Jingle radiowe a Zaiks

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
keyzone
Posty: 147
Rejestracja: czwartek 08 gru 2005, 00:00

Jingle radiowe a Zaiks

Post autor: keyzone » wtorek 26 kwie 2011, 22:45

Mam pytanie do osób, które produkują jingla radiowe. Czy spotkaliście się z sytuacją, gdzie radio zamawia jingle pod warunkiem zrzeczenia się przez twórcę prawa autorskiego tak, by radio nie musiało płacić zaiksowi za odtwarzanie tych jingli?
www.digimatch.eu i7 950, 24GB RAM, E-mu 1616m PCIe, Cubase7, Ozone5 Advanced, Komplete7, EWQLSO Platinium Plus, Goliath, Stormdrum2 Pro, Omnisphere, Trilian, ARC, T-Racks3 CS Grand, Real Guitar, LPC, Noman Factory British Bund

Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: Jingle radiowe a Zaiks

Post autor: Paweł » wtorek 26 kwie 2011, 23:51

...Mam pytanie do osób, które produkują jingla radiowe. Czy spotkaliście się z sytuacją, gdzie radio zamawia jingle pod warunkiem zrzeczenia się przez twórcę prawa autorskiego tak, by radio nie musiało płacić zaiksowi za odtwarzanie tych jingli?...

Tak. W panstwowym np. to był standard. W sumie rzadko kto ode mnie nie chciał przekazania praw.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Jingle radiowe a Zaiks

Post autor: DJOZD » środa 27 kwie 2011, 09:35

Zrzekanie się praw to prawdopodobnie sytuacja prawnie nielegalna (ale nie jestem pewny). Drugiej strony jezeli ktoś prosi o zrzekanie sie praw, musi liczyć się z rekompensatą w postaci solidnej zapłaty jednorazowej. Jezeli jingiel radiowy miałby bardzo duzy czas atenowy to profity z tantiem czasami są nieporównywalnie bardzoej oplacalne niż jednorazowa zapłata. Przez wiele lat.


Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: Jingle radiowe a Zaiks

Post autor: Paweł » środa 27 kwie 2011, 12:16

To zależy od dealu. Często rzeczywiście są skłonni zapłacić konkretnie i nie ma już co wnikać w prawa. A że średnio legalne - cóż, można się nie zgadzać, ale pokaż mi takiego, który się nie zgodzi. Ludzie nawet oddają prawa do utworów byle ktoś chciał ich wydać ....

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Jingle radiowe a Zaiks

Post autor: DJOZD » środa 27 kwie 2011, 12:46

...To zależy od dealu. Często rzeczywiście są skłonni zapłacić konkretnie i nie ma już co wnikać w prawa. A że średnio legalne - cóż, można się nie zgadzać, ale pokaż mi takiego, który się nie zgodzi. Ludzie nawet oddają prawa do utworów byle ktoś chciał ich wydać ....... 


 


Wszystko jest sztuką mozliwego. Jest wiele dróg do tego by zaistniec i warto byc elastycznym. Natomiast nie zawsze warto tanio skóry sprzedać.   


Goddard
Posty: 208
Rejestracja: piątek 28 lip 2006, 00:00

Re: Jingle radiowe a Zaiks

Post autor: Goddard » piątek 29 kwie 2011, 09:09

...Mam pytanie do osób, które produkują jingla radiowe. Czy spotkaliście się z sytuacją, gdzie radio zamawia jingle pod warunkiem zrzeczenia się przez twórcę prawa autorskiego tak, by radio nie musiało płacić zaiksowi za odtwarzanie tych jingli?... 


 


Hm, ale przecież każdy publiczny nadawca ma obowiązek uiszczania opłaty do ZAIKS-u, nawet jeśli kupi prawa do Twoich utworów. Chyba że odtwarza tylko i wyłącznie muzykę royalty-free. Czy tak właśnie jest w tym przypadku? Jeżeli nie, to być może ktoś Cię próbuje wyrolować... 


 


Sprzedaż autorskich praw majątkowych (bo chyba o tym mówimy) jest całkiem legalna i stosowana często. Tak się np. robi przy muzyce do polskich reklam, za którą tantiemy się nie należą. Co innego autorskie prawa osobiste - te są niezbywalne.


qomposeit
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 01 maja 2011, 00:00

Re: Jingle radiowe a Zaiks

Post autor: qomposeit » poniedziałek 02 maja 2011, 16:16


 Sprzedaż autorskich praw majątkowych (bo chyba o tym mówimy) jest całkiem legalna i stosowana często. Tak się np. robi przy muzyce do polskich reklam, za którą tantiemy się nie należą. Co innego autorskie prawa osobiste - te są niezbywalne.
...
 


 


Goddardzie, jak to? Czemu piszesz że tak się robi przy muzyce do polskich reklam, "za którą tantiemy się nie należą"? Jak to się nie należą? Za emisje telewizyjne i radiowe? Przecież jest metryka kto napisał muzykę. Nie rozumiem.


Goddard
Posty: 208
Rejestracja: piątek 28 lip 2006, 00:00

Re: Jingle radiowe a Zaiks

Post autor: Goddard » poniedziałek 02 maja 2011, 18:26


Goddardzie, jak to? Czemu piszesz że tak się robi przy muzyce do polskich reklam, "za którą tantiemy się nie należą"? Jak to się nie należą? Za emisje telewizyjne i radiowe? Przecież jest metryka kto napisał muzykę. Nie rozumiem....
 


 


A bo w Polsce tantiemy należą się tylko za to, co jest w ramówce. Reklam w niej nie ma. Dlatego sprzedaż muzyki do reklamy z przeniesieniem praw majątkowych to nic nadzwyczajnego.


qomposeit
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 01 maja 2011, 00:00

Re: Jingle radiowe a Zaiks

Post autor: qomposeit » poniedziałek 02 maja 2011, 22:50

...

Goddardzie, jak to? Czemu piszesz że tak się robi przy muzyce do polskich reklam, "za którą tantiemy się nie należą"? Jak to się nie należą? Za emisje telewizyjne i radiowe? Przecież jest metryka kto napisał muzykę. Nie rozumiem....
 

 

A bo w Polsce tantiemy należą się tylko za to, co jest w ramówce. Reklam w niej nie ma. Dlatego sprzedaż muzyki do reklamy z przeniesieniem praw majątkowych to nic nadzwyczajnego.
...
 


 


Nie bardzo rozumiem, czy ktoś by mógl mi to dalej wyjasnic? A co, reklamy telewizyjne są w ramówce czy ich nie ma? Na przykład przed wiadomościami itd. Przecież są?


Goddard
Posty: 208
Rejestracja: piątek 28 lip 2006, 00:00

Re: Jingle radiowe a Zaiks

Post autor: Goddard » wtorek 03 maja 2011, 00:28


Nie bardzo rozumiem, czy ktoś by mógl mi to dalej wyjasnic? A co, reklamy telewizyjne są w ramówce czy ich nie ma? Na przykład przed wiadomościami itd. Przecież są?...
 


 


A kolega tu czasem trollować nie przyszedł?




ODPOWIEDZ