Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Goddard
Posty: 208
Rejestracja: piątek 28 lip 2006, 00:00

Re: Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Post autor: Goddard » czwartek 08 lip 2010, 09:16

Tantiemy mi sie naleza jak psu buda a skoro nie jestem w ZAIKSie to chyba "emitent" ma obowiazek mi je przelac?... 


 


To działa trochę inaczej. Każdy publiczny nadawca odprowadza do ZAIKS-u zryczałtowaną opłatę,która jest następnie rozdzielana na twórców na podstawie cue-sheetów (playlist) dostarczanych przez nadawcę. Jeśli Twój utwór (z informacjami o  godzinie emisji i czasie trwania) został wpisany na taką listę to tantiemy Ci się należą, bez względu na to, czy jesteś członkiem Z. czy nie. A jeśli ktoś "zapomniał" o Tobie - cóż, wtedy masz problem ;) Dlatego w interesie twórcy leży pilnowanie nadawców, żeby cue-sheety sporządzali porządnie. Jak masz publishera to takimi rzeczami zajmuje się on (bo to przecież jego kasa). Jeśli nadawca nie zgłasza dokładnych playlist (a to normalka, zwłaszcza w przypadku fryzjerów czy właścicieli knajp), wtedy należące ci się pieniądze anektuje Zaiksowy potwór.


 


Jak widzisz to archaiczny, kompletnie niepraktyczny system, który prędzej czy później i tak upadnie.


Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Post autor: DJOZD » czwartek 08 lip 2010, 16:38

Wiesz co? Dałbym sobie spokoj z kombinowaniem jak tutaj ominac zaiks.  To sa pieniadze ktore leżą na ulicy. Robie swoje, wszytsko zgłaszam co popadnie do zaisku i do sawpu, a przychod pasywny rośnie. Na funkcjonowanie zaiksu wplywu nie mam, a pieniądze ktore mi sie należą dostaje regularnie. Nie widze problemu - wszytsko dzieje sie automatycznie a ja mam spokojna głowe ktorą poztkuje w studio na kolejne autorskie prace.


Oni naprawde są skuteczni i nie osiągniesz większej wydajnosci innymi drogami. Taka jest moja opinia.


mazmo
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 11 sie 2009, 00:00

Re: Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Post autor: mazmo » piątek 09 lip 2010, 14:51

OK, dzieki za wszystkie podpowiedzi:)

ODPOWIEDZ