Zaiks i wytwórnia + kilka pytań

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
michalb
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 10 maja 2011, 00:00

Zaiks i wytwórnia + kilka pytań

Post autor: michalb » środa 25 maja 2011, 19:46

1.Mam pytanie jak wygląda sprawa wytwórni płytowej współpracującej z Zaiksem. Bardzo zależy mi na tej kwestii. Czy to jest tak że wytwórnia wysyła utwó do stacji radiowych, podpisuje umowe na przekazanie praw majątkowych do utworu wytwórni, a wytwórnia pokazuje to Zaiksowi i z zaiksem podpisuje umowe do zbiorowego zarządzania ? Pytam się i piszę do Zaiksu lecz współpraca z ich strony jest z nikoma, nie otrzymałem żadnych dokumentów dlatego nie wiem jak to jest. Dodatkowo mam kilka pytań z tym związanych.


2.Jak często Zaiks wypłaca pięniądze. Kiedy jest teraz najbliższy termin? na konto artysty i wytwórni ?
2. Czy można zgłosić się do Zaiksu z wszystkimi dokumentami przed terminem rozliczeń ? nie bedzie problemu z odebraniem należnych pieniedzy jeśli utwór grany jest od kilku tygodni ?
3. Jeżeli jako wytwórnia podpiszę umowe z formacja + gościnnie występuje wokalistka to każdy z nich musi należec do Zaiksu i wypełnić te wszystkie papierki jakie wypełnia artysta ? Jak to wyglada
4. Jak wyglada sprawa gdy bedziemy chcieli uzyskac umowe licencyjna z zespolem zza granicy ? My za nich mamy wszystko wypisac? nie bedize problemu z podaniem ich konta i wypłacaniem ?
5 Zaiks pobiera od tantiem 20 % ?
6. Czy wytwórnia płąci jakieś składki ? Każdy z artystów musi płacic składki czy potrącone jest to z tanitem ?jesli jest to formacja plus wokalistka gościnnie to równiez ? jak to dokłądnie wygląda
7. W jakiej formie podesłać Zaiksowi utwór aby go ochronic? Gdy to muzyka klubowa to w formie nutowej ? czy mozna w postaci CD ?
8. Co sie dzieje gdy nasze utwory chronione beda lecialy zza granica ? Zaiks ściąga z tego pieniadze czy my musimy tam nalezec do tamtych organizacji.


 


Z góry dzięki za pomoc !


Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Zaiks i wytwórnia + kilka pytań

Post autor: a » czwartek 26 maja 2011, 00:46

Tak. ZAIKS kasuje swoja działkę.


reszta pytań to kosmos :)

http://www.superstereo.pl

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Zaiks i wytwórnia + kilka pytań

Post autor: DJOZD » czwartek 26 maja 2011, 06:58

...
1.Mam pytanie jak wygląda sprawa wytwórni płytowej współpracującej z Zaiksem. Bardzo zależy mi na tej kwestii. Czy to jest tak że wytwórnia wysyła utwó do stacji radiowych, podpisuje umowe na przekazanie praw majątkowych do utworu wytwórni, a wytwórnia pokazuje to Zaiksowi i z zaiksem podpisuje umowe do zbiorowego zarządzania ? Pytam się i piszę do Zaiksu lecz współpraca z ich strony jest z nikoma, nie otrzymałem żadnych dokumentów dlatego nie wiem jak to jest. Dodatkowo mam kilka pytań z tym związanych.

2.Jak często Zaiks wypłaca pięniądze. Kiedy jest teraz najbliższy termin? na konto artysty i wytwórni ?
2. Czy można zgłosić się do Zaiksu z wszystkimi dokumentami przed terminem rozliczeń ? nie bedzie problemu z odebraniem należnych pieniedzy jeśli utwór grany jest od kilku tygodni ?
3. Jeżeli jako wytwórnia podpiszę umowe z formacja + gościnnie występuje wokalistka to każdy z nich musi należec do Zaiksu i wypełnić te wszystkie papierki jakie wypełnia artysta ? Jak to wyglada
4. Jak wyglada sprawa gdy bedziemy chcieli uzyskac umowe licencyjna z zespolem zza granicy ? My za nich mamy wszystko wypisac? nie bedize problemu z podaniem ich konta i wypłacaniem ?
5 Zaiks pobiera od tantiem 20 % ?
6. Czy wytwórnia płąci jakieś składki ? Każdy z artystów musi płacic składki czy potrącone jest to z tanitem ?jesli jest to formacja plus wokalistka gościnnie to równiez ? jak to dokłądnie wygląda
7. W jakiej formie podesłać Zaiksowi utwór aby go ochronic? Gdy to muzyka klubowa to w formie nutowej ? czy mozna w postaci CD ?
8. Co sie dzieje gdy nasze utwory chronione beda lecialy zza granica ? Zaiks ściąga z tego pieniadze czy my musimy tam nalezec do tamtych organizacji.

 

Z góry dzięki za pomoc !...
 


Ja bardzo ogólnikowo.  Swoją drogą jeżeli zadzwonisz do ZAIKSu powinieneś otrzymać odpowiedzi na część swoich pytań. Nie wiem nawet czy na ich stronie nie ma pewnych informacji. Po jej wielkie moderizacji jest ona naprawde dobra. I jest tam pełen komplet wniosków.


2. Zaiks wypłaca pieniądze średnio 2 - 3 razy do roku.  Na podane w umowie konto.


2.  Kilka tygodni - to jest niestety żart.  Niektóre źródła są rozliczane z półtorarocznym (lub większym) opóźnieniem. 


3.  Tylko utorzy utworów. Instrumentalisci i aranżerzy nie zaliczają sie do autorów tekstów czy muzyki. 


6. Wszystkie koszty związane z ochroną twoich utworów są należycie potrącone i nie musisz nic robić. Moze wystąpić jedynie różnica pomiedzy tym co dostajesz na konto, a tym co jest napisane na PIT'cie (przykładowo - zwrot kosztów inkasa itp). 


7. Klasyczna fortepianówka (zapis nutowy). Najlepiej dać zawodowcowi który sie tym zajmuje.  


8. Zaiks ma podpisane umowy z kluczowymi zagranicznymi organizacjami scigającymi tantiemy. Powinno wszytsko funkcjonować automatycznie.  Ale opóźnienia sciągania tantiem w mojej ocenie mogą trwać kilka lat. 


 


Generalnie poczytaj strone ZAIKS'u, poszukaj na forum, bylo wielokrotnie.  


ODPOWIEDZ