Odkupywanie oprogramowania z sieci

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
jnarloch
Posty: 4
Rejestracja: środa 24 lut 2010, 00:00

Odkupywanie oprogramowania z sieci

Post autor: jnarloch » środa 16 lut 2011, 09:40

Mam pytanie na temat kupowania oprogramowania z sieci.


Przedstawiam taką sytuację: chcę kupić w serwisie aukcyjnym kolekcję wirtualnych instrumentów muzycznych firmy Native Instruments - Komplete 7. Sprzedający nie posiada dowodu zakupu, np. faktury VAT, dlatego, że osoba sprzedająca nabyła wcześniej ten program od znajomego z zagranicy, ale jednocześnie zapewnia, że program jest nieużywany i zaplombowany. Czy zakup takiego programu jest zgodny z prawem? Jakie dokumenty są potrzebne w przypadku kontroli legalności oprogramowania?

JNMusic

Awatar użytkownika
Akton
Posty: 710
Rejestracja: piątek 21 gru 2007, 00:00

Re: Odkupywanie oprogramowania z sieci

Post autor: Akton » środa 16 lut 2011, 09:55

...
Mam pytanie na temat kupowania oprogramowania z sieci.

Przedstawiam taką sytuację: chcę kupić w serwisie aukcyjnym kolekcję wirtualnych instrumentów muzycznych firmy Native Instruments - Komplete 7. Sprzedający nie posiada dowodu zakupu, np. faktury VAT, dlatego, że osoba sprzedająca nabyła wcześniej ten program od znajomego z zagranicy, ale jednocześnie zapewnia, że program jest nieużywany i zaplombowany. Czy zakup takiego programu jest zgodny z prawem? Jakie dokumenty są potrzebne w przypadku kontroli legalności oprogramowania?...
 


 


A po co Ci to? Kup w Thomannie, gdzie jest najtaniej, a przede wszystkim masz pewność legalności no i jeszcze dostaniesz voucher na 50 Euro :)


http://www.thomann.de/pl/native_instruments_komplete_7.htm

NI Komplete 12, EWQL Symphonic Gold Orchestra,Spectrasonics Omnisphere, NI Alicia's Keys, EWQL Ministry of Rock, IK Philharmonik Miroslav, BFD ECO

jnarloch
Posty: 4
Rejestracja: środa 24 lut 2010, 00:00

Re: Odkupywanie oprogramowania z sieci

Post autor: jnarloch » środa 16 lut 2011, 10:33

ajjj, pomyliłem się. Chodzi mi o komplete 6. Starsza wersja i tańsza:)

JNMusic

Blaviken
Posty: 183
Rejestracja: poniedziałek 13 sty 2003, 00:00

Re: Odkupywanie oprogramowania z sieci

Post autor: Blaviken » środa 16 lut 2011, 11:26

...ajjj, pomyliłem się. Chodzi mi o komplete 6. Starsza wersja i tańsza:)...
*******************************************
Jeśli nikt nie otwierał pudełka i jest oryginalnie zafoliowane to nie można było raczej odczytać i użyć klucza niezbędnego do aktywacji oprogramowania. Jeśli klucz nie był używany to kupuj bez obaw. Problem pojawia się w chwili gdy ktoś już użył Twojego klucza...

Pozdrawiam.
www.blaviken.com

Pietro
Posty: 771
Rejestracja: sobota 27 maja 2006, 00:00

Re: Odkupywanie oprogramowania z sieci

Post autor: Pietro » środa 16 lut 2011, 11:29

Nie kazdy producent zezwala na transfer licencji, ale o ile sie nie myle, akurat Native Instruments zezwala. Napisz do ich supportu i sie zapytaj jak sprawa wyglada dokladnie.

- Piotr

jnarloch
Posty: 4
Rejestracja: środa 24 lut 2010, 00:00

Re: Odkupywanie oprogramowania z sieci

Post autor: jnarloch » środa 16 lut 2011, 13:07

Tak, Native Instruments pozwala na transfer licencji, ale chodzi mi o dowód zakupu - czy jest on niezbędny w przypadku kontroli?

JNMusic

dust
Posty: 190
Rejestracja: środa 09 kwie 2003, 00:00

Re: Odkupywanie oprogramowania z sieci

Post autor: dust » środa 16 lut 2011, 16:46

...
Tak, Native Instruments pozwala na transfer licencji, ale chodzi mi o dowód zakupu - czy jest on niezbędny w przypadku kontroli?...
 


 


Takie cuda to wymaga tylko Microsoft. Nawet całkiem niedawno okazało się, że licencje Windowsa i MAC OSX nie są zgodne z polskim prawem.


stefanheisl
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 10 sty 2023, 08:43

Re: Odkupywanie oprogramowania z sieci

Post autor: stefanheisl » poniedziałek 19 cze 2023, 12:36

Cześć wszystkim!

Co do Twojego pytania, zakup oprogramowania bez odpowiednich dokumentów może być ryzykowny z prawnego punktu widzenia. W przypadku kontroli legalności oprogramowania, istotne jest posiadanie dowodu zakupu, takiego jak faktura VAT lub inny dokument potwierdzający transakcję.

Kupując oprogramowanie na serwisie aukcyjnym (link), warto być ostrożnym i upewnić się, że sprzedawca ma pozytywne opinie od innych użytkowników. W przypadku braku faktury VAT, istnieje ryzyko, że oprogramowanie mogło zostać odsprzedane nielegalnie lub być niezgodne z prawem. To może prowadzić do konsekwencji prawnych dla Ciebie jako nabywcy.

Sugeruję skonsultować się z prawnikiem lub ekspertem w dziedzinie praw autorskich, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat zakupu oprogramowania bez dokumentów. Warto być świadomym potencjalnych ryzyk i działać zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Pamiętaj, że legalne i oryginalne oprogramowanie to ważny krok w zapewnieniu nie tylko legalności, ale również jakości i bezpieczeństwa. Bądź ostrożny podczas zakupów i pamiętaj, że oprogramowanie można również nabyć bezpośrednio od producenta lub autoryzowanych sprzedawców.

ODPOWIEDZ