ZAiKS/GEMA, Kody Kreskowe - czy warto?

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Radoslav
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 04 lip 2010, 00:00
Kontakt:

ZAiKS/GEMA, Kody Kreskowe - czy warto?

Post autor: Radoslav » niedziela 04 lip 2010, 15:36

Witam,
wraz z zespołem, który reprezentujemy ukończyliśmy płytę (nagraliśmy w studio, zmasterowaliśmy, zrobiliśmy projekt okładki i książeczki, przetłumaczyliśmy itp.), czyli wszystko jest gotowe do wysłania do produkcji.

Przed wydaniem płyty chcielibyśmy zapoznać się z doświadczeniami innych wykonawców, którzy wydanie płyt mają już opanowane.

1. ZAiKS czy GEMA?
Jak już powszechnie wiadomo każdy wykonawca myślący poważnie o swojej twórczej przyszłości, powinien wziąć pod uwagę zagadnienie ochrony praw autorskich. Tutaj zwracam się z pierwszym pytaniem. Kto z wyżej wymienionych oferuje lepsze warunki w kwestii ochrony praw autorskich i tantiemów? Co dokładnie powinienem wiedzieć o ochronie praw autorskich? Jak mniej-więcej wygląda proces rejestracji w ZAiKS i GEMA? Jak wygląda też sprawa z hologramami?

2. Kody Kreskowe
Z tego co się dowiedziałem, kody kreskowe są niezbędne by sprzedawać płyty dystrybutorom. Kolejne pytanie. Czy warto jest pomyśleć o kodach kreskowych przy początkowym nakładzie kilku tysięcy sztuk? Jakie stoją za tym formalności? Ile to kosztuje?


I pytanie na koniec.
Gdzie znajdę najpraktyczniejszą bazę wiedzy na temat wydawania płyt w profesjonalny sposób? Chodzi o to by mieć wszystko zapięte na ostatni guzik i nie przegapić okazji, które wymagają rejestracji w organizacji zajmującej się ochroną praw autorskich czy też kodów kreskowych.
Czy przypadkiem czegoś nie przeoczyłem?


Dziękuję z góry za każdą odpowiedź.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