Umowa z wytwórnią muzyczną

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Exodus
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 21 sty 2013, 00:00

Umowa z wytwórnią muzyczną

Post autor: Exodus » poniedziałek 21 sty 2013, 13:08

Witam.


Poszukuję osoby która może mi pomóc zrozumieć pewne pkt umowy z wytwórnią muzyczną.


Jeśli chodzi o moją stronę,to pokrywam koszty produckji utworów muzycznych na płytę.


Czy zaznaczony na czerwono  tekst świadczy o tym,że pomimo tego,że opłaciłem niemałe koszty nagrania to całość praw do utworów przenoszę na wytwórnię muzyczną ?


Czy tantiemy z Zaiks Stoart przepadają ?


Czy ktoś może mi pomóc zmienić umowę,bo mam możliwość wprowadzenia drobnych zmian.


Z chwilą zarejestrowania danego artystycznego wykonaniaWykonawca niniejszym przenosi  całość praw do artystycznych wykonań Wykonawcy,  powstałych w Czasie Obowiązywania Umowy, na wytwórnię, na obszarze Terytorium na pełny czas trwania majątkowych praw pokrewnych a także do wykonywania praw zależnych do powstałych w okresie obowiązywania Umowy artystycznych wykonań Wykonawcy. W przypadku gdy Wykonawca dostarcza wytwórni Źródło zawierające Nagrania Wykonawcy, Wykonawca z chwilą dostarczenia Źródła Wytwórni przenosi na Wytwórnię prawa producenta fonogramu. Wytwórnia będzie jedynym i wyłącznym właścicielem każdego Źródła i Nagrania od momentu rozpoczęcia jego nagrywania.


W szczególności przeniesienie praw do artystycznych wykonań oraz praw producenta fonogramu odpowiednio na rzecz Wytwórni obejmuje przyznanie wytwórni prawa do korzystania i rozporządzania z artystycznych wykonań Wykonawcy oraz fonogramu na wszystkich polach eksploatacji wymienionych w Art. 86 ust.2 oraz w art. 94 Ustawy:


Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: Umowa z wytwórnią muzyczną

Post autor: chantizstudio » poniedziałek 21 sty 2013, 17:09

Po prostu chcą pełnie praw do twojego nagrania, i wszystkie zwiazane w przyszlosci z nim profity. ogónie rzecz biorąc punkt ten nie jest dla ciebie korzystny z logicznego punktu widzenia


 


[addsig]
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Umowa z wytwórnią muzyczną

Post autor: DJOZD » poniedziałek 21 sty 2013, 17:29

Ja tu raczej nie widzę ani słowa na temat praw autorskich. Zresztą umowa ta byłaby nie zgoda z prawem - prawa autorskie są niezbywalne. Kwestia rozchodzi się o prawa do nagrań. Prawdopodobnie chodzi o to że właścicielem nagrań zostaje wytwórnia i ona ma prawo do czerpania zysków z ich sprzedaży, ścigania kradzieży i robienia z nimi co chce itp. Ale prawa wykonawcze i prawa autorskie pozostają, bo te są regulowane pewnymi ustawami. Przynajmniej ja z czymś innym w praktyce się nie spotkałem. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zadzwoń do osoby kompetentnej w tej wytwórni oraz do niezależnego prawnika z doświadczeniem w prawie autorskim.

Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Umowa z wytwórnią muzyczną

Post autor: a » poniedziałek 21 sty 2013, 18:51

Pyt. 1 Tak, całość praw do artystycznych wykonań i fonogramów (... powstałych itd...). Bez sensu jeśli za darmo (albo za 10 sztuk CD - tak jest w umowie jednej znanej firmy :). Jako producent masz prawo do wynagrodzenia. Prawo producenta fonogramu a prawa autorskie oraz prawa wykonawcze to inne rzeczy.


Pyt. 2. Tantiemy Ci nie przepadają, ale jeśli oddasz prawa zależne, nie zobaczysz nic ze Stoartu jesli utwór nagra ktoś inny i będzie go wykonywać w TV - to istotne.


W tych zapisach niekorzystne jest dla twórcy oddanie praw zależnych i praw do nagrań powstałych w czasie trwania umowy. Niby "normalne i nic wielkiego", ale cokolwiek nagrasz należy do wytwórni. Najprawdopodobniej umowa ta wiąże cię na 5-10 lat przez różne zapisy i kolejnych utworów nie wydasz nigdzie indziej - to istotne, jestes uziemiony jeśli firma się rozmyśli po 1 singlu. Kiedyś bylo to regulowane dobrymi zaliczkami, teraz wielu oddaje za free i potem jest płacz.



Zapisz w umowie, że dotyczy konkretnego dzieła (np. 12 utworów z tytułami), a nie wszystkiego co nagrasz przez X lat, chyba że firma bogata i cię przez te X lat utrzyma (wątpliwe :)) Albo lepiej sprzedaj im tylko licencję na konkretny materiał bez wiązania się umową.








 

http://www.superstereo.pl

Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Umowa z wytwórnią muzyczną

Post autor: Zbynia » poniedziałek 21 sty 2013, 20:52

Generalnie chcą cię wydymać - pozostają ci wyłacznie prawa autorskie i brak jakiegokolwiek wpływu co z twoim dziełem sie będzie dziać


a jak wytwórnia zechce to byle grajki będą oficjalnie wystepować pod twoim szyldem za pół darmo i nic nie będziesz miał do powiedzenia




Olej i wydaj samemu chyba że nie zależy ci na materiale, występach i liczy się tylko kasa jaka wytwórnia oferuje


Zresztą chłopaki dobrze piszą


Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: Umowa z wytwórnią muzyczną

Post autor: chantizstudio » wtorek 22 sty 2013, 10:46



DJ OZD Nie napisałem o prawach autorskich....
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Umowa z wytwórnią muzyczną

Post autor: DJOZD » wtorek 22 sty 2013, 11:23

...

DJ OZD Nie napisałem o prawach autorskich.... ...


Spoko, nie odnosiłem się do twojej odpowiedzi. Tylko do tego co napisał Exodus "Czy tantiemy z Zaiks Stoart przepadają ?".

Swoją drogą słowo "profity" jest bardzo ogólne i warto by było tutaj wyjaśnić o jakiego rodzaju profity chdozi. Bo mogą to być: tantiemy autorskie, wykonawcze, % ze sprzedarzy, zaliczki różnego rodzaju, % z koncertów, kwestia grania coverów itp itd. Forumowy kolega A jest szpecem w tych sprawach.





Exodus
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 21 sty 2013, 00:00

Re: Umowa z wytwórnią muzyczną

Post autor: Exodus » wtorek 22 sty 2013, 20:50

A w ogóle,to czy ktoś mógłby rzucić na tą umowę okiem i trochę pomóc ?
Owszem,płacimy za wykonanie utworów,ale nie mamy całkowitych praw do tych utworów.
Zaiks zostaje dla kompozytora,a STOART dla wykonawcy. W takim razie nie jesteśmy w stanie przenieść praw. To chyba najcięższa część umowy.
Czyli piszecie,że STOART pozostanie na rzecz wykonawcy ?

Wiem dlaczego ta umowa może tak wyglądać.
Współpracujemy na innej zasadzie. Tzn sami finansujemy produckcje i inne drobne sprawy.
Ta umowa trafia do Wykonawców którzy np są wyławiani jako talenty,a Wytwórnia finansuje 100 % kosztów nagrań. W naszym przypadku jest inaczej.
Dlatego może to wyglądać jak wygląda. Dodam jeszcze raz,że wytwórniz zgodziła się na edycję umowy.

Wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc !
Pozdrawiam.



chytrylis
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 24 lip 2018, 09:57

Re: Umowa z wytwórnią muzyczną

Post autor: chytrylis » wtorek 24 lip 2018, 10:16

Hej,

Po czasie odnalazłam to forum i wątek, ale właśnie próbuję sporządzić nową umowę z wytwórnią. W poprzedniej większość zapisów podobnie jak wyżej zabiera wszystko. Przez kilka lat od podpisania kontraktu pozycja artysty na rynku zmieniła się diamteralnie przez co już można negocjować warunki kontraktu.
Zastanawiam się czy macie do wglądu jakiś przykładowy kontrakt?
Sama zastanawiam się nad plusami i minusami kontraktu license deal oraz profit shearing deal.... podpowiecie>

ODPOWIEDZ