Roland Polska - zmowa cenowa i kara od UOKIK

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
Pan_Jabu
Posty: 1190
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 00:00

Re: Roland Polska - zmowa cenowa i kara od UOKIK

Post autor: Pan_Jabu » piątek 13 sty 2012, 19:09

Spiker, nie masz racji - ale właśnie stwierdziłem, że musiałbym napisać jeszcze raz to samo, co już wyżej napisałem (i czego chyba nie przeczytałeś), a już mi się nie chce


Tego wywodu z rabatami zupełnie nie rozumiem. "Klient nabędzie towar z "umówioną ceną", ale zapłaci mniej - wszyscy są zadowoleni." - przecież to nielogiczne Przecież zmowa nie polega na tym, że dystrybutorzy mają identyczne ceny cennikowe, a mogą udzielać dowolnych rabatów.




Awatar użytkownika
Robix
Posty: 634
Rejestracja: środa 14 sty 2009, 00:00

Re: Roland Polska - zmowa cenowa i kara od UOKIK

Post autor: Robix » piątek 13 sty 2012, 19:32

Przecież zmowa nie polega na tym, że dystrybutorzy mają identyczne ceny cennikowe, a mogą udzielać dowolnych rabatów.


No więc właśnie, to by nie miało sensu. Chodzi o nic innego jak zapewnienie sobie odpowiednich zysków.

Początkujący muzyk.

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Roland Polska - zmowa cenowa i kara od UOKIK

Post autor: Zbynia » sobota 14 sty 2012, 08:43

Spiker z jednej strony masz racje co do wolności w sferze zawierania umów ale własnie ta wolnośc prowadzi do zmów cenowych - i nie tylko na tym przykładzie ale i na wielu innych.


Dlatego kara jak najbardziej się należała(a powinni nie żałowac i walnąć wyższą) bo na przykładzie tych umów widac doskonale ograniczanie konkurencji i nic więcej.


Co do tych rabatów - to bardzo niezdrowe czego przykładem były słynne sprawy o ograniczanie konkurencji wytoczone Intelowi...firmy dostawały rabaty za ograniczenie ilości sprzetu z procesorami AMD


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Roland Polska - zmowa cenowa i kara od UOKIK

Post autor: Zbynia » sobota 14 sty 2012, 08:44

Aha swoją droga powinni się wziąć ostro za wszelkie molohy typu empik bo konkurencja w sprzedaży choćby płyt CD z muzyka nie istnieje i tu mogę dodac z własnego doświadczenia że taki Empik stosuje tego typu praktyki


Awatar użytkownika
Pan_Jabu
Posty: 1190
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 00:00

Re: Roland Polska - zmowa cenowa i kara od UOKIK

Post autor: Pan_Jabu » sobota 14 sty 2012, 11:51

...
Spiker z jednej strony masz racje co do wolności w sferze zawierania umów ale własnie ta wolnośc prowadzi do zmów cenowych - i nie tylko na tym przykładzie ale i na wielu innych.

Żadna wolność nie może być nieograniczona. Wolność jednego ogranicza wolność drugiego.


W tym przypadku swoboda konkurencji jest nadrzędna wobec wolności zawierania umów przez producentów i dostawców. Taka regulacja została wprowadzona (nie tylko w Polsce, ale w większości innych krajów) po to, by chronić wolną konkurencję - a więc filar i istotę gospodarki wolnorynkowej.


Podobnym regulacjom podlegają też np. przejęcia jednych firm przez inne.


ODPOWIEDZ