Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
mazmo
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 11 sie 2009, 00:00

Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Post autor: mazmo » środa 30 cze 2010, 12:24

Witam! Jestem domoroslym kompozytorem poczatkujacym dopiero w profesjonalnej branzy i prosze o rade. Chcialbym podpisac umowe publishingowa z jakas wytwornia publisherska ale cos slyszalem ze to koliduje z czlonkostwem w ZAIKSie tzn. jesli jestes w ZAIKSie to firma publisherska nie podpisze z toba umowy. Prawda to? Do ZAIKSu chce sie zapisac bo sprzedalem pare utworow ktore leca w eterze i chce zciagnac tantiemy z tego tytulu ale warunki czlonkostwa sa takie ze przez 5 lat nie moge sie wypisac z ZAIKS a mam nadzieje ze bede mial szanse podpisania umowy publishingowej odpowiednio wczesniej.


Goddard
Posty: 208
Rejestracja: piątek 28 lip 2006, 00:00

Re: Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Post autor: Goddard » środa 30 cze 2010, 18:17

...
Witam! Jestem domoroslym kompozytorem poczatkujacym dopiero w profesjonalnej branzy i prosze o rade. Chcialbym podpisac umowe publishingowa z jakas wytwornia publisherska ale cos slyszalem ze to koliduje z czlonkostwem w ZAIKSie tzn. jesli jestes w ZAIKSie to firma publisherska nie podpisze z toba umowy. Prawda to?


Wydaje mi się, że chodzi o co innego. Mianowicie utwory, na które chcesz podpisać umowę z publisherem nie mogą być wcześniej zgłoszone przez Ciebie w ZAIKS-ie. Idea publishingu w Polsce polega na tym, że do swoich utworów dopisujesz jako współkompozytora publishera i dzięki temu możecie dzielić tantiemy 50/50. Sam o tym myślałem, jednak póki co się wstrzymuję, bo po zarejestrowaniu utworu w ZAIKS-ie zarządza on nie tylko prawami wykonawczymi (czyli np. ściąganie tantiem), ale też prawami mechanicznymi, a to oznacza, że bez zgody Z. nie możesz tych utworów sprzedawać czy udzielać na nie licencji royalty free na stockach. Rozwiązaniem jest członkostwo w którymś z zagranicznych PRO, np. w angielskim PRS - oni chronią tylko prawa wykonawcze. Dożywotnie członkostwo kosztuje 400 funtów jednorazowo.


 


Było kiedyś takie fajne forum woobiedoobie.com, gdzie Wojtek Olszak dokładnie opisywał te rzeczy. Niestety już zlikwidowane...


Do ZAIKSu chce sie zapisac bo sprzedalem pare utworow ktore leca w eterze i chce zciagnac tantiemy z tego tytulu ale warunki czlonkostwa sa takie ze przez 5 lat nie moge sie wypisac z ZAIKS a mam nadzieje ze bede mial szanse podpisania umowy publishingowej odpowiednio wczesniej.... 


 


Przede wszystkim gratulacje z powodu airplaya! :)


A tantiemy przysługują każdemu twórcy - nie trzeba być członkiem ZAIKS-u żeby je dostać.




Awatar użytkownika
Janek_27
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 05 lut 2007, 00:00

Re: Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Post autor: Janek_27 » czwartek 01 lip 2010, 21:34

do swoich utworów dopisujesz jako współkompozytora publishera i dzięki temu możecie dzielić tantiemy 50/50.  


 


Gratuluję rozrzutności. 20 procent na publishing to max maxów. Zaiks to też publisher, kasuje swoje 20 procent.


Ale i tak polscy tfurcy tak rozpuścili lokalnych mafiozów, że teraz nawet wydawcy wchodzą autorom na autorstwo, nie dają zaliczek i nikt nie protestuje. Rynek jest zepsuty, wszyscy prócz tych co znają stare zasady rozdają biznesmanom obracającym muzyką za darmo. Szkoda gadać....


mazmo
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 11 sie 2009, 00:00

Re: Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Post autor: mazmo » poniedziałek 05 lip 2010, 11:50

A tantiemy przysługują każdemu twórcy - nie trzeba być członkiem ZAIKS-u żeby je dostać.

Dzieki za odp:) A jak mozna zciagnac te tantiemy bez posrednictwa ZAIKSu?

Goddard
Posty: 208
Rejestracja: piątek 28 lip 2006, 00:00

Re: Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Post autor: Goddard » poniedziałek 05 lip 2010, 21:11

...A tantiemy przysługują każdemu twórcy - nie trzeba być członkiem ZAIKS-u żeby je dostać.

Dzieki za odp:) A jak mozna zciagnac te tantiemy bez posrednictwa ZAIKSu? ...
 


 


Musisz do nich zadzwonić i się dokładnie wypytać. E-malowanie sobie daruj, bo rzadko odpisują.


mazmo
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 11 sie 2009, 00:00

Re: Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Post autor: mazmo » wtorek 06 lip 2010, 08:36

Musisz do nich zadzwonić i się dokładnie wypytać. E-malowanie sobie daruj, bo rzadko odpisują....null

OK, dzieki!

mazmo
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 11 sie 2009, 00:00

Re: Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Post autor: mazmo » środa 07 lip 2010, 13:21

......utwory, na które chcesz podpisać umowę z publisherem nie mogą być wcześniej zgłoszone przez Ciebie w ZAIKS-ie.

Jeszcze pytanko do tej kwestii, rozwazajac wszystkie za i przeciw przegladam wlasnie Oswiadczenie ktore trzeba wypelnic aby sie zapisac do ZAIKSu. Zobowiazuje sie w nim do zglaszaniaszania ZAIKSowi moich utworow "nowopowstalych jak i powstalych wczesniej" pod rygorem odpowiedzialnosci za szkode wynikla z ich niegloszenia. Czyli jesli dobrze rozumiem to musze zglaszac wszystko do ZAISKu wiec nie moge juz nic zglosic do publishera... Dobre:) Zastanawiam sie tez jaka szkoda moze z tego wyniknac...

Awatar użytkownika
szkudlik
Posty: 1732
Rejestracja: czwartek 26 lut 2004, 00:00

Re: Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Post autor: szkudlik » środa 07 lip 2010, 13:38

Dobre:) Zastanawiam sie tez jaka szkoda moze z tego wyniknac...
...
 


Przecież to jasne: ZAiKS może nie zarobić swoich 20% z twoich tantiem gdy te tantiemy odbierzesz osobiście. Twój zysk, ich szkoda, ale umowę spisują tak żebyś i tak im musiał zapłacić.


proste?


[addsig]
Ilu realizatorów potrzeba żeby wkręcić żarówkę?

Czterech, jeden wkręca a trzech mówi że by to zrobiło lepiej

Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Post autor: acoto » środa 07 lip 2010, 14:14

... A jak mozna zciagnac te tantiemy bez posrednictwa ZAIKSu? ...
Praktycznie się nie da. No niby można mieć indywidualne umowy z każdym kto chce wyemitować twoje wypociny ale... nikt się na to nie zgodzi. Zaiks jest wygodny,jeden przelew i po kłopocie.

mazmo
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 11 sie 2009, 00:00

Re: Umowa publishingowa a członkostwo w ZAiKS

Post autor: mazmo » czwartek 08 lip 2010, 08:40

Cytat:
Praktycznie się nie da. No niby można mieć indywidualne umowy z każdym kto chce wyemitować twoje wypociny ale... nikt się na to nie zgodzi. Zaiks jest wygodny,jeden przelew i po kłopocie....


Hmm, w rzeczywistosci to chyba mam indywidualne umowy tj. faktura z odpowiednim tytulem sprzedazy. Musze pewnie przewertowac ustawe ale moze ktos wie i podpowie jak to wyglada w swietle prawa? Tantiemy mi sie naleza jak psu buda a skoro nie jestem w ZAIKSie to chyba "emitent" ma obowiazek mi je przelac?

ODPOWIEDZ