ZAiKS

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
BigGuns
Posty: 248
Rejestracja: poniedziałek 28 lis 2005, 00:00

Re: ZAiKS

Post autor: BigGuns » czwartek 04 paź 2007, 18:08

...Co do tych wszystkich zawiłości z ochroną utworów w Zaiks - napiszę o...
**********************
omajgad człowieku...

nie chcesz to nie rejestruj. jak muza nie idzie w radiu i TV i tak nie dostaniesz tantiem.

utwory które już zgłosiłeś nadal są twoje, możesz z nimi robić co tylko chcesz, puścić w Internet albo wysłać sondą kosmiczną w kierunku Mgławicy Kraba.

obowiązku rejestracji utworów na bieżąco nie ma. jest to natomiast w twoim własnym interesie, ponieważ jeżeli ktoś wykorzystał coś i metryczka jest, ZAIKS wysyła do ciebie pismo że tantiemy za ten utwór zostaną wypłacone jak go zarejestrujesz, więc kasę dostajesz z opóźnieniem.

członkostwo jest o tyle dobre że masz podstawową opiekę medyczną, perspektywy na emeryturę twórczą, oraz prawo do korzystania z domów twórczych, no i jeszcze parę innych rzeczy.

poza tym. tam pracują przemiłe panie, one we wszystkim ci pomogą, idź i pytaj.

Awatar użytkownika
metalized
Posty: 5
Rejestracja: środa 10 paź 2007, 00:00

Re: ZAiKS

Post autor: metalized » środa 10 paź 2007, 16:40

...Kurf..... siedze w domu, nazciagałem umów z zaiksu i staram sie wypełnic je nalerzycie coby chronić moje utworki. Jakie to jest poj.... to w pale sie nie mieści.

Połowy nie koomam.

np. :



8. Wpisać TAK w jedną z rubryk

- utwór powstał w yniku twórczej pracy 2 osób

- utwór powstał w wyniku połączenia 2 utworów



A co jeżeli sam go wymyśliłem i nie połączyłem z niczego ? Tego Zaiks juz nie obejmuje ?



Ludzie ..... oni pomagają nam artystom, czy starają się nas uwalić ?...
**********************

STARAJĄ SIĘ ZAROBIĆ NA TYCH, KTÓRZY W NICH WIERZĄ. CORAZ WIĘCEJ OSÓB OLEWA TEN POMNIK PRLU... TEŻ TO POLECAM... JAK CHCESZ ŻEBY KTOŚ PILNOWAŁ TWOICH PRAW, ZAPISZ SIĘ DO NIEMIECKIEJ GEMY...

PRODUCENT/ARANŻER DO WYNAJĘCIA. SPORE DOŚWIADCZENIE, HARD ROCK & METAL.

Awatar użytkownika
grembo
Posty: 2289
Rejestracja: czwartek 16 mar 2006, 00:00

Re: ZAiKS

Post autor: grembo » środa 10 paź 2007, 20:20

?


moglbys rozwinac?

Newman
Posty: 136
Rejestracja: piątek 23 cze 2006, 00:00

Re: ZAiKS

Post autor: Newman » poniedziałek 15 paź 2007, 12:06

...Co do tych wszystkich zawiłości z ochroną utworów w Zaiks - napiszę o swoich doświadczeniach i poproszę o jasną odpowiedź ludzi zorientowanych w temacie: tworzę muzykę, jestem kompozytorem, kiedyś kilka utworów zagrali w stacjach radiowych,
miałem kiedyś nadzieję i szansę że coś mi się uda osiągnąć, kazali mi zarejestrować w zaiks moje utwory, więc zarejestrowałem,

I druga sprawa - co z teoretycznym wymogiem zgłaszania wszystkich swoich utworów, jak mam to rozumieć, że co - nie mogę decydować który swój utwór chcę by był chroniony a który nie? Albo wszystkie albo nic?
Kolejny gwóźdź dla chcących się wypromować?To lepiej nie zgłaszać...
Nie wiem już sam, niech mnie ktoś naprostuje, bo ja już się w tym gubię, ale mam zamiar wypowiedzieć zaiksowi ochronę moich zgłoszonych tam utworów - chcę je pokazać światu i spać spokojnie, że sobie sam bata na szyi nie ukręcę robiąc to czy tamto....
**********************

