Podział sumy wygranej w konkursie filmowym

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
Elfuello
Posty: 339
Rejestracja: poniedziałek 15 lis 2004, 00:00

Podział sumy wygranej w konkursie filmowym

Post autor: Elfuello » niedziela 19 wrz 2010, 17:41

Naszło mnie takie pytanie czy dyplomant, który swój film wystawiał na różne konkursy i wygrywa pokaźną sumę - a wygrana dotyczy filmu, a nie np. jego reżyserii - to jeśli było się np. jego dźwiękowcem...to powinien dzielić się procentem z wygranej? Na dobrą sprawę cała ekipa filmowa jest odpowiedzialna za jego sukces, więc czy to, że jest reżyserem to zgarnia całą pulę dla siebie? Pytanie czysto techniczne, bo z jednej strony to głupie, bo musiałby się taki człowiek dzielić nawet z dekoratorem, wizażystką, aktorem....ale z drugiej strony sukces jest dziełem wspólnym. Jak to jest?:)

Universal Audio Apollo Twin / Adam A7 / Native Kontrol S49 / Native Komplete 10 Ultimate / Pro Tools 12 / Samplitude Pro X3 Suite

rzeznik105
Posty: 42
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 00:00

Re: Podział sumy wygranej w konkursie filmowym

Post autor: rzeznik105 » niedziela 19 wrz 2010, 21:06

 Według mnie zależy to od Twojego uznania. Jeśli TY dostajesz aksę to robisz z nią co chcesz. Na mój gust albo wszyscy powinnieście dostać po równo jeśli jesteście kumplami a nie całą ekipą filmową albo jeśli chcećie brnąć dalej w filmowanie to przeznaczyć kase na saprzęt filmowy, do nagrywania dzwięku, kosmetyki wizażystom ewentualnie  jakieś dodatki aktorom.


 


A jak nie to przepijcie wszystko w barze i będzie po problemie {#śmiech}


Awatar użytkownika
Elfuello
Posty: 339
Rejestracja: poniedziałek 15 lis 2004, 00:00

Re: Podział sumy wygranej w konkursie filmowym

Post autor: Elfuello » niedziela 19 wrz 2010, 22:15

Tu raczej chodzi o to, że byłem "wynajętym" dźwiękowcem na planie dla studenciaka (podlegający pod filmówkę), a nie kumplami z podwórka. Nie sądzę, by w jakichkolwiek papierkach było to, że student pomimo tego, że to dyplom filmowy.....ma prawo do roszczenia sobie całkowitych praw do tego, by na nim się wzbogacać na konkursach. Jeśli byłby to film poza filmówką to ok, ale nie był, więc nie za bardzo rozumiem tego. Czy to należy traktować jak nagranie zespołu u realizatora w studio? Chyba tak, bo w sumie rejestracja to nie autorski materiał....nie było tam komponowania muzyki, a jedynie rejestracja dźwięku i jego miks z gotowymi utworami. Zapewne można to podpiąć w taki sposób, że gdy np. zespół opuszcza studio to nie jest zobowiązany się dzielić wygraną z realizatorem. Chyba sam sobie odpowiedziałem na pytanie hie hie

Universal Audio Apollo Twin / Adam A7 / Native Kontrol S49 / Native Komplete 10 Ultimate / Pro Tools 12 / Samplitude Pro X3 Suite

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Podział sumy wygranej w konkursie filmowym

Post autor: mytnik » poniedziałek 20 wrz 2010, 09:04

...
Tu raczej chodzi o to, że byłem "wynajętym" dźwiękowcem na planie dla studenciaka (podlegający pod filmówkę), a nie kumplami z podwórka. Nie sądzę, by w jakichkolwiek papierkach było to, że student pomimo tego, że to dyplom filmowy.....ma prawo do roszczenia sobie całkowitych praw do tego, by na nim się wzbogacać na konkursach. Jeśli byłby to film poza filmówką to ok, ale nie był, więc nie za bardzo rozumiem tego. Czy to należy traktować jak nagranie zespołu u realizatora w studio? Chyba tak, bo w sumie rejestracja to nie autorski materiał....nie było tam komponowania muzyki, a jedynie rejestracja dźwięku i jego miks z gotowymi utworami. Zapewne można to podpiąć w taki sposób, że gdy np. zespół opuszcza studio to nie jest zobowiązany się dzielić wygraną z realizatorem. Chyba sam sobie odpowiedziałem na pytanie hie hie...
 


No dokładnie, skoro bierzesz kasę za usługę, to niby dlaczego ktoś miałby się potem jeszcze dzielić zyskami zdobytymi narzędziami/produktami które kupił


Ja tam nie dzielę sie z Rolandem zarobioną kasą

drummer

senjin
Posty: 405
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 00:00
Kontakt:

Re: Podział sumy wygranej w konkursie filmowym

Post autor: senjin » poniedziałek 20 wrz 2010, 11:22



Ja tam nie dzielę sie z Rolandem zarobioną kasą
...

Albo inaczej: dzielisz się nią kupując klawisz, czy czego tam używasz


Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Podział sumy wygranej w konkursie filmowym

Post autor: mytnik » poniedziałek 20 wrz 2010, 12:02

Albo inaczej: dzielisz się nią kupując klawisz, czy czego tam używasz ... 


Można i tak, a uzywałem bębnów. Piszę w czasie przeszłym bo następuje właśnie pełna wymiana na 2box :)


pozdr

drummer

Awatar użytkownika
ktm
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek 30 kwie 2007, 00:00

Re: Podział sumy wygranej w konkursie filmowym

Post autor: ktm » wtorek 21 wrz 2010, 10:55

Tak jak koledzy - zrobiłeś swoje, dostałeś kasę i już - reszta Ciebie nie interesuje ;) no chyba że podpisaliście odpowiednią umowę przed, poza tym jeżeli wygrywa to się ciesz nawet jeżeli nie dzieli się z Tobą wygraną - masz promocję.


pozdr


ODPOWIEDZ