Wykorzystywanie sampli w studio

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: Wykorzystywanie sampli w studio

Post autor: Robix » wtorek 14 cze 2011, 21:06

...
Oficialne stanowisko Manuela Schleisa, VengeanceSamples:

 

"as long as the main owner of the studio is a legal buyer of the sample pack, I see no problem"

 

Myślę, że to tyle :)
...
 


No to ładnie z jego strony :). Jestem ciekaw jak się ma sprawa, jeżeli chodzi o sample best service :D.

Początkujący muzyk.

dust
Posty: 190
Rejestracja: środa 09 kwie 2003, 00:00

Re: Wykorzystywanie sampli w studio

Post autor: dust » wtorek 14 cze 2011, 23:06

Jak widać tak naprawdę jest to tylko kwestia naszego sumienia. Bo jak ktoś nam udowodni, że nielegalnie użyliśmy sampla?
Przykład: nagranie zrobiłem u kolegi, który kupił oryginalną bibliotekę. Dawno go nie widziałem i nie ma z nim kontaktu.

Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: Wykorzystywanie sampli w studio

Post autor: Robix » wtorek 14 cze 2011, 23:35

...Jak widać tak naprawdę jest to tylko kwestia naszego sumienia. Bo jak ktoś nam udowodni, że nielegalnie użyliśmy sampla?
Przykład: nagranie zrobiłem u kolegi, który kupił oryginalną bibliotekę. Dawno go nie widziałem i nie ma z nim kontaktu.
...
 


Może to zrobić, jeśli sampel został odpowiednio spreparowany. Mam na myśli dodanie jakiejś częstotliwości charakterystycznej, którą dopiero po odpowiednich zabiegach można ustalić. Był kiedyś taki temat, w którym MB tłumaczył jak to zrobić. Więc się da :).

Początkujący muzyk.

Awatar użytkownika
przedwczoraj
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 07 sty 2003, 00:00

Re: Wykorzystywanie sampli w studio

Post autor: przedwczoraj » wtorek 14 cze 2011, 23:39

np. produkty Spectrasonics są na jedną osobę, brzmienia mogą być użyte w wieloosobowym projekcie wyłacznie gdy właściciel programu jest w jego składzie. Informuja też, iż robią regularne kontrole w studiach w celu sprawdzenia, czy każdy producent używający ich oprogramowania ma swoja kopię.


 


 


 


 


 


Awatar użytkownika
grzygorz
Posty: 62
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 00:00

Re: Wykorzystywanie sampli w studio

Post autor: grzygorz » środa 15 cze 2011, 10:04

...
np. produkty Spectrasonics są na jedną osobę, brzmienia mogą być użyte w wieloosobowym projekcie wyłacznie gdy właściciel programu jest w jego składzie. Informuja też, iż robią regularne kontrole w studiach w celu sprawdzenia, czy każdy producent używający ich oprogramowania ma swoja kopię.


 


Z pewnością pierwsze co robi sound desinger ze Spectatronic, to leci zgłosić kontrolę legalności softu dla autora kawałka, w którym coś jest z jego brzmień :P Aż napisze do nich, zapytać czy jest jak mówisz - to znaczy, że w studio ich produktów nie można byłoby wykorzystywać a kiedy ktoś straciłby program - straciłby prawa do utworu. Bez sensu. Nikt mi Virusa nie każe kupować jak presetów użyje u kolegi, bo zakupiony został po Bożemu raz, legalnie i stoi na półce. Wśród instrumentów VST powinno być identycznie ale... to w końcu producent decyduje się, na jakich zasadach licencjuje swoje dzieła.  Niemniej takie coś - jest bez sensu. Ew wprowadzić inną licencję na potrzeby studia.


 


-To ile za tą EPkę bedzie?


-No dobra... zrobimy to za tysiąc


-Jezu, dzieki! nasze ostatnie grosze, jak nam nie wyjdzie to umrzemy z głodu :D


-...plus licencja na Omnisphere za 400E


-?! WTF? jesteśmy w studio, to Ty nie masz?


- No mam....


 


:)


 


Awatar użytkownika
przedwczoraj
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 07 sty 2003, 00:00

Re: Wykorzystywanie sampli w studio

Post autor: przedwczoraj » środa 15 cze 2011, 11:18

...
...
np. produkty Spectrasonics są na jedną osobę, brzmienia mogą być użyte w wieloosobowym projekcie wyłacznie gdy właściciel programu jest w jego składzie. Informuja też, iż robią regularne kontrole w studiach w celu sprawdzenia, czy każdy producent używający ich oprogramowania ma swoja kopię.