Witam po długiej przerwie.
Powyżej to bardzo ciekawy przykład.
Ad. pierwszy akapit - zgodnie z przepisami nadawca radiowy i telewizyjny ma obowiązek zapłaty wynagrodzenia autorskiego poprzez organizacje zbiorowego zarządzania NAWET w przypadku gdy autor nie oddał utworów w zbiorowy zarząd. Poprzez indywidualne umowy można zrzec się pośrednictwa OZZ.
Tak więc drodzy autorzy, jeżeli nie zgłaszaliście nigdy swoich utworów do zaiks a Wasza twórczość była emitowana w radio czy telewizji i nikt sie do Was nie zgłaszał w celu uzyskania zgody, w zaiks powinno znajdowac sie dla Was wynagrodzeni. Jest to jak najbardziej zgodne z prawem.
UWAGA! Często w takich przypadkach zaiks sprytnie podstawia twórcom dokumenty żeby zgłosić swoje utwory (argumentując że tak lepiej i wygodniej i tego typu głodne kawałki) NIE MACIE OBOWIĄZKU ICH ZGŁASZAĆ natomiast macie tak czy siak prawo do wynagrodzenia!!!
Nie raz zdarza się że autor wkracza w progi zaiksu nieświadomie właśnie w taki sposób, zostając zwyczajnie przez nich "urobionym"

Ad. drugi akapit - niestety jest to "słynny" akapit zaiksu w którym deklarujemy zgłaszać wszystkie utwory jakie powstaną w przyszłości. Nie jest to do końca zgodne moim zdaniem z naszą "piękną" ustawą gdzie wyraźnie wskazane jest że umowy nie mogą dotyczyć w ciemno takich utworów. Oczywiście zaiks ma swoją osobistą wykładnię tego przepisu i w ich rozumieniu wszystko jest ok....
Bywa więc że zaiks zgłasza się do danego twórcy informując "nie zgłosił Pan/Pani takich to kawałków za które wpłynęło wynagrodzeni, prosze je zgłosić. Podpisany jest przecież punkt w umowie o tym".
Przestrzegam więc przed tym.
Specjalista ds Prawa Własności Intelektualnej.

johny.b
Posty: 5
Rejestracja: sobota 09 sie 2008, 00:00

Re: ZAiKS

Post autor: johny.b » piątek 15 sie 2008, 16:58

Hej....a jeśli np. jestem posiadam cały projekt komputerowy wszelkie dźwięki cały szkielet danej piosenki i pokażę go Sędzinie i będzie idealny jak ten utwór???........myślę że wtedy sprawiedliwość będzie po mojej stronie??:) a wy jak to widzicie??? pzdr.

paul
Posty: 299
Rejestracja: piątek 12 kwie 2002, 00:00

Re: ZAiKS

Post autor: paul » piątek 15 sie 2008, 17:27

A okładka to projekt mojej płyty która sie niedługo ukarze.

**********************


Kogo ukarze?
I jaka bedzie kara?

Awatar użytkownika
J.K.Gotard
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2008, 00:00
Kontakt:

Re: ZAiKS

Post autor: J.K.Gotard » poniedziałek 15 wrz 2008, 22:45

Jak widać przewrotna instytucja nauczyła sie wykorzystywac twórczosc na każdym kroku niewiele dając wzamian.Nieoszukujmy sie:
Prawa autorskie powinny byc jedynie własnoscią autora(nie zrzeszenia jakiegokolwiek),naturalnie dla niego bezpłatną.
Od 2005 roku z Tomaszem Marciniakiem wspołtworze muzyczny projekt GOTARD.
Inspiracją dla projektu pozostają nasze główne pasje czyli podróże i epoka wieków średnich w Europie...

Awatar użytkownika
oduck
Posty: 997
Rejestracja: wtorek 15 lip 2003, 00:00

Re: ZAiKS

Post autor: oduck » wtorek 16 wrz 2008, 00:39

alez oczywiscie, ze sa

nikt ci nie broni samemu sobie chronic wlasne prawa autorskie

fan dobrego brzmienia ;)

ODPOWIEDZ