Wydanie płyty w swoim niezależnym wydawnictwie a Zaiks

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
Michał30
Posty: 4
Rejestracja: piątek 27 sie 2010, 00:00

Wydanie płyty w swoim niezależnym wydawnictwie a Zaiks

Post autor: Michał30 » piątek 27 sie 2010, 12:26

Witam wszystkich użytkowników forum.


W tym roku chcę wydać płytę w swoim nowopowstającym niezależnym wydawnictwie. Jestem autorem tekstów i wokalistą w większości utworów na płycie. Przy powstawianiu płyty współpracowałem z wokalistą i z kilkoma producentami muzycznymi. Mam kilka pytań natury prawnej:


1. Czy w formularzu Zaiksowskim w róbryce części udziałowek % wpisany w mechanicznych (zysk ze sprzedaży płyty) musi być taki sam jak ten w prawach wykonań publicznych? Czyli jeżeli wstawię w pierwszej kolumnie 50% to w drugiej również muszę wstawić 50%? Czy można nic nie wpisaywać w kolumnie mechaniczne albo podać inne wartości?


2. Jestem wydawcą tej płyty i autorem tekstów. Czy w formularzu Zaiksowskim, w którym zgłaszam dany utwór rozgraniczam siebie jako wydawcę i autora tekstu wpisując się np w dwóch miejscach? Jak wygląda uśredniony podział wartości % dla jednego kawałka w takim formularzu, tj. muzykę skomponował producent muzyczny, ja napisałem tekst, ale ja również wydaję tą płytę. Jak powinienem rozdzielić % żeby było ok?


3. Czy jako wydawca, w sprawach papierkowych, interesują mnie tylko te formularze zgłaszające utwór w Zaiksie i Staorcie? Czy też są jakieś inne na które powinienem zwrócić uwagę?


4. Jestem rónież kompozytorem linii melodycznej refrenów, w której róbryce powinienem siebie ująć w Zaiksowiskim formularzu?


5. Jaka jest z podziałem zysków pomiędzy wytwórnią a osobami biorącymi udział w nagraniach? Czy tą kwestię regulują forumlarze zgłoszeniowe utowru w Zaiks i Stoart, czy też potrzebne są oddzielne umowy spisane pomiędzy wytwórnią a tymi osobami?


6. Czy częstą praktyką jest podpisywanie umów o przekazanie auroskich praw majątkowych z wokalistą, która np zaśpiwała tylko refren? Czy można ją traktować w takim przypadku jak muzyka sesyjnego, który otrzymuje jednorazową zapłątę za udział i zrzeka się praw majątkowych?


Dzięki za pomoc.


Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Wydanie płyty w swoim niezależnym wydawnictwie a Zaiks

Post autor: Akton » piątek 27 sie 2010, 21:07

Czy nie uważasz, że najsensowniejszym rozwiązaniem jest po prostu zadzwonic na Hipoteczną?

NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

Awatar użytkownika
Michał30
Posty: 4
Rejestracja: piątek 27 sie 2010, 00:00

Re: Wydanie płyty w swoim niezależnym wydawnictwie a Zaiks

Post autor: Michał30 » piątek 27 sie 2010, 21:41

...
Czy nie uważasz, że najsensowniejszym rozwiązaniem jest po prostu zadzwonic na Hipoteczną?
...
 


Próbowałem i albo jestem przekierowywany, albo się nie dodzwaniam, albo kompletnie nie rozumiem co mi mówią albo mówią żebym zadzwonił jak już kawałek będzie emitowany, dlatego też liczę na pomoc na forum.


Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Wydanie płyty w swoim niezależnym wydawnictwie a Zaiks

Post autor: Akton » piątek 27 sie 2010, 22:41

Próbuj do skutku. Jak robiłem płytę, to wszystko mi dokładnie wytłumaczyli i wszystko było oczywiste. Powodzenia :)

NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: Wydanie płyty w swoim niezależnym wydawnictwie a Zaiks

Post autor: Robix » piątek 27 sie 2010, 23:26

Próbowałem i albo jestem przekierowywany, albo się nie dodzwaniam, albo kompletnie nie rozumiem co mi mówią albo mówią żebym zadzwonił jak już kawałek będzie emitowany, dlatego też liczę na pomoc na
...
 


A ja trochę kolegę rozumiem. Swego czasu próbowałem wypuścić kilka kawałków elektronicznych. Nie zrobiłem tego, ponieważ zawsze słyszałem takie zdanie: "Proszę się odezwać jak utwory będą wielokrotnie emitowane w środkach przekazu.". Ja się chetnie podepnę pod ten temat. Mam już sporo produkcji, które czekają na wydanie. Jednak, jest pewna rzecz, której nie potrafili mi wytłumaczyć w ZAIKSIE. Jak mam najpierw wydać utwór, dać do masowych środków przekazu, skoro nie mając jeszcze zarejestrowanych utworów w niniejszej instytucji, mógłbym narazić się na zawłaszczenie dzieła? Może Wy wiecie jak to przebiega (lepiej niż ludzie w ZAIKSIE :))?


Pozdrawiam,


Robert 

Początkujący muzyk.

Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Wydanie płyty w swoim niezależnym wydawnictwie a Zaiks

Post autor: Akton » sobota 28 sie 2010, 07:03

Jak mam najpierw wydać utwór, dać do masowych środków przekazu, skoro nie mając jeszcze zarejestrowanych utworów w niniejszej instytucji, mógłbym narazić się na zawłaszczenie dzieła?


Wiesz, Robert, wydaje mi się, że chociażby dla zwykłego bezpieczeństwa oddaj najpierw swoje utwory pod ochronę. Nie masz pewności, czy ktoś nie zrobi tego wcześniej. Różnie bywa. Ja, zanim w ogóle cokolwiek wypuszczę z mojego komputera, zgłaszam wszystko do ZAiKS i przynajmniej w tej kwestii jestem spokojny :)

NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

Mamoń
Posty: 161
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:00
Kontakt:

Re: Wydanie płyty w swoim niezależnym wydawnictwie a Zaiks

Post autor: Mamoń » sobota 28 sie 2010, 14:13

Wiesz, Robert, wydaje mi się, że chociażby dla zwykłego bezpieczeństwa oddaj najpierw swoje utwory pod ochronę. Nie masz pewności, czy ktoś nie zrobi tego wcześniej. Różnie bywa. Ja, zanim w ogóle cokolwiek wypuszczę z mojego komputera, zgłaszam wszystko do ZAiKS i przynajmniej w tej kwestii jestem spokojny :)

Popieram :) Tym bardziej jak robisz coś w zaciszu domowego studia i nie masz serii koncertów, na których te utwory były prezentowane...
http://aranzacjemuzyczne.c0.pl/nauka-gry-gitarze-lodz/

zaku
Posty: 1
Rejestracja: sobota 28 sie 2010, 00:00

Re: Wydanie płyty w swoim niezależnym wydawnictwie a Zaiks

Post autor: zaku » sobota 28 sie 2010, 14:44

...
Próbowałem i albo jestem przekierowywany, albo się nie dodzwaniam, albo kompletnie nie rozumiem co mi mówią albo mówią żebym zadzwonił jak już kawałek będzie emitowany, dlatego też liczę na pomoc na
...
 

A ja trochę kolegę rozumiem. Swego czasu próbowałem wypuścić kilka kawałków elektronicznych. Nie zrobiłem tego, ponieważ zawsze słyszałem takie zdanie: "Proszę się odezwać jak utwory będą wielokrotnie emitowane w środkach przekazu.". Ja się chetnie podepnę pod ten temat. Mam już sporo produkcji, które czekają na wydanie. Jednak, jest pewna rzecz, której nie potrafili mi wytłumaczyć w ZAIKSIE. Jak mam najpierw wydać utwór, dać do masowych środków przekazu, skoro nie mając jeszcze zarejestrowanych utworów w niniejszej instytucji, mógłbym narazić się na zawłaszczenie dzieła? Może Wy wiecie jak to przebiega (lepiej niż ludzie w ZAIKSIE :))?

Pozdrawiam,

Robert 
...
 


 


Miałem podobny problem niedawno, troche studiowałem prawo autorskie, gdzie wyraźnie jest napisane, że dzieło jest chronione prawem od momentu utrwalenia go na nośniku. Tak więc... jak masz płytę, utwory na niej automatycznie są chronione prawem autorskim :)


2 punkty z ustawy o prawie autorskim :


3. Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nie ukończoną.


4. Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności.


 


Pozdrawiam serdecznie :)

Kiedy wreszcie otworzę to studio nagrań ;)

Awatar użytkownika
Michał30
Posty: 4
Rejestracja: piątek 27 sie 2010, 00:00

Re: Wydanie płyty w swoim niezależnym wydawnictwie a Zaiks

Post autor: Michał30 » sobota 28 sie 2010, 15:26

Pomoże ktoś w odpowiedzi na moje pytania? :)


Awatar użytkownika
preceli
Posty: 2452
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Re: Wydanie płyty w swoim niezależnym wydawnictwie a Zaiks

Post autor: preceli » sobota 28 sie 2010, 21:00

...Nie zrobiłem tego, ponieważ zawsze słyszałem takie zdanie: "Proszę się odezwać jak utwory będą wielokrotnie emitowane w środkach przekazu."...

Bardzo śmieszne
Bo kto niby zapłaci Ci za wcześniejsze emisje?
[addsig]
Wiedza zawsze ileś tam kosztuje, głupoty i niewiedzy nie da się oszacować.

ODPOWIEDZ