to powinny być dokładnie dźwięki akordu napisane?
a kiedy rozpisuje akord, to może zabraknąć miejsca, albo palców pianiście na jakąś kluczową melodię np którą grają klawisze teraz w utworze

proszę o pomoc, z góry dziękuję

Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: Akton » wtorek 26 lut 2008, 15:16

...Znalazłem na stronach zaiksu jakąś instrukcję, parę rzeczy się rozjaśniło. Piszesz, że nie warto rozpisywać gitar, nie wiem jednak co byłoby dla mnie prostsze, :/ ponieważ nie wiem dokładnie jak zrobić wyciąg fortepianowy:
1.W lewej ręce wystarczy tylko gitara basowa? Coś można zrobić gdy przez prawie cały utwór powtarza się 8 taktów basu?
2. Czy przenieść oktawę w górę dźwięki basu i gitary? Tak myślę, że mimo iż nie rozpisuję dokładnie wszystkich gitar, to kiedy rozpisuję akordy, to powinny być dokładnie dźwięki akordu napisane?
a kiedy rozpisuje akord, to może zabraknąć miejsca, albo palców pianiście na jakąś kluczową melodię np którą grają klawisze teraz w utworze

proszę o pomoc, z góry dziękuję ...
**********************
Lewa ręka to partia basu. Proponuję nie dwoić oktaw. Rozpiętość basu powinieneś zawrzeć między mniej więcej 3 dolnymi liniami - w zupełności wystarczy. Nie pisz na dodanych dolnych, bo po co aż tak nisko? Prawa ręka nie musi grać linii melodycznej, bo po to masz 1-szą pięciolinię (w ogóle piszesz na 3 - 1 linia melodyczna, 2 i 3 fortepian).
Harmonia zawarta w akordach jest ważna, bo stanowi integralną część kompozycji. Nie musisz za każdym razem ładować wszystkich dźwięków, ale pamiętaj, że tutaj najważniejsza jest tercja, która określa rodzaj akordu (np. dur czy moll). Prymę zazwyczaj grasz lewą ręką, więc w prawej nie jest najistotniejsza.
Motyw "kluczowy" - w tym momencie zapisz melodykę, którą grasz i odpuść sobie akord. Wystarczy, że lewa ręka zagra jakiś kontrapunkt jednoznacznie określający harmonię.
PS. Zapis fortepianowy nie jest najprostszą sprawą. Może zapłacić komuś, kto wie, jak to zrobić i nie martwić się tym wszystkim?
PS nr 2. Im prostszy zapis, tym lepiej. Po co męczyć pianistów w ZAiKS-ie?
NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

plajer
Posty: 22
Rejestracja: sobota 22 lip 2006, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: plajer » wtorek 26 lut 2008, 18:30

Linię basu właśnie pisałem na dodanych dolnych, bo właśnie w tej oktawie brzmi na prawdę. Czy nie jest to aż tak istotne w jakiej oktawie brzmi? Można pisać wyżej, by było wygodniej na pianie? No właśnie, bo wtedy(jakby było nisko) jakbym w czasie "kluczowej melodyjki" ;) klawiszy przeniósł akordy gitary do lewej ręki, to byłoby za szeroko, nie do zagrania na pianie. Chociaż właśnie też się zastanawiam nad wysokością dźwięków akordów gitary:pisać brzmiące, czy oktawę wyżej, tak żeby nie trzeba było dodawać kilku dolnych linii w kluczu wiolinowym w prawej ręce(git i git bas zapisuje się przecież normalnie oktawę wyżej niż brzmią, 1 struna e w git to e razkreślne dopiero). Czy wobec tego pisać akordy raz np oktawę wyżej, a w czasie melodii ważnej napisać tak jak brzmią?
dzięki za odpowiedzi myślę, że to są kluczowe sprawy dla mnie, jak już to będę wiedział, to ruszy wszystko

senjin
Posty: 405
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: senjin » wtorek 26 lut 2008, 21:21

A czy trzeba rozpisysywać harmonię? Nie wystarczyłaby tzw. prymka, to znaczy melodia + nazwy akordów? Przecież to na dobrą sprawę to samo, a nawet łatwiej przeczytać?

Awatar użytkownika
endrio
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 26 lut 2008, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: endrio » wtorek 26 lut 2008, 22:17

...Linię basu właśnie pisałem na dodanych dolnych, bo właśnie w tej oktawie brzmi na prawdę.
**********************
Bas to chyba piszemy wkluczu basowym.

Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: Akton » środa 27 lut 2008, 08:36

...A czy trzeba rozpisysywać harmonię? Nie wystarczyłaby tzw. prymka, to znaczy melodia + nazwy akordów? Przecież to na dobrą sprawę to samo, a nawet łatwiej przeczytać?
...
**********************
Jest taki wymóg, więc sprawa nie podlega dyskusji. A czy łatwiej przeczytać? To zależy, kto czyta
NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

plajer
Posty: 22
Rejestracja: sobota 22 lip 2006, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: plajer » środa 27 lut 2008, 13:25

......Linię basu właśnie pisałem na dodanych dolnych, bo właśnie w tej oktawie brzmi na prawdę.
**********************
Bas to chyba piszemy wkluczu basowym....
**********************

W basowym na dodanych dolnych pisałem.

No to chyba poprzenoszę o oktawy, na fortepianie będzie brzmiało może podobnie w miarę do oryginału(bo w sumie o to chyba najbardziej chodzi?). Oktawa będzie ta, która pasuje do zagrania na pianie
thx, pozdr

ODPOWIEDZ