Jaka skala podatkowa w studiu nagrań?

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Attacker
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2002, 00:00

Jaka skala podatkowa w studiu nagrań?

Post autor: Attacker » piątek 23 mar 2012, 20:17

Witam.


Moze wie ktos z Was jaki podatek nalezy naliczyc po wykonaniu uslugi nagrania w studiu nagran badz w terenie?
Dla przykladu: wchodzi muzyk do studia, nagrywa, odbiera nagranie i placi. Przykladowo do kwoty 100 PLN ile trzeba doliczyc muzykowi zeby rozliczayc sie ze skarbowka, a nie tracac swojego dochodu?
Trzeba byc Vatowcem czy nie w tego rodzaju dzialalnosci? Jaka forme opodatkowania mozna przyjac: karta podatkowa, ryczalt ewidencjonowany czy ksiega przychodow i rozchodow?


Z gory wielkie dzieki za odpowiedz.


fortepianowki
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek 28 lis 2011, 00:00

Re: Jaka skala podatkowa w studiu nagrań?

Post autor: fortepianowki » sobota 24 mar 2012, 09:34

mam wrażenie że formę opodatkowania wybierasz sobie sam - jaką wolisz... i taka działalność nie wymusza żadnej


a forma opodatkowania wymusza wysokość podatku,.


 

zero sprzyntu kupa talyntu ........ (Triton Extreme, Yamaha S90 , MSP5, DT150, Rode??? Samick Custom ElGit,(5ty wydział Aranż/Komp)

Goddard
Posty: 208
Rejestracja: piątek 28 lip 2006, 00:00

Re: Jaka skala podatkowa w studiu nagrań?

Post autor: Goddard » sobota 24 mar 2012, 11:06

...
Witam.

Moze wie ktos z Was jaki podatek nalezy naliczyc po wykonaniu uslugi nagrania w studiu nagran badz w terenie?
Dla przykladu: wchodzi muzyk do studia, nagrywa, odbiera nagranie i placi. Przykladowo do kwoty 100 PLN ile trzeba doliczyc muzykowi zeby rozliczayc sie ze skarbowka, a nie tracac swojego dochodu?
Trzeba byc Vatowcem czy nie w tego rodzaju dzialalnosci? Jaka forme opodatkowania mozna przyjac: karta podatkowa, ryczalt ewidencjonowany czy ksiega przychodow i rozchodow?




Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, czy koniecznie musisz zakładać działalność? Według mnie w naszym biznesie o wiele bardziej opłaca się forma umowy o dzieło - ma same zalety nad działalnością. DG się opłaca jedynie w sytuacji, kiedy masz: a) bardzo wysokie koszta uzysku, b) bardzo dużo zleceń. W przeciwnym razie odradzam. DG ma same wady - np. brak 50% kosztów uzysku, co powoduje, że nawet przy projektach z przeniesieniem praw płacisz 19% (przynajmniej jak rozliczasz się na zasach ogólnych). Inna rzecz - przy UOD podatek odprowadza za Ciebie klient (chyba że jest to osoba fizyczna, wtedy sam sobie płacisz pod koniec roku podatkowego). Do tego jeszcze cholerny ZUS...


Natomiast jeśli idzie o formę opodatkowania przy DG - też nie jest to takie proste. Wszystko zależy od Twojego US, bo one mają dowolność w interpretacji przepisów. Poczytaj sobie mój wątek sprzed 3 lat: http://www.eis.com.pl/virtual/modules.php?op=modload&name=Forum&file=viewtopic&topic=24567&forum=23


A wracając do Twojego muzyka. Zakładając, że rozliczasz się na UOD a muzyk jest osobą fizyczną, robisz tak.  Wystawiasz rachunek na kwotę brutto 110zł. Koszt uzyskania przychodu to oczywiście 50% (co daje 55zł), dochód w tej sytuacji to też 55zł, więc należny podatek 10zł, który płacisz w kwietniu.


To tak w wielkim skrócie. Mam nadzieję, że trochę pomogłem.






danas
Posty: 106
Rejestracja: piątek 02 lis 2007, 00:00

Re: Jaka skala podatkowa w studiu nagrań?

Post autor: danas » sobota 24 mar 2012, 14:02

Inna rzecz - przy UOD podatek odprowadza za Ciebie klient (chyba że jest to osoba fizyczna, wtedy sam sobie płacisz pod koniec roku podatkowego)


Molgbys jeszcze wyjasnic ta kwestie?

Attacker
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2002, 00:00

Re: Jaka skala podatkowa w studiu nagrań?

Post autor: Attacker » sobota 24 mar 2012, 14:21

Chodzi wlasnie o to, ze musze zalozyc DG, poniewaz napisalem biznes plan na studio nagran, i niebawem dostane dotacje, a warunkiem przyznania srodkow jest DG.



Wlasnie zastanawia mnie to jak w takim wypadku bede sie musial rozliczac z US?
Koszty bede mial powiedzmy niewielkie, swoj lokal itp, a dodatkowo przez pol roku beneficjent bedzie mi pokrywal do max 1300zl koszty prze ze mnie poniesione takie jak ZUS, telefon, internet, energia, ogrzewanie itp. Dodatkowo mam ten nizszy ZUS.



Gdyby ktos mi mogl podpowiedziec jak ten proces rozliczania sie z US wyglada?
Tzn: klient nagrywa, usluga kosztuje powiedzmy 100 zl netto i co dalej, jak to rozliczyc?
Nie wiem czy dobrze rozumuje, ale ja od tych 100 zl bede musial odprowadzic podatek dochodowy 18%, ale ile musze doliczyc klientowi zeby wyszla kwota brutto dla niego do zaplaty?



Prosze tez o wyjasnienie mi tez o co chodzi z tym przeniesieniem praw autorskich? Tzn, ze jesli ktos u mnie nagra to jeszcze musza byc przeniesione prawa autorskie?
Sorka, ze tak podpytuje, ale nie mam wogole z tym doswiadczenia, a nie chcialbym sie gdzies wkopac z US:)



Z gory dzieki


Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Jaka skala podatkowa w studiu nagrań?

Post autor: a » sobota 24 mar 2012, 15:55

...Chodzi wlasnie o to, ze musze zalozyc DG, poniewaz napisalem biznes plan na studio nagran, i niebawem dostane dotacje, Gdyby ktos mi mogl podpowiedziec jak ten proces rozliczania sie z US wyglada?
Tzn: klient nagrywa, usluga kosztuje powiedzmy 100 zl netto i co dalej, jak to rozliczyc?
Nie wiem czy dobrze rozumuje, ale ja od tych 100 zl bede musial odprowadzic podatek dochodowy 18%, ale ile musze doliczyc klientowi zeby wyszla kwota brutto dla niego do zaplaty?




Piszesz serio czy jaja sobie robisz? Naprawdę chcesz prowadzić działalność gospodarczą radząc się na forum w sprawie podatków? Od tego są doradcy podatkowi dla przedsiębiorców i biura księgowe. Zanosisz papiery i oni ci liczą a ty pilnujesz by nie walneli bubla bo - tam też często amatorzy siedzą - inaczej skarbówka chapnie dotacje albo i więcej. Mimo wszystko powodzenia Cool

http://www.superstereo.pl

FIRE
Posty: 152
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2009, 00:00

Re: Jaka skala podatkowa w studiu nagrań?

Post autor: FIRE » sobota 24 mar 2012, 16:58

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, czy koniecznie musisz zakładać działalność? Według mnie w naszym biznesie o wiele bardziej opłaca się forma umowy o dzieło - ma same zalety nad działalnością. DG się opłaca jedynie w sytuacji, kiedy masz: a) bardzo wysokie koszta uzysku, b) bardzo dużo zleceń. W przeciwnym razie odradzam. DG ma same wady - np. brak 50% kosztów uzysku, co powoduje, że nawet przy projektach z przeniesieniem praw płacisz 19% (przynajmniej jak rozliczasz się na zasach ogólnych). Inna rzecz - przy UOD podatek odprowadza za Ciebie klient (chyba że jest to osoba fizyczna, wtedy sam sobie płacisz pod koniec roku podatkowego). Do tego jeszcze cholerny ZUS...


...


 


Wszystko fajnie, tylko teraz by pasowało, by na tej podstawie doradzić koledze gdzie ma sie udać jak go grypka złapie, lub (czego szczerze nie życze) złamie noge. Do tego dochodzi temat emeryturki - a może szczególnie ten temat powinien kolega wziąć pod uwagę.


 


Praca na umowę o dzieło ma sens, jeśli dana osoba posiada jakiekolwiek ubezpieczenie. Można oczywiście ubezpieczyć się samemu, czyli dobrowolnie, ale nawet tu w takim wypadku przy pracy na umowę o dzieło są schodki. Temat jest dosyć szeroki i nie da sie tego powiedzieć w kilku słowach, ale radzę zainteresować sie nim, bo można prędzej, czy później wpaść w ramiona US. Praca na umowę o dzieło, jako jedyna praca dochodowa, po jakims czasie doprowadzi do tego, ze i tak kolega będzie zobowiązany założyć firmę. Przekroczy kolega pułap osiągniętego dochodu w skali roku i chcąc nie chcąc, bedzie trzeba rejestrować działalność.




 


 


Attacker
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2002, 00:00

Re: Jaka skala podatkowa w studiu nagrań?

Post autor: Attacker » środa 28 mar 2012, 09:26

Piszesz serio czy jaja sobie robisz? Naprawdę chcesz prowadzić działalność gospodarczą radząc się na forum w sprawie podatków? Od tego są doradcy podatkowi dla przedsiębiorców i biura księgowe. Zanosisz papiery i oni ci liczą a ty pilnujesz by nie walneli bubla bo - tam też często amatorzy siedzą - inaczej skarbówka chapnie dotacje albo i więcej. Mimo wszystko powodzenia Cool
...
 


Pisze serio i nie robie sobie jaj :)
Mysle, ze prowadzenie rachunkow przy jednej usludze rejestracji dzwieku to nie jest jakies tam wielkie wyzwanie i obawa o pomylki w papierach.
Chcialbym tylko, jesli ktos prowadzi legalnie studio podpowiedzial mi jak to sie liczy ?
Jak nikt mi nie podpowie to pojde do biura rachunkowego, ale zawsze to szkoda wydawac pieniadze na biuro przy jednej usludze. Z calego roku oplacania biura rachunkowego mozna jakis fajny mikrofon kupic :)


Pozdro


 


Awatar użytkownika
gasiu
Posty: 123
Rejestracja: poniedziałek 25 kwie 2011, 00:00

Re: Jaka skala podatkowa w studiu nagrań?

Post autor: gasiu » środa 28 mar 2012, 10:45


Pisze serio i nie robie sobie jaj :)
Mysle, ze prowadzenie rachunkow przy jednej usludze rejestracji dzwieku to nie jest jakies tam wielkie wyzwanie i obawa o pomylki w papierach.
Chcialbym tylko, jesli ktos prowadzi legalnie studio podpowiedzial mi jak to sie liczy ?
Jak nikt mi nie podpowie to pojde do biura rachunkowego, ale zawsze to szkoda wydawac pieniadze na biuro przy jednej usludze. Z calego roku oplacania biura rachunkowego mozna jakis fajny mikrofon kupic :)


 


Ja życzę Tobie tyle pracy, żebyś nie miał czasu na papierki Usługa biura przy takim małym czymś to pewnie jakieś 100zł/mies (może +vat) - więc twój wybór, ale wiedzy to raczej nie masz niestety...


 


Co do zasady to jeśli nie jesteś "vatowcem" to wystawiasz faturę i to jest Twój przychód, od tego odejmujesz koszty, a podatki płacisz od różnicy (dochód) - składki zus jedne odpisujesz od przychodu, a inne od podatku (zdrowotne na przykład, z tym, że nie całe ); jak przekroczysz limit obrotu to wpadasz w vat...


Do tego amortyzacja sprzętu


no chyba,ze możesz być na ryczałcie...


Trzeba trochę poczytać jednak, a jeśli dostałeś dotację to musisz mieć papiery w porządku, bo będziesz mieć kłopoty...


[addsig]
Pozdrawiam!
Gasiu

Attacker
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2002, 00:00

Re: Jaka skala podatkowa w studiu nagrań?

Post autor: Attacker » środa 28 mar 2012, 12:24

 Ja życzę Tobie tyle pracy, żebyś nie miał czasu na papierki Usługa biura przy takim małym czymś to pewnie jakieś 100zł/mies (może +vat) - więc twój wybór, ale wiedzy to raczej nie masz niestety... 

Co do zasady to jeśli nie jesteś "vatowcem" to wystawiasz faturę i to jest Twój przychód, od tego odejmujesz koszty, a podatki płacisz od różnicy (dochód) - składki zus jedne odpisujesz od przychodu, a inne od podatku (zdrowotne na przykład, z tym, że nie całe ); jak przekroczysz limit obrotu to wpadasz w vat...

Do tego amortyzacja sprzętu

no chyba,ze możesz być na ryczałcie...

Trzeba trochę poczytać jednak, a jeśli dostałeś dotację to musisz mieć papiery w porządku, bo będziesz mieć kłopoty... ...
 


 


Dzieki za zrozumiala podpowiedz.
Wlasnie zapomnialem dodac, ze nie bede "vatowcem", ponieważ srodkow unijnych sie mozna odliczyc od Vatu i amortyzowac kupionego sprzetu z dotacji tez nie mozna. Takze poki co to raczej nie ma sensu wchodzic w Vat, a jak trzeba bedzie to koszt 150 PLN. Limitu obrotu raczej nie przekrocze :)


Dotacje musze rozliczyc tylko z wydatkowania srodkow przyznanych na otwarcie dzialalnosci.


Chodzilo mi generalnie czy stosuje sie do tych 100 PLN (zakladam, ze te 100 PLN to moje netto za usluge) stawke zw, 8 czy 23 % ?
Wlasnie doczytalem w jakiejs interpretacji, ze stawka PKWiU 59.20.11 (czyli nagrania dzwiekowe) to 23 %.


ODPOWIEDZ