Zabezpiecznie utworu, copyright

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Zabezpiecznie utworu, copyright

Post autor: stage » środa 07 paź 2015, 10:25

Tak się zastanawiam luźno na tym tematem i wydaje mi się, że w tej kwestii wysłania do siebie listu poleconego
niekoniecznie chodzi o to, że jest to dowód na Twoje autorstwo, bardziej potwierdzenie pewnej daty. Czyli, że przed
publikacją muzyki, w danym okresie miałeś styczność z materiałem.
W sytuacji, kiedy starasz się udowodnić autorstwo powinno iść to w parze z innymi materiałami.
Zrzuty z DAW zawierają w sobie taką datę, ale partytury jakoś wiarygodnie udokumentowanego dnia i miesiąca
powstania już nie. 
I w tym wypadku, jeśli zamierzasz ukraść znajomemu jakiś pomysł, to fakt faktem możesz posłuchać jego
niepublikowanej piosenki, zrobić zapis nutowy i wysłać do siebie takie nagranie. Ale, co jest tutaj najważniejsze, w tym
wypadku nadziejesz się na to, że on taką przesyłę zrobił wcześniej.
Innymi słowy, miałoby to sens, gdyby każdy kompozytor po stworzeniu utworu rzeczywiście nadawał go na swój adres.
Nie jako dowód na autorstwo, ale poświadczenie pewnej daty, którą ma możliwość wygenerować - w każdym wypadku
- wcześniejszą od potencjalnego złodzieja.
Czyli jeśli zrobisz taką przesyłkę w dniu skomponowania muzyki, to nikt inny, żadnym materiałem nie udowodni
wcześniejszej daty powstania. A do jakiego stopnia te daty powstania są istotne, to już osobna kwestia.

Zirds
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 29 sty 2015, 00:00

Re: Zabezpiecznie utworu, copyright

Post autor: Zirds » czwartek 12 lis 2015, 07:33

Każdy sposób jest dobry by zabezpieczyć swoje dzieła nawet tak absurdalne jak wyprawa do notariusza. Najważniejsze to udowodnić w sądzie, że się ma dowody i wygrać sprawę. Gdybym nie miał dowodu osobistego to by się każdy mógł za mnie podszyć, ale mam... Dowód.

adamskyyy
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 19 sty 2017, 00:00

Re: Zabezpiecznie utworu, copyright

Post autor: adamskyyy » czwartek 20 gru 2018, 22:50

Czyli jednym z lepszych zabezpieczeń utworu może być jego publikacja na YouTube z dopiskiem osoby która utwór skomponowała?

ODPOWIEDZ