 

Z pewnością pierwsze co robi sound desinger ze Spectatronic, to leci zgłosić kontrolę legalności softu dla autora kawałka, w którym coś jest z jego brzmień :P Aż napisze do nich, zapytać czy jest jak mówisz - to znaczy, że w studio ich produktów nie można byłoby wykorzystywać a kiedy ktoś straciłby program - straciłby prawa do utworu. Bez sensu. Nikt mi Virusa nie każe kupować jak presetów użyje u kolegi, bo zakupiony został po Bożemu raz, legalnie i stoi na półce. Wśród instrumentów VST powinno być identycznie ale... to w końcu producent decyduje się, na jakich zasadach licencjuje swoje dzieła.  Niemniej takie coś - jest bez sensu. Ew wprowadzić inną licencję na potrzeby studia.

 

-To ile za tą EPkę bedzie?

-No dobra... zrobimy to za tysiąc

-Jezu, dzieki! nasze ostatnie grosze, jak nam nie wyjdzie to umrzemy z głodu :D

-...plus licencja na Omnisphere za 400E

-?! WTF? jesteśmy w studio, to Ty nie masz?

- No mam....

 

:)

 ...
 


I work at a production music studio with several other composers/producers. Can we all use Spectrasonics Virtual Instruments from our main server?
No. It's very important to know that each composer must have his or her own copy and license for Spectrasonics Virtual Instruments. We make regular checks to verify that large production studios have obtained the proper licenses for our instruments and sample libraries.


http://www.spectrasonics.net/support/knowledgebase_view_topic.php?id=271&categoryID=78


 


Pietro
Posty: 771
Rejestracja: sobota 27 maja 2006, 00:00

Re: Wykorzystywanie sampli w studio

Post autor: Pietro » środa 15 cze 2011, 13:35

Jeszcze raz zaznaczam, ze oprogramowania sie nie kupuje, a jedynie wykupuje sie na nie licencje.

Pomidory sie kupuje, bo pomidory sie koncza, podobnie z przedmiotami fizycznymi typu syntezator sprzetowy, efekt sprzetowy, komputer. One staja sie Twoja wlasnoscia. Oprogramowanie istnieje w formie niefizycznej (plyta CD to jedynie nosnik), nie ma daty waznosci, nie konczy sie po x uzyciach, nie psuje sie ani nie starzeje (fizycznie), w zwiazku z czym traktuje sie je inaczej. Nie staje sie Twoja wlasnoscia, pozostaje wlasnoscia producenta i sprzedaje sie licencje na jego uzywanie. Kazdy producent wystawia swoje warunki. Jedni sprzedaja je na czas okreslony (oprogramowanie graficzne), inni na ilosc stanowisk, a jeszcze inni na konkretnego uzytkownika.

- Piotr

Awatar użytkownika
grzygorz
Posty: 62
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 00:00

Re: Wykorzystywanie sampli w studio

Post autor: grzygorz » środa 15 cze 2011, 14:10

 I work at a production music studio with several other composers/producers. Can we all use Spectrasonics Virtual Instruments from our main server?
No. It's very important to know that each composer must have his or her own copy and license for Spectrasonics Virtual Instruments. We make regular checks to verify that large production studios have obtained the proper licenses for our instruments and sample libraries.

http://www.spectrasonics.net/support/knowledgebase_view_topic.php?id=271&categoryID=78

 ...
 


 


Reasumując - posiadam osobistą licencję na Omnisphere, kompunuję dla kogoś za jej uzyciem, ten ktoś wydaje później to bez problemów... Dobrze rozumiem? Jedynie autor musi mieć licencję na wtyczkę (nie można odstępować używania programu komuś innemu) ale np raper czy wokalista ew współtwórca utworu już nie musi (nie chce mysleć jaką mine miałaby potencjalny wokalista który dla mnie śpiewa, gdyby usłyszał, ze musi kupic sobie kopie programu ktorego nawet używac nie potrafi :P )


Awatar użytkownika
grzygorz
Posty: 62
Rejestracja: wtorek 28 wrz 2010, 00:00

Re: Wykorzystywanie sampli w studio

Post autor: grzygorz » środa 15 cze 2011, 21:41

Oki doki.


 



Thanks for asking - these are good questions!




Thanks for response. So, let's see. If I made a track for another person (eg singer ), this person needs to buy Omnisphere licence too? Even if I was the one who created this?




No - if you are the producer and user, that qualifies for our single-user license.




I've produced a track, but i want to sell this with full rights to another person. That person needs to buy Omnisphere too? 




No - if you are the creator of the music and sell the track in a mixed format, that is fine.

The issue that comes up most often in studios is allowing clients to use the instruments on your computer as part of the equipment rented out by the studio. That is the part that is not allowed, along with sharing between partners.


Pozamiatane :P


ODPOWIEDZ