Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
endrio
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 26 lut 2008, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: endrio » środa 27 lut 2008, 15:27

.........Linię basu właśnie pisałem na dodanych dolnych, bo właśnie w tej oktawie brzmi na prawdę.
**********************
Bas to chyba piszemy wkluczu basowym....
**********************

W basowym na dodanych dolnych pisałem.

No to chyba poprzenoszę o oktawy, na fortepianie będzie brzmiało może podobnie w miarę do oryginału(bo w sumie o to chyba najbardziej chodzi?). Oktawa będzie ta, która pasuje do zagrania na pianie
thx, pozdr...
**********************
Przenieś wyżej ten bas. Po to jest klucz basowy żeby pisać na pięciolini a nie pod nią. No chyba, że jest taka potrzeba ale w tym wypadku nie sądzę.

Awatar użytkownika
skibas
Posty: 133
Rejestracja: poniedziałek 09 paź 2006, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: skibas » środa 27 lut 2008, 22:33

............Linię basu właśnie pisałem na dodanych dolnych, bo właśnie w tej oktawie brzmi na prawdę.
**********************
Bas to chyba piszemy wkluczu basowym....
**********************

W basowym na dodanych dolnych pisałem.

No to chyba poprzenoszę o oktawy, na fortepianie będzie brzmiało może podobnie w miarę do oryginału(bo w sumie o to chyba najbardziej chodzi?). Oktawa będzie ta, która pasuje do zagrania na pianie
thx, pozdr...
**********************
Przenieś wyżej ten bas. Po to jest klucz basowy żeby pisać na pięciolini a nie pod nią. No chyba, że jest taka potrzeba ale w tym wypadku nie sądzę....
**********************
ale przecież są takie specjalne znaczki do takiej notacji, tylko nie pamiętam teraz który to był dokładnie (coś w rodzaju "8va")
pozdrawiam
[URL]www.orkiestrazegluga.pl[/URL] | [URL]www.dzwiek.org[/URL]

Awatar użytkownika
skibas
Posty: 133
Rejestracja: poniedziałek 09 paź 2006, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: skibas » środa 27 lut 2008, 22:50


**********************
ale przecież są takie specjalne znaczki do takiej notacji, tylko nie pamiętam teraz który to był dokładnie (coś w rodzaju "8va")
pozdrawiam...
**********************
8va to jest o oktawę wyżej, ma być 8vb klik
[addsig]
[URL]www.orkiestrazegluga.pl[/URL] | [URL]www.dzwiek.org[/URL]

plajer
Posty: 22
Rejestracja: sobota 22 lip 2006, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: plajer » czwartek 28 lut 2008, 00:56

...
**********************
ale przecież są takie specjalne znaczki do takiej notacji, tylko nie pamiętam teraz który to był dokładnie (coś w rodzaju "8va")
pozdrawiam...
**********************
8va to jest o oktawę wyżej, ma być 8vb klik
...
**********************
tak, ale... żeby jakiś biedny pianista nie musiał grać basu... nosem na przykład ;)
W sumie z tym jakoś daje rade na razie, jakoś się układa bas z akordami w lewej jak ta 'melodyjka' jest w prawej ręce, kiedy bas przeniosłem oktawę wyżej. trochę frapują mnie jeszcze powtórki, zwrotki czasem różnie się składają, np inna ilość linijek jest. Trzeba pomyśleć, czy da się jakoś sensownie zapisać powtórki.

richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: richtig » piątek 05 sie 2011, 21:19

Witam
Odkopuję temat gdyż bardzo mi się przydał, a mam jeszcze kilka wątpliwości, których wyjaśnienie mogłoby wznieść tenże temat na wyżyny pomocności ;)

1) Jak sensownie zapisać melorecytację? Zazwyczaj tego typu wokalizy są na jednym dźwięku, wiec zapis nie stanowi problemu, mam jednak do rozpisania piosenkę w której wokalista melorecytuje celowo jeżdżąc wysokością dźwięku uwypuklając intonację, akcenty itd. Czy zapisać sam rytm, tak jak zapisuje się instrumenty perkusyjne?

2) Czy w fortepianówce do ZAIKSU musi być totalnie cała kompozycja, czy starczą główne jej elementy, czyli np 2 zwrotki i 2 refreny, z pominięciem wszystkich mało dla charakteru kawałka znaczących wstawek? Mówię o piosence pop-rockowej.

3) Jak zapisać fragmenty gdzie jest np. solówka gitary? Pominąć całkiem, czy napisać np. 4 takty podkładu i 'solo instr.'?

Wiem że najlepiej byłoby napisać/zadzwonić do zaiksu, jednak po pierwsze weekend, po drugie od tego jest forum żeby pytać i nie wielbłądzić.
Pozdrawiam
www.myspace.com/pchelki

Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: Akton » niedziela 07 sie 2011, 18:58

...Witam
Odkopuję temat gdyż bardzo mi się przydał, a mam jeszcze kilka wątpliwości, których wyjaśnienie mogłoby wznieść tenże temat na wyżyny pomocności ;)

1) Jak sensownie zapisać melorecytację? Zazwyczaj tego typu wokalizy są na jednym dźwięku, wiec zapis nie stanowi problemu, mam jednak do rozpisania piosenkę w której wokalista melorecytuje celowo jeżdżąc wysokością dźwięku uwypuklając intonację, akcenty itd. Czy zapisać sam rytm, tak jak zapisuje się instrumenty perkusyjne?



ZAiKS-owi nie chodzi aż tak bardzo o interpretację, więc proponuje bez zbędnych szaleństw :)


2) Czy w fortepianówce do ZAIKSU musi być totalnie cała kompozycja, czy starczą główne jej elementy, czyli np 2 zwrotki i 2 refreny, z pominięciem wszystkich mało dla charakteru kawałka znaczących wstawek? Mówię o piosence pop-rockowej.



Jeżeli części kompozycji powtarzają się, to po co aż 2? Wystarczy znak repetycji. Zasada - im prościej, tym lepiej.
3) Jak zapisać fragmenty gdzie jest np. solówka gitary? Pominąć całkiem, czy napisać np. 4 takty podkładu i 'solo instr.'?



Solówka gitary jest chyba integralną częścią kompozycji, prawda? :) Nie ma pojęcia "solo instr.". Do tego służą takie czarne ptaszki :)
Wiem że najlepiej byłoby napisać/zadzwonić do zaiksu, jednak po pierwsze weekend, po drugie od tego jest forum żeby pytać i nie wielbłądzić.
Pozdrawiam...
 


[addsig]
NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

richtig
Posty: 845
Rejestracja: wtorek 17 maja 2005, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: richtig » niedziela 07 sie 2011, 23:02

ZAiKS-owi nie chodzi aż tak bardzo o interpretację, więc proponuje bez zbędnych szaleństw :)


Ok, bez szaleństw, czyli jak zapisać to rapowanie? Łopatologicznie poproszę, nigdzie nie znalazłem jednoznacznych wskazówek. :)

www.myspace.com/pchelki

Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: Akton » poniedziałek 08 sie 2011, 18:22

 


...
ZAiKS-owi nie chodzi aż tak bardzo o interpretację, więc proponuje bez zbędnych szaleństw :)

Ok, bez szaleństw, czyli jak zapisać to rapowanie? Łopatologicznie poproszę, nigdzie nie znalazłem jednoznacznych wskazówek. :)...
 


Nie mogę Ci odpowiedzieć, gdyż tego nie słyszałem, ale uwierz mi - na pięciolinii można zapisać wszystko :)

NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

Awatar użytkownika
doministry1
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2008, 00:00

Re: Jak rozpisać utwór do ZAIKS'u?

Post autor: doministry1 » czwartek 11 sie 2011, 22:42

...Witam
Odkopuję temat gdyż bardzo mi się przydał, a mam jeszcze kilka wątpliwości, których wyjaśnienie mogłoby wznieść tenże temat na wyżyny pomocności ;)

1) Jak sensownie zapisać melorecytację? Zazwyczaj tego typu wokalizy są na jednym dźwięku, wiec zapis nie stanowi problemu, mam jednak do rozpisania piosenkę w której wokalista melorecytuje celowo jeżdżąc wysokością dźwięku uwypuklając intonację, akcenty itd. Czy zapisać sam rytm, tak jak zapisuje się instrumenty perkusyjne?

2) Czy w fortepianówce do ZAIKSU musi być totalnie cała kompozycja, czy starczą główne jej elementy, czyli np 2 zwrotki i 2 refreny, z pominięciem wszystkich mało dla charakteru kawałka znaczących wstawek? Mówię o piosence pop-rockowej.

3) Jak zapisać fragmenty gdzie jest np. solówka gitary? Pominąć całkiem, czy napisać np. 4 takty podkładu i 'solo instr.'?

Wiem że najlepiej byłoby napisać/zadzwonić do zaiksu, jednak po pierwsze weekend, po drugie od tego jest forum żeby pytać i nie wielbłądzić.
Pozdrawiam...

-----------------------


Solówki gitarowej nie rozpisujesz bo to jest traktowane jako aranż/interpretacja a nie część kompozycji.
Wystarczy właśnie "solo instr."

Z tego co wiem to do Zaiksu powinna być oddawana cała kompozycja...
Kompozytor, Instrumentalista, Improwizator

ODPOWIEDZ