Wykorzystanie utworu bez zgody twórcy

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
mrsolarsky
Posty: 9
Rejestracja: środa 18 wrz 2013, 00:00

Wykorzystanie utworu bez zgody twórcy

Post autor: mrsolarsky » środa 18 wrz 2013, 14:27

Witam, bardzo pilnie chciałbym prosić kogoś o pomoc w następującej kwestii.


Tak więc pewna Czeska co najmniej duża firma, upodobała sobie moje kompozycje i postanowiła wykorzystać je do prezentacji swoich urządzeń na stronie internetowej oraz na serwisie Youtube od prawie roku czasu(być może gdzie indziej też ale nic mi o tym nie wiadomo).


filmów znalazłem 6 z tego 2 sa w 3 wersjach językowych, a w jedym filmie sa 4 moje kompozycje.


Każdy film zaczyna sie od prezentacj loga firmy (znaku handlowego?) po czym lektor opisuje cechy urządzenia wraz z trójwymiarową prezentacją (niekiedy jest też normalne wideo) plus moje utwory w tle. na końcu każdego filmu następuje kolejne wyświetlenie ich loga, nigdzie nie jest wspomniane kto jest twórcą muzyki.


Nigdy mnie o tym nie poinformowano, dopiero dwa dni temu dostałem wiadomość od człowieka odpowiedzialnego za te wizualizacje, a niektóre filmy są już w sieci prawie rok.


Wiadomość którą otrzymałem mówi że jest im bardzo przykro że wykorzystali moje kompozycje bez zgody i informacji, i że chcieliby to wszystko naprawić.


Podają mi równierz listę utworów którą wykorzystali z dziwnymi dopiskam (może to są nazwy urządzeń które prezentują wraz z nią), oraz listę utworów które zamierzają użyć.


Mówią że chcą żeby wszystko bylo w porządku z prawem Porszą mnie równierz o zawarcie umowy i podanie ceny którą mogliby mi zapłacić za użyte utwory bez negocjacji.


Bardzo bym prosił żeby ktoś mi doradził jak tą sprawę zakończyć żeby nie dać sie sfrajerować ale też nie wymagać od nich za wiele.


czekam na wasze odpowiedzi i z góry dziękuję


 


 


 


Kradzik
Posty: 15
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 00:00

Re: Wykorzystanie utworu bez zgody twórcy

Post autor: Kradzik » środa 18 wrz 2013, 16:06

Podstawowa kwestia na jakiej zasadzie, firma ta miała dostęp do Twoich kompozycji? jakieś nagrania były puszczone do sieci? Moim zdaniem w takim przypadku ciężko cokolwiek udowodnić, załatwić itd..
Zaiks, wytwórnie itp wtedy masz ochrone swoich prac, nagrań.


Prywatnie, gdy utwór po prostu lata po sieci nic nie zrobisz. Możesz sądownie coś prywatnie załatwić ale..ciężko.


No bo teraz podpiszesz umowę zapłacą albo i nie...no a co z tym że przez rok dysponowali Twoją własnością? Jak komukolwiek to udowodnisz i wymusisz jakieś kary?
Dlatego właśnie pytam jak to było, skąd te nagrania.


mrsolarsky
Posty: 9
Rejestracja: środa 18 wrz 2013, 00:00

Re: Wykorzystanie utworu bez zgody twórcy

Post autor: mrsolarsky » środa 18 wrz 2013, 16:24

...
Podstawowa kwestia na jakiej zasadzie, firma ta miała dostęp do Twoich kompozycji? jakieś nagrania były puszczone do sieci? Moim zdaniem w takim przypadku ciężko cokolwiek udowodnić, załatwić itd..
Zaiks, wytwórnie itp wtedy masz ochrone swoich prac, nagrań.

Prywatnie, gdy utwór po prostu lata po sieci nic nie zrobisz. Możesz sądownie coś prywatnie załatwić ale..ciężko.

No bo teraz podpiszesz umowę zapłacą albo i nie...no a co z tym że przez rok dysponowali Twoją własnością? Jak komukolwiek to udowodnisz i wymusisz jakieś kary?
Dlatego właśnie pytam jak to było, skąd te nagrania. ...



 



Na wstępie, dziękuję bardzo za odpowiedź.



Utwory są udostępnione w serwisie który udostępnia utwory do pobrania ale w celu odsłuchu a nie do użytku komercyjnego. utwory udostępnione są równierz na mojej stronie internetowj.



Co do Zaiksu, to nie wiem jak to działa gdyż mieszkam na terenie Wielkiej Brytanii i nie wiem czy w ogóle Zaiks mnie obejmuje. Oprócz tego, z tego co wiem utwór jest chroniony i bez rejestracji w Zaiksie.



Zawarłem umowe z pewną firmą (licensing label) jednak umowa jest non-exclusive i pozwala mi negocjować na własną rękę.



 



Natomiast dowodem może być data zamieszczenia filmu na Youtube oraz wiadomośc którą od nich otrzymałem,



tak mi sie wydaje...


Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Wykorzystanie utworu bez zgody twórcy

Post autor: a » środa 18 wrz 2013, 16:42

Skoro się odezwali, to w czym masz problem?


- wyślij umowę (znajdź w sieci, opracuj, albo poproś prawnika)


- podaj cenę za materiał (50-500 Euro za fragment będzie OK).


- ew. negocjuj


- ciesz się, że zarobiłeś na muzyce


- ściągnij sobie ustawę o prawie autorskim (polską albo UK), przeczytaj, znaj prawa i procedury


- podaj jaka to firma skoro liczysz na pomoc - tym samym pomożesz innym, którym też może kradną dźwięki bez zgody

http://www.superstereo.pl

Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: Wykorzystanie utworu bez zgody twórcy

Post autor: acoto » środa 18 wrz 2013, 17:32

...
Podstawowa kwestia na jakiej zasadzie, firma ta miała dostęp do Twoich kompozycji? jakieś nagrania były puszczone do sieci? Moim zdaniem w takim przypadku ciężko cokolwiek udowodnić, załatwić itd..
Zaiks, wytwórnie itp wtedy masz ochrone swoich prac, nagrań.

Prywatnie, gdy utwór po prostu lata po sieci nic nie zrobisz. Możesz sądownie coś prywatnie załatwić ale..ciężko.

 ...
 


Czy byłby to zaiks ,czy ktokolwiek inny i tak sprawa musiałaby znaleźć się w sądzie i stroną byłby właściciel praw autorskich. Oczywiście te szacowne instytucje mogłyby pomóc w obsłudze prawnej, niestety nie za darmo.


Bez względu gdzie został utwór opublikowany podlega ochronie prawnej i używanie go przez osoby trzecie w celach komercyjnych jest zabronione.


Trzeba się dogadać i tyle. Umowa powinna regulować czas w jakim będzie wykorzystywany utwór. Czym dłużej tym drożej :D , to samo z ewentualną wyłącznością.Jak i wiele innych szczegółów. W wypadku reklamy czy filmu promocyjnego na tantiemy raczej bym nie liczył.Konkretna kwota za kawałek i koniec.


mrsolarsky
Posty: 9
Rejestracja: środa 18 wrz 2013, 00:00

Re: Wykorzystanie utworu bez zgody twórcy

Post autor: mrsolarsky » czwartek 26 wrz 2013, 03:11

Tak więc zaproponowałem kwotę 500 euro za projekt i póki co się nie odzywa... filmy na youtube poszły na prywatne i nie da się już ich wyświetlić.
Może powinienem rozmawiać bezpośrednio z firmami dla których prezentacje zostały zrobione ?

łeb mnie już od tego wszystkiego pęka...
co do podawania nazwy grafika nie ma chyba zbytnio powodu gdyż nie posiadaja on innych prezentacji niż te w których brały udział moje utwory.

Goddard
Posty: 208
Rejestracja: piątek 28 lip 2006, 00:00

Re: Wykorzystanie utworu bez zgody twórcy

Post autor: Goddard » czwartek 26 wrz 2013, 19:54

...Tak więc zaproponowałem kwotę 500 euro za projekt i póki co się nie odzywa... filmy na youtube poszły na prywatne i nie da się już ich wyświetlić.
Może powinienem rozmawiać bezpośrednio z firmami dla których prezentacje zostały zrobione ?


Nie napisałeś najważniejszego. Czy to kwota za sprzedaż utworu z prawami czy tylko licencja na użycie? Bo jeśli to drugie to IMO zdecydowanie za dużo sobie życzysz. Przy tego typu licencji (tylko YT i www) standardem jest $30 za pełen utwór... Do tego oczywiście doliczyłbym rekompensatę.




Ale nieważne. Ważne, że sami napisali i chcą rozmawiać. Jeśli to duża firma to możliwe, że zgodzą się na Twoje warunki dla świętego spokoju, czego Ci życzę.




mrsolarsky
Posty: 9
Rejestracja: środa 18 wrz 2013, 00:00

Re: Wykorzystanie utworu bez zgody twórcy

Post autor: mrsolarsky » piątek 27 wrz 2013, 03:36

...
...Tak więc zaproponowałem kwotę 500 euro za projekt i póki co się nie odzywa... filmy na youtube poszły na prywatne i nie da się już ich wyświetlić.
Może powinienem rozmawiać bezpośrednio z firmami dla których prezentacje zostały zrobione ?


Nie napisałeś najważniejszego. Czy to kwota za sprzedaż utworu z prawami czy tylko licencja na użycie? Bo jeśli to drugie to IMO zdecydowanie za dużo sobie życzysz. Przy tego typu licencji (tylko YT i www) standardem jest $30 za pełen utwór... Do tego oczywiście doliczyłbym rekompensatę.




Ale nieważne. Ważne, że sami napisali i chcą rozmawiać. Jeśli to duża firma to możliwe, że zgodzą się na Twoje warunki dla świętego spokoju, czego Ci życzę.


...



 



Chodzi o licencję na korzystanie z utworów, nie kupno.



hm, do takiego użytku tutaj http://www.beatpick.com/ liczą sobie podobnie... to nie jest filmik pani zosi co pokazuje jak ugotować zupę, tylko konkretna firma prezentująca swoję produkty.



Tak więc grafik odpisał że nie stać go na taką kwotę... i że jest w stanie zaproponować tylko 400 euro za wszystko jako rekompensatę.



trochę jest mi żal w sumie ale z drugiej strony każdy się targuję przecież.



tak się zastanawiam czy to czasm firma która korzystała z muzyki nie powinna płacić, bo on przecież tylko (czy może aż) zrobił


Awatar użytkownika
acoto
Posty: 409
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:00

Re: Wykorzystanie utworu bez zgody twórcy

Post autor: acoto » piątek 27 wrz 2013, 07:10

aleś namotał najpierw piszesz per " oni" ( w domyśle producent czegoś tam ) teraz grafik , czyli jeden człowieczek którego sumienie ruszyło.
Domyślam się,że to człowiek który dostał zlecenie na zrobienie reklamy, wziął kasę za całość czyli sprzedał.
Teraz ktoś mu zwrócił uwagę,że ukradł i chce się dogadać bo zdaje sobie sprawę,że ewentualny proces może go kosztować zdecydowanie więcej .
Jeśli tak jest to nie zwracał bym się do firmy bo ewentualny proces byłby jeszcze lepszą reklamą niż te filmiki :D . Negocjuj dalej .

Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Wykorzystanie utworu bez zgody twórcy

Post autor: a » piątek 27 wrz 2013, 13:40

 IMO zdecydowanie za dużo sobie życzysz. Przy tego typu licencji (tylko YT i www) standardem jest $30 za pełen utwór...




Chyba $300 ??


Jak miałbym sprzedawać licencje na CAŁE utwory po $30, to musiałbym dziennie znaleźć chętnego na 1 utwór aby przeżyć miesiąc za minimum - 30 dolców to ok. 100 zł. x 20 dni pracy daje 2000 zł... Bieda.Za tyle nie warto robić ani sprzedawać bo się PSUJE rynek.


http://www.superstereo.pl

ODPOWIEDZ