Zaczynam w branży

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Awatar użytkownika
arnoldzik1998
Posty: 1
Rejestracja: piątek 08 sie 2014, 00:00

Zaczynam w branży

Post autor: arnoldzik1998 » sobota 09 sie 2014, 00:04

Witam wszystkich użytkowników,
Jestem początkującym producentem muzycznym. Siedzę w rapie jednak staram się aby moje utwory miały zarazem oryginalne brzmienie, ale i były dobre jakościowo i trzymały się jakiś tam ram muzycznych tego gatunku. Tworze przy pomocy Logica Pro dziewiątki. Ostatnio stworzyłem swój własny kanał na YT wstawiając mocno średni, jednak dosyć dawny podkład muzyczny. Ostatnio liczba zmixowanych i czekających na mastering( nie opanowałem jeszcze tej sztuki więc chodzę do studia) rośnie, więc mam zamiar je wrzucić do sieci, pokazać się. Mam zamiar nawiązywać współpracę z zagranicznymi początkującymi raperami/piosenkarzami i sprzedawać mi swoje utwory.
Jednak zauważyłem, że nie jest to taka prosta sprawa. I tu pojawiają się moje pytania...
Jak wygląda sprawna sprzedaż klientowi bitu? O co chodzi (że tak nieumiejętnie zapytam) ze sprzedażą licensju lub też praw wyłącznych? Czy są to skomplikowane procesy?
Czy jest jakiś prostszy sposób na to żeby klient dostał bit (jednak żeby było wiadomo, że ja jestem jego twórcą) a ja miał z tego zysk?
Za wszelką pomoc z góry dziękuję! :) Szukałem troche po ostatnich tematach, ale nie znalazłem tematu w którym byłyby odpowiedzi na moje pytania, także jeśli takowy istnieje to prosiłbym o przekierowanie mnie do niego. :)
Pozdrawiam wszystkich użytkowników!

smirnoff
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek 19 sie 2013, 00:00

Re: Zaczynam w branży

Post autor: smirnoff » sobota 09 sie 2014, 01:39

Na krajowym rynku najprosciej:


- zakładasz działalność gospodarczą (firmę)


- tworzysz utwor, znajdujesz klienta


- ustalasz cenę, podpisujesz umowę w której widnieje kwota oraz informacja o tym co przekazujesz (np. autorskie prawa majątkowe) oraz jak przekazujesz, czyli na jaki czas czy bezterminowo, w jakich krajach czy bez ograniczen, czy dzielicie sie kasą po 50% czy dajesz mu całosc itd itd


- odbierasz przelew i księgujesz to na fakturę 


- klient na podstawie umowy bierze utwór, nagrywa wokale, nastepnie przygotowuje fortepianówkę i rejestruje utwór w zaiksie podając jako autora muzyki Ciebie i oswiadczając że masz X% z tantiem


gotowe, pozostałe rozliczenia np. za youtuba musicie robic miedzy sobą np. na podstawie zapisów w umowie


 


To jednak też nie jest takie proste dlatego ze z tego co kojarzę to teraz  praca twórcza jak np. tworzenie utworu nie moze byc fakturowane jako usługa na fakturę vat w firmie, wiec tutaj trzeba by sie zapoznac dokladnie z przepisami i to jakos rozliczac pewnie na PIT i dochód na osobę prywatną, z tego co mi się wydaje to mozesz tez chyba nie zakladac działalnosci tylko pracowac na umowy o dzieło + rozliczanie na PIT ale to juz proponuje podpytać dobrego księgowego ktory ma rozeznanie w tym temacie.


Awatar użytkownika
raflezjak
Posty: 135
Rejestracja: sobota 24 mar 2012, 00:00
Kontakt:

Re: Zaczynam w branży

Post autor: raflezjak » sobota 09 sie 2014, 03:45

BCR-2000, PCR-500, UMA25s, Roland D-10, Yamaha RM1X, Yamaha SU 700, Yamaha A3000, Roland MC-303, Kaossilator, Exar SM07, Crumar Multiman-S(w rozsypce), Behringer MS40, Renoise.

magdaa1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2015, 00:00
Kontakt:

Re: Zaczynam w branży

Post autor: magdaa1 » poniedziałek 05 sty 2015, 11:01

bardzo pomocna stronka

Eice
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 02 kwie 2018, 19:23

Re: Zaczynam w branży

Post autor: Eice » poniedziałek 02 kwie 2018, 19:26

Pragnę życzyć powodzenia, również zaczynam :)

aribeth
Posty: 6
Rejestracja: piątek 23 mar 2018, 13:58

Re: Zaczynam w branży

Post autor: aribeth » środa 04 kwie 2018, 13:31

Skontaktuj się z nami przez fanpage i damy Ci znać jak zacząć


https://www.facebook.com/audiohelper

vassio95
Posty: 3
Rejestracja: środa 23 maja 2018, 22:13

Re: Zaczynam w branży

Post autor: vassio95 » środa 23 maja 2018, 22:54

Jeśli chodzi o sprzedaż bitu to nie jest to jakoś skomplikowane, zwykła umowa, kwestia praw autorskich do dogadania.

ODPOWIEDZ