Czy wycinanie sampli w celach komercyjnych z oryginalnych multitracków i plików mogg jest legalne ?

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
MaroX
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 28 lut 2012, 00:00

Czy wycinanie sampli w celach komercyjnych z oryginalnych multitracków i plików mogg jest legalne ?

Post autor: MaroX » niedziela 02 lis 2014, 02:58

Witam.Mam pytanie odnośnie wycinania sampli z oryginalnych multitracków i plików *.mogg*.Czy takie sample można wykorzystać we własnych utworach całkowicie nie zmieniając ich brzmienia ?Czy po przerobieniu brzmienia takiego sampla nie będzie już kłopotów natury prawnej i czy ktoś przyczepi się o to , że to cudzy sampel jedynie przerobiony i ewuntualnie będzie w stanie połapać się w tym , że to przerobiony sampel.Mam także pytanie co do samych multitracków i popularnych ostatnimi czasy plików *.mogg*.Czy są to legalne materiały.Jest tego w internecie cała masa i wydaje się być to sprawa praktycznie oficjalna tak jakby wytwórnia , zespół albo producent świadomie umieszczał takie pliki w sieci.Czy takie pliki można legalnie wykorzystać w celu np. przerobienia ich na podkłady muzyczne wycinając część partii wokalnych i instrumentalnych lub tak jak już wspomniałem do wycięcia z nich pojedynczych sampli.Jest też jeszcze jedna rzecz którą muszę wiedzieć.W 2011 roku Alan Wilder sprzedawał między innymi sample Depeche Mode.Jako , że dyskietki z samplami szybko się sprzedały nie miałem już okazji ich nabyć.Jednak niedawno udało mi się zdobyć te sample gdy na zasadzie wymiany dogadałem się z pewnym gościem przez Skypa.Ja mu wysłałem multitracki Depeche Mode a on mi właśnie te sample.Sample te mam w formacie wave , kontakt i sf2 , bo takie mi wysłał gość wysłał.Nie miał chyba innego wyboru , bo na sprzedawanych dyskietkach brzmienia były tylko w formacie dla EMU Emaxa II i na niczym innym by nie działały.Moje pytanie jest takie.Czy jeśli w ten sposób zdobyłem te sample to czy mogę je wykorzystać.Możliwości kupienia już nie miałem bo liczba egzemplarzy dyskietek z samplami DM było limitowana a ja dowiedziałem się o tym za późno.






laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Czy wycinanie sampli w celach komercyjnych z oryginalnych multitracków i plików mogg jest legalne ?

Post autor: laser777 » poniedziałek 03 lis 2014, 01:17

...Witam.Mam pytanie odnośnie wycinania sampli z oryginalnych multitracków i plików *.mogg*.Czy takie sample można wykorzystać we własnych utworach całkowicie nie zmieniając ich brzmienia ?Czy po przerobieniu brzmienia takiego sampla nie będzie już kłopotów natury prawnej i czy ktoś przyczepi się o to , że to cudzy sampel jedynie przerobiony i ewuntualnie będzie w stanie połapać się w tym , że to przerobiony sampel.Mam także pytanie co do samych multitracków i popularnych ostatnimi czasy plików *.mogg*.Czy są to legalne materiały.Jest tego w internecie cała masa i wydaje się być to sprawa praktycznie oficjalna tak jakby wytwórnia , zespół albo producent świadomie umieszczał takie pliki w sieci.Czy takie pliki można legalnie wykorzystać w celu np. przerobienia ich na podkłady muzyczne wycinając część partii wokalnych i instrumentalnych lub tak jak już wspomniałem do wycięcia z nich pojedynczych sampli.Jest też jeszcze jedna rzecz którą muszę wiedzieć.W 2011 roku Alan Wilder sprzedawał między innymi sample Depeche Mode.Jako , że dyskietki z samplami szybko się sprzedały nie miałem już okazji ich nabyć.Jednak niedawno udało mi się zdobyć te sample gdy na zasadzie wymiany dogadałem się z pewnym gościem przez Skypa.Ja mu wysłałem multitracki Depeche Mode a on mi właśnie te sample.Sample te mam w formacie wave , kontakt i sf2 , bo takie mi wysłał gość wysłał.Nie miał chyba innego wyboru , bo na sprzedawanych dyskietkach brzmienia były tylko w formacie dla EMU Emaxa II i na niczym innym by nie działały.Moje pytanie jest takie.Czy jeśli w ten sposób zdobyłem te sample to czy mogę je wykorzystać.Możliwości kupienia już nie miałem bo liczba egzemplarzy dyskietek z samplami DM było limitowana a ja dowiedziałem się o tym za późno.

...

nikt nie będzie się tego czepiał przecież mogłeś je zaprogramować w języku cc+ syntezą FM
a co to są multitraki? masz na myśli wycinanie sampli demonstracji mp3 czy wave? jak na siebie nachodzą choćby niesłyszalne wybrzmiewanie to już nie wypali rezultat będzie straszny każda próbka musi lecieć aż wybrzmiewanie się nie skończy inaczej będzie słaba

MaroX
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 28 lut 2012, 00:00

Re: Czy wycinanie sampli w celach komercyjnych z oryginalnych multitracków i plików mogg jest legalne ?

Post autor: MaroX » poniedziałek 03 lis 2014, 01:39

a co to są multitraki? masz na myśli wycinanie sampli demonstracji mp3 czy wave? jak na siebie nachodzą choćby niesłyszalne wybrzmiewanie to już nie wypali rezultat będzie straszny każda próbka musi lecieć aż wybrzmiewanie się nie skończy inaczej będzie słaba ... 




Multitraki to nagrania wielościeżkowe oryginalnych wersji utworów danego zespołu.Brzmią jak oryginalny utwór z płyty bądź jak kto woli mp3 , ale są podzielone na odrębne ścieżki instrumentalne i wokalne , np. bass na jednej ścieżce , na kolejnej wokal , na następnej perkusja , na jeszcze innej gitara elektryczna , i powiedzmy na ostatniej niech to będą klawisze.O to chodzi w multitrakach.Pliki mogg z kolei to prawie to samo co zwykłe multitracki (w zasadzie to jest to samo) , ale różnica polega na tym , że otwierając plik typu mogg ładują nam się automatycznie wszystkie podzielone ścieżki , a w zwykłych multitrakach każdy ślad jest zapisany w oddzielnym pliku , np. wav lub ogg , czasami też flac - format bezstratny.


MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Czy wycinanie sampli w celach komercyjnych z oryginalnych multitracków i plików mogg jest legalne ?

Post autor: MrExplosion » poniedziałek 03 lis 2014, 16:42

Używanie ścieżek z multitracków, nawet w części, nie jest legalne dopóki nie dogadasz się z właścicielem praw do tego nagrania. Czyli w 99% przypadków trzeba zapłacić. Nic tu nie zmienia obróbka efektami. Inną sprawą jest czy sampel będzie nadal rozpoznawalny - pojedynczy werbel rzadko bywa np.

A kolega laser dopóki plótł swoje opowieści dziwnej treści z pogranicza świata fantazji i schizofrenii to nikomu tym krzywdy nie robił, ale takie rady jak ta powyżej już mogą krzywdę zrobić, bo ktoś to weźmie na serio i narobi sobie poważnych kłopotów.

MaroX
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 28 lut 2012, 00:00

Re: Czy wycinanie sampli w celach komercyjnych z oryginalnych multitracków i plików mogg jest legalne ?

Post autor: MaroX » wtorek 04 lis 2014, 01:49

...Używanie ścieżek z multitracków, nawet w części, nie jest legalne dopóki nie dogadasz się z właścicielem praw do tego nagrania. Czyli w 99% przypadków trzeba zapłacić. Nic tu nie zmienia obróbka efektami. Inną sprawą jest czy sampel będzie nadal rozpoznawalny - pojedynczy werbel rzadko bywa np.


Czyli jak to jest ? Konkretnego fragmentu z danej ściężki lub jakiejś frazy nie można wyciąć od tak sobie ? Kilka następujących po sobie dźwięków w jednej zsamplowanej próbce to łamania prawa a najprostszy pojedynczy sampel dźwiekowy dający konkretną barwę można już wyciąć ?


ODPOWIEDZ