rozpowszechnianie utworu przez osoby trzecie

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
klops3000
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 00:00

rozpowszechnianie utworu przez osoby trzecie

Post autor: klops3000 » niedziela 07 paź 2012, 00:32

Niewiedziałem jak dokładnie zatytułować temat ale tutaj postaram się wszystko opisać.


Otóż mam pytanie dotyczące pewnej sytuacji...


Dajmy na to że umieściłem swój kawałek w sieci dla promocji (Youtube) który po czasie zyskał sporą popularność i bez mojej wiedzy był/jest sporadycznie grany w klubach etc. a także jest dosyć mocno rozpowszechniany przez osoby trzecie.


Czy w takiej sytuacji coś mi się należy i co w ogóle powinienem w tej sprawie zrobić? Chodzi mi głównie o sprawę grania utworu w klubach etc. bez mojej wiedzy i zgody.


Dodam że nie jestem członkiem Zaiks'u i tym podobnych.


TrevorMuzzy
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 06 wrz 2012, 00:00

Re: rozpowszechnianie utworu przez osoby trzecie

Post autor: TrevorMuzzy » niedziela 07 paź 2012, 17:54

Wg mnie możesz założyć sprawe sądową z powództwa cywilnego i oskarżyc taka czy inna osobe lub XYZ instytucje czy firme ze nielegalnie bez Twojej zgody upublicznia i rozpowszechnia nagranie.


Ale podstawowa kwestia, musisz udokumentować to że jest to Twoje nagranie, udokumentowac to że ktoś wykorzystywał ten utwór i jeszcze wygrać sprawe. Wtedy dostaniesz co swoje..


Tylko czy jest sens?


Wstawiajac swoje nagranie od tak do sieci jestes skazany na to ze ktos to bedzie upubliczniał, rozpowszechnial itd..bez Twojej zgody..Nie wydales tego w zadnej wytworni ani Zaiks nic..wiec w sumie..wystawiles to na pastwe losu..ze tak powiem..kazdy może robić z tym co chce i nic mu nie grozi..tak jak mowie owszem mozesz zalozyc sprawe ale musisz udowodnic ze to jest Twoje nagranie..a to bedzie ciezkie..



Na przyszłośc proponuje wydawać swoje tracki w jakis nawet malych tzw. labelach - wytwórniach aby miec pewność że oficjalnie utwór jest Twoja własnością i że tylko wytwórnia zabiega o rozpowszechnienie i sprzedaż a nie że ktoś prywatnie będzie pobierał i odtwarzał gdzie się da.


To jest tak jakbys położył na ulicy sterte swoich książek i sie dziwil ze ludzie podchodzą i biorą je i czytaja..zamiast kupić.. Natomiast jak ktos by wszedl do Empiku i nie placac wyszedl z książką to by była kradzież i tutaj jest podobnie.. Jak jest label, który w sklepach internetowych umieszcza nagrania no to jest konkretna sprawa..jest oficjalny utwor ktorego nie wolno pobierac nielegalnie bo to jest kradzież. Ale jak Ty umieściłeś od tak utwor w sieci no to sam sie zgodziles na taka sytuacje.


Po prostu bedąc prywatna osobą ciężko będzie Tobie coś udowodnić, załatwić itd..Jak jest wytówrnia to ona pilnuje tego by utwory jako produkty nie były kradzione.


Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: rozpowszechnianie utworu przez osoby trzecie

Post autor: a » niedziela 07 paź 2012, 22:30

Poza powyższym, klub teoretycznie powinien płacić Stoart, Zaiks, SAWP z listą granych numerów.


Jak jest z odtwarzaniem muzyki z internetu to chyba nawet ustawodawca nadal nie ma pojęcia. Może warto wczytać się w umowę z YouTube. Jesli codzi o Wrzuty itd. na to nie znajdziesz rady jak puściłeś wolno utwór dalej w świat.


Jeśli Cię boli, że ludzie grają to co upubliczniasz - zarejestruj utwór, wybierz się do siedziby, przedstaw sprawę i moze Stoart odwiedzi klub i zawoła działkę także dla Ciebie, która odbierzesz po 4 latach. Albo wydaj sam na iTunes, rejestruj w ASCAP i czekaj może coś skapnie za granie...Zapomnij o podcinaniu sobie nogi Wrzutą i będzie cisza.


Przy okazji, twórcy którzy chcą zarabiać powinni się zjednoczyc przeciw Crative Commons i rejestrować numery tam, gdzie się rejestruje. Bo potem jest płacz jak np. Jamendo zarabia krocie na licencjach, kluby grają i kasują a wykonawca nie ma co jeść. Dla muzyków którzy sami nie kasują licencji, CC jest IMO strzałem do własnej bramki. Co myślicie?

http://www.superstereo.pl

Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: rozpowszechnianie utworu przez osoby trzecie

Post autor: acoto » poniedziałek 08 paź 2012, 09:05

CC jest tak samo dobre jak zaiks. To tylko kwestia wyboru. W jednym i drugim przypadku ,jeśli ktoś nie chce płacić to nie zapłaci a swoich praw i tak należy dochodzić samemu.

ODPOWIEDZ