Wydanie dema przez firmę

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
bennn
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 13 lut 2011, 00:00

Wydanie dema przez firmę

Post autor: bennn » niedziela 13 lut 2011, 20:53

Hej!
Mam do Was pytanie :)
Mam zamiar wydać demo i powysyłać GDZIEKOLWIEK.
I teraz moje pytanie - czy można wszystkie koszty (koperty, płyty, okładki, teczki, zdjęcia etc.) podpiąć pod działalność gospodarczą?

O co chodzi - CO NALEŻY (ewentualnie) DOPISAĆ DO EWIDANCJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ?
(wiecie - jest lista tego co firma może robić, np. produkcja zabawek, nadawanie fal radiowych itd.).

Czy jest jakaś pozycja, która by do tego upoważniała?

Po prostu chcę, aby moje demo zostało zasponsorowane, a właściwie WYDANE przez pewną firmę.

Ta firma chce być WYDAWCĄ MOJEGO DEMA - CO MUSI ZROBIĆ żeby to wszystko było na pełnym legalu :).

Bedę uber wdzięczny za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi :).


MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Wydanie dema przez firmę

Post autor: MrExplosion » poniedziałek 14 lut 2011, 00:30

Ta firma powinna wprowadzić zmianę w swoim tzw. wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, i ująć tam dodatkowo odpowiednią pozycję z Polskiej Klasyfikacji Działalności. Jaki symbol z tej księgi będzie najbliższy "wydaniu dema" - nie wiem. Trzeba przewertować i poszukać. Może dałoby się od razu przestawić działalność na wielobranżową, że niby firma wykonuje dziesiątki różnych działalności, ale o to muszą już pytać w urzędzie miasta (lub gminy)

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Wydanie dema przez firmę

Post autor: MrExplosion » poniedziałek 14 lut 2011, 00:32

Aj, sorry, chyba nie do końca zrozumiałem pytanie ;] Jaki to jest symbol nie wiem.

bennn
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 13 lut 2011, 00:00

Re: Wydanie dema przez firmę

Post autor: bennn » poniedziałek 14 lut 2011, 09:42

    Jeszcze takie ADDENDUM do tematu.


Moje pytanie czy wydanie dema przez firmę nie kłóci się ze samą ideą dema.


Bo teoretycznie wysyłam demo do wytwórni bo chcę, żeby ktoś to demo wydał. A tutaj już "jakby" zostało "wydane". I teraz czy należałoby podpisać jakąś umowę pomiędzy mną a ową firmą, np o NIEWYŁĄCZNE (na czas określony?) prawa do publikacji or smth?


I jak wyglądają takie umowy pomiędzy artystą a wytwótnią?
Są to zwykle wyłączne czy niewyłączne prawa do utworów? Na czas określony czy nieokreślony? "Ile" (jakie?) praw do tych piosenek tak naprawdę bym "stracił" gdyby jakaś wytwórnia się mną zainteresowała?


Ogólnie chciałbym wiedzieć jak to wygląda.


Będę wdzięczny :)


Awatar użytkownika
Sergey_Nevone
Posty: 53
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 00:00

Re: Wydanie dema przez firmę

Post autor: Sergey_Nevone » poniedziałek 14 lut 2011, 10:14


I jak wyglądają takie umowy pomiędzy artystą a wytwótnią?
Są to zwykle wyłączne czy niewyłączne prawa do utworów? Na czas określony czy nieokreślony? "Ile" (jakie?) praw do tych piosenek tak naprawdę bym "stracił" gdyby jakaś wytwórnia się mną zainteresowała?


-Wszystko to zależy od umowy. Tracisz prawa do publikacji utwory, bez zgody labelu/wytwórni. Umowa, jak każda inna, zawiera informacje o wydawcy i o artyście, miejsce dystrybucji, jej forme oraz zasięg (Polska, Europa, cały świat). Umowa określa również dochody ze sprzedaży, czyli kto ile z tego zasysa, oraz w jakim przypadku mogą wypłacić artyście a w jakim odmówić (np. kiedy sprzedaż nie przekroczy minimalnej kwoty, zawartej w umowie)


Są umowy na 2-3 strony ale są też i na 20 :)


bennn
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 13 lut 2011, 00:00

Re: Wydanie dema przez firmę

Post autor: bennn » poniedziałek 14 lut 2011, 10:25

Tylko widzisz - to demo ma być non-profit :) Ma służyć tylko i wyłącznie promocji i demonstracji mojej muzyki (wysyłka do wytwórni i rozgłośni).


Chodzi o to, żeby materiały typu płyty, boxy etc. można było kupić na firmę i tyle :>


Czy może legalnie nie da się tego zrobić?



Dodatkowo chciałbym, żeby na owym demie widniała informacja, że ZGADZAM SIĘ ną publiczne odtwarzanie. ZGADZAM SIĘ na kopiowanie i rozprowadzanie bez zgody autora. Tylko, żeby nikt na tym nie zarabiał bez mojej wiedzy. I tyle. Jak taka klauzula powinna brzmieć? (kolejne pytanie)




Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Wydanie dema przez firmę

Post autor: a » poniedziałek 14 lut 2011, 11:28

Bez sensu.


Chodzi o to by wrzucić w koszty całą sprawę? Wypłać sobie premię i z tego prywatnie sfinansuj wysyłkę. Jakie to są koszty? 1000 zł?


Jak ktoś ma Cię odtwarzać to i tak będzie puszczał. Po co te klauzule?


Nikt rozsądny nie wyda materiału bez zgody autora, więc jak się spodoba to wtedy się domówisz i tyle i demo się zwróci.  A jak maja Cię okraść to i tak okradną a utwór wyląduje w siecii.

http://www.superstereo.pl

bennn
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 13 lut 2011, 00:00

Re: Wydanie dema przez firmę

Post autor: bennn » poniedziałek 14 lut 2011, 11:37

...
Bez sensu.

Chodzi o to by wrzucić w koszty całą sprawę? Wypłać sobie premię i z tego prywatnie sfinansuj wysyłkę. Jakie to są koszty? 1000 zł?

Jak ktoś ma Cię odtwarzać to i tak będzie puszczał. Po co te klauzule?

Nikt rozsądny nie wyda materiału bez zgody autora, więc jak się spodoba to wtedy się domówisz i tyle i demo się zwróci.  A jak maja Cię okraść to i tak okradną a utwór wyląduje w siecii....
 


Koszty wydania 100 sztuk + pakiet promocyjny + wysyłka obliczyłem na 3000zł, więc trochę więcej.


Wiesz, to tak jakbyś powiedział, że na płytak BMG nie powinno też być klauzuli bo jak ktoś będzie chciał to i tak ukradnie ;).


Mi chodzi o jasny przekaz - róbm z demem co chcesz, rozpowszechniaj, dawaj znajomym, kopiuj i wrzucaj na swojego chomika. Tak po prostu - for fun.


ODPOWIEDZ