Muzyka z Polski, tekst ze Stanów

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Petrol
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 20 lip 2010, 00:00

Muzyka z Polski, tekst ze Stanów

Post autor: Petrol » środa 21 lip 2010, 00:08

Hej!


Mam taką zagwozdkę. Może ktoś ćwiczył już coś podobnego.
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie.



Skomponowałem muzykę, do której tekst pisze dziewczyna ze stanów.
Do tej pory nie zgłaszałem tego utworu do ZAIKS'u (nie należę) bo raz, że miał on formę instrumentalną czyli niekompletną, a po drugie cały czas zastanawiam się gdzie to zrobić? Czy w U.S. Copyright Office, czy w Polsce (czy jedyną opcją jest ZAIKS?)?
Jako, że podział będzie 50/50, każdy z nas może to zrobić w swoim kraju. Utwór ma trafić do rozpowszechniania również w Stanach.
Jak sądzicie jak to rozwiązać?


Pozdrawiam


Petrol


kubar
Posty: 43
Rejestracja: środa 16 kwie 2008, 00:00

Re: Muzyka z Polski, tekst ze Stanów

Post autor: kubar » środa 21 lip 2010, 14:07

z tego co wiem, związki chroniące prawa w różnych krajach współpracują między sobą, wieć jeśli ktoś będzie grał te utwór w stanach, kasa dotrze przez amerykańska agencje, do zaiksu, i do Ciebie... to gdzie zarejestrujecie utwór, to tylko wasze upodobanie


Petrol
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 20 lip 2010, 00:00

Re: Muzyka z Polski, tekst ze Stanów

Post autor: Petrol » czwartek 22 lip 2010, 01:17

Hej!


Wiadomo, że jak będzie to zaiks, to kasa z publicznych odtworzeń na całym świecie spływa do nich, a potem do mnie, ale jeżeli zdecydujemy się na "agencję amerykańską", to zaiksowi nic do tego. Przelew dostaje wtedy ze stanów, a potem rozliczam dochód ze skarbówką. Stąd moje pytanie. Która opcja jest bardziej opłacalna?


Pozdrawiam


Petrol


kubar
Posty: 43
Rejestracja: środa 16 kwie 2008, 00:00

Re: Muzyka z Polski, tekst ze Stanów

Post autor: kubar » czwartek 22 lip 2010, 13:20

Nie żadnej rożnicy


kubar
Posty: 43
Rejestracja: środa 16 kwie 2008, 00:00

Re: Muzyka z Polski, tekst ze Stanów

Post autor: kubar » czwartek 22 lip 2010, 13:20

Nie ma żadnej rożnicy


Petrol
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 20 lip 2010, 00:00

Re: Muzyka z Polski, tekst ze Stanów

Post autor: Petrol » piątek 23 lip 2010, 00:23

Różnice są. Parafrazując co firma to obyczaj.


Jak to jest dokładnie w Zaiks'ie? Ile procent zabierają? Na ile lat jest umowa? Czy nie jest przypadkiem na wyłączność? Jak z publishingiem w umowach zaiks'u?


Przerzucam te strony i póki co najlepiej wypada BMI, no i nie mają ograniczeń terytorialnych. Jeszcze raz ponawiam apel. Jeżeli ktoś realizuje tantiemy przez zagraniczne stowarzyszenia PRO, będę wdzięczny za wszelkie porady i sugestie. Gdzie najkorzystniej?


Odnośnie rejestracji praw autorskich, to najprostsze metody są najbardziej skuteczne. Najlepiej nagrać materiał na cd i przesłać go do siebie pocztą :) Zostawić nieotwarty w bezpiecznym miejscu. Albo zdeponować w banku :) Ewentualnie przesłać do siebie mailem (chociaż nie jestem pewien, czy tego nie da się podważyć?) W razie plagiatu wszęcie procedury i tak leży po stronie autora.


Pzdr


Petrol


ODPOWIEDZ