Produkcja podkładów muzycznych - wymagania, umowy, ZAiKS(?)

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
grzygorz
Posty: 62
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 00:00

Produkcja podkładów muzycznych - wymagania, umowy, ZAiKS(?)

Post autor: grzygorz » piątek 13 maja 2011, 01:07

Witajcie;


 


Dziwna rzecz.. dla mnie. Przeglądałem jeden znany portal karaoke celem znalezienia info o mozliwości współpracy przy dostarczaniu muzyki i znalazłem - ale w owym ogłoszeniu, w ramce 'wymagania', jest zapis "Umowa z ZAiKS". Nie mam pojęcia, po co im ona? Myślałem, że jeśli mają już dostarczony, gotowy podkład do 'ozaiksowanej' juz piosenki, to prawa do uzywania go na swojej stronie negocjują sami. Po co mi więc być ich członkiem? Nie pytałem jeszcze o to portalu jak i jestem "świeży" w "poważnej tematyce świata praw autorskich i kontraktów" gdyż do tej pory jedynie uczyłem się i kompletowałem studio, dla pasji. Jedyne rzeczy jakie sprzedawałem, były to kawałki przekazywane ' z ręki do ręki' na zasadzie zrzeczenia się praw autorskich - robiłem za kogoś, mówiąc wprost. Teraz jednak chciałbym się rozwinąć po tylu latach przygotowań i... Nie wiem co z tym ZAIKSem tu zrobic, o co chodzi w tym przypadku. zakladam jednak, ze chcac być "poważnym" muzykiem, w owym ZAIKSie i tak bede musiał zagrzać miejsce.


Dzięki.


Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Produkcja podkładów muzycznych - wymagania, umowy, ZAiKS(?)

Post autor: a » sobota 14 maja 2011, 11:54

Podaj wiecej danych. Czy w umowie z portalem, który czerpie zyski ze sprzedaży twórczości kompozytorów i autorów musisz poświadczyć, że posiadasz wszelkie prawa i stosowne umowy z autorami i organizacjami? Jeżeli tak, to znaczy, że jak prawnik autora od Celine Dion ich poprosi o stosowne papiery, to na podstawie umowy odeślą go do Ciebie i o ile nie uzyskasz zgodnie z prawem zgody publishera itd masz ciepło. Jeżeli portal bierze to na siebie, to Ty nie musisz mieć nic wspólnego z Zaiksem, bo jesteś tylko wykonawcą przeróbki.


Nie wiem jak teraz, ale kiedyś większość sprzedawców - sprzedawców - podkładów robilło to niestety nielegalnie i bez stosownych papierów.

http://www.superstereo.pl

ODPOWIEDZ